19 Rregulla të Mirësjelljes Kur Vishni Doreza që Zonjat Duhet t’i Dinë

© Olesya Kuprina / Shutterstock

Dorezat mund të quhen një nga artikujt më të njohur të gardërobës në sezonin e ftohtë.

Nga shtatori në mars, dhe nganjëherë në prill, kjo veshje në dukje e thjeshtë na shoqëron kudo. Por pak njerëz mendojnë për faktin se mirësjellja e lidhur me dorezat e përditshme dhe dekorative ka evoluar gjatë shekujve për t’u përputhur me imazhin e brezit aktual.

Ne nuk donim të qëndronim në anën e errët të mosdijes dhe zgjodhëm pikat më të rëndësishme që çdo zonjë duhet të dijë.

Cilat janë kriteret për zgjedhjen e dorezave të duhura

© Depositphotos.com , © Depositphotos.com

Gjëja më e rëndësishme që duhet marrë parasysh kur zgjidhni doreza është të siguroheni që ato përshtaten dhe janë të rehatshme. Nëse ato janë shumë të ngushta, duart do të duken si sallam. Por në të njëjtën kohë, pëlhura duhet të përshtatet mirë, prandaj është termi “përshtatet si një dorezë”.

Për të përcaktuar madhësinë tuaj, thjesht matni pjesën më të gjerë të dorës suaj dominuese në centimetra: djathtas ose majtas nëse jeni mëngjërashe.

Dorezat që janë me të njëjtën ngjyrë si rrobat tuaja bëjnë që krahët tuaj të duken më të gjatë. Një ngjyrë e kundërta, përkundrazi, shkurton pamjen.

Stili i thjeshtë i këtij artikulli të gardërobës zakonisht plotëson pamjen ndërsa dorezat e dekoruara me zgjuarsi kombinohen me veshje më formale.

Cilat doreza do të jenë të përshtatshme në një rast të veçantë

© Depositphotos.com , © Depositphotos.com
 • Doreza të shkurtra të bëra prej pambuku ose najloni janë të përshtatshme për përdorim të përditshëm.
 • Printimet me pika të gjalla rekomandohen për ngjarje të veçanta të tilla si garat me kuaj, dhe doreza të qëndisura ose të zbukuruara me dantella për festat verore.
 • Lëkura e zezë është e përshtatshme për t’u veshur në rrugët e zonave metropolitane në dimër dhe për të drejtuar një makinë. Dhe nëse ato janë me një rreshtim lesh kashmiri, atëherë në mot të ftohtë ato patjetër do të japin një ndjenjë rehati dhe ngrohtësie.
 • Dorezat e zeza të mbrëmjes, ose, siç quhen gjithashtu, dorashka opera, nuk mund të vishen me fustane të lehta, por mund të vishen me rroba të zeza, të errëta ose të ndritshme. Ata gjithashtu konsiderohen si opsioni më elegant për një fustan mbrëmjeje.
 • Dorezat me ngjyra të gjalla duhet të vishen vetëm me fustane që përputhen.
 • Doreza të shkurtra deri në dore zakonisht vishen jashtë, gjatë ditës dhe për mbrëmje joformale.
 • Është e zakonshme të vishni doreza me ngjyra në dasma. Në këtë rast, është mirë të zgjidhni setin e përsosur me një kapelë.
 • Disa sporte kanë llojet e tyre. Për shembull, dorezat për hipizëm duhet të jenë prej kamoshi të thjeshtë ose lëkure ngjyrë kafe, ndërsa dorashkat e golfit duhet të jenë prej lëkure të hollë me majë të gishtave të hapura.
© Eyepix Images / The Grosby Group / Grosby Group / East News , © everett225 / Depositphotos

Etiketa e dorezave: kur t’i hiqni dhe kur t’i mbani

© everett225 / Depositphotos
 • Nëse jeni duke ngrënë në një restorant, hiqni pallton kur hyni, por lini kapelën dhe dorezat dekorative. Por, nëse ato përdoren vetëm si një artikull për ngrohjen e duarve (për shembull, ato të trasha të dimrit), ato duhet të hiqen së bashku me pallton.
 • Kur uleni në tryezën e darkës ose thjesht pini çaj, dorezat duhet të hiqen. Besohet se kjo duhet të bëhet pa u vënë re nga sytë e çmendur, sepse zonja nuk do ta bëjë atë në mënyrë spektakolare.
 • Kur shtrëngoni duart, mund të qëndroni në doreza.

Një vend i veçantë zënë artikujt që lidhen me detajet thjesht vajzërore.

 • Byzylykët janë një bizhuteri e vetme që duhet të vendosen mbi doreza. Unazat në këtë rast nuk lejohen.
 • Ashtu sikur të aplikosh grim me doreza.
© Depositphotos.com , © Depositphotos.com

Çfarë të vishni me një lloj të caktuar dorezash

© Depositphotos.com , © Depositphotos.com , © Depositphotos.com

Doreza të gjata. Moda për to tani po ringjallet. Shtoni pak elegancë në pamjen tuaj festive me një palë doreza magjepsëse deri në bërryl. Ose përdorni ato për të çuar veshjet tuaja rastësore në nivelin tjetër. Për shembull, nëse keni një xhaketë me mëngë tre të katërta, mund të vishni doreza të gjata poshtë për të shtuar ngrohtësi, si dhe stil.

© Depositphotos.com

Doreza me ngjyra. Ato mund të përdoren për të dekoruar pamjet e mbrëmjes dhe të ditës. Kombinojini me veshje të sipërme të ngrohta, duke shtuar ngjyra të gjalla tek ato neutrale. Krijoni kombinime të papritura. Për shembull: vishni doreza portokalli me një pallto me motive ngjyrë vishnje.

© Depositphotos.com

Doreza me modele. Ashtu si me ato me ngjyra, ato mund të vishen në mënyra të ndryshme. Për shembull, zgjidhni opsionin kur modeli në rroba kombinohet me modelin në doreza. Ose për të shtuar shumëllojshmëri në një pamje neutrale.