20 Gjëra që të Bëjnë të Kuptosh se je në Portugali, dhe Askund Tjetër

©East News

Përfytyro sikur dikush dëshiron të të bëjë një surprizë, por me kushtin që në fillim t’i fashonte sytë tuaj, dhe pastaj të përdorte teknologjinë e teletransportimit, dhe ti të gjendeshe në mes të rrugëve të një qyteti që s’e ke vizituar kurrë mëparë…

Ne duam t’ju ndihmojnë me njërin prej tyre, të cilin nuk mund ta ngatërroni me asnjë tjetër, pasi t’i keni lexuar këto karakteristika, do ta kuptoni se nuk mund të jeni tjetërkund veçse në Portugali.

Në vitin 2018, Lonely Planet e quajti Portugalinë një nga vendet më të mira për ta vizituar atë vit.

Gjëra të tilla si peizazhi, kuzhina kombëtare dhe plazhet u renditën midis faktorëve kryesorë. Përveç kësaj, ju mund të gjeni të paktën 15 Vende të Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s atje, si dhe të mahniteni nga çmimet, të cilat janë relativisht të ulëta për Evropën, dhe të shijoni mikpritjen e vendasve.

Të gjitha këto tërheqin një fluks kaq të madh udhëtarësh nga e gjithë bota, saqë qytetarët e vendit u kërkuan autoriteteve të kufizojnë numrin e turistëve që vijnë.

Ne lexuam për kulturën unike të këtij vendi plot me diell dhe tani e kemi kuptuar se është e pamundur të ngatërrosh një portugez përfaqësues të kombësive të tjera.

Ekziston një kult në kulturën Portugeze.

© Depositphotos

Karakteristika kryesore e kulturës portugeze është fatalizmi, i cili këtu quhet “Fado”. Besohet se ‘fado’ i duhur do t’ju ndikojë me melankolinë, vetminë dhe mallin aq shumë saqë ju sjell lot në sy. Ekziston një zhanër i veçantë muzikor, i cili përfshin këngë me melodi të trishtueshme që kanë të bëjnë më shpesh me detin, dashurinë e pakthyer dhe pashmangshmërinë e fatit. Kjo është kryesisht për shkak të faktit se Portugalia ishte një fuqi e madhe detare. Detarët niseshin dhe të afërmit e tyre dëshironin me gjithë zemër që ata të ktheheshin.

Prandaj, nëse jeni me fat të shihni një performancë të fado-s, mos duartrokisni në fund të këngës. Fado ka të bëjë me ndjenjat. Në vitin 2011, UNESCO e njohu këtë zhanër si një thesar të paprekshëm kombëtar. Gjithashtu, Lisbona ka një muze ku mund të gjurmoni historinë e fados nga fillimi i shekullit të 19-të deri në ditët e sotme.

Jeta matet këtu

Njerëzit vendas nuk po përpiqen të bëjnë një milion marrëveshje në të njëjtën kohë. Askush nuk nxiton askund, të gjithë e shijojnë secilin moment të jetës së tyre. Çdo marrëveshje mund të shtyhet deri nesër. Është normë të vonosh 30 minuta apo edhe një orë për një takim.

Shpesh, radhët në supermarkete lëvizin shumë ngadalë sepse arkëtarja dhe klienti mund të fillojnë papritmas një bisedë të rastit. Në të njëjtën kohë, askush nuk ndihet i stresuar për këtë, askush nuk psherëtin, askush nuk hap sytë, nuk shikon orën ose nuk vepron i inatosur.

Bukuria natyrale është përparësi

© membio / Depositphotos

Vajzat që janë zhvendosur për të jetuar në Portugali përshkruajnë se gratë lokale i kushtojnë shumë më pak vëmendje makijazhit dhe manikyrëve. Ato duken më të natyrale dhe e pranojnë veten ashtu siç janë. Nuk ka shumë sallone bukurie në Lisbonë dhe shërbimet e tyre nuk janë shumë të ndryshme.

Ja çfarë shkruan një vajzë nga Moska, e cila u shpërngul në Portugali, “Unë shkova në një sallon bukurie vendas që ndodhet matanë rrugës nga shtëpia ime për të bërë thonjtë përpara se të shkoja në një dasëm. Ato m’i prenë kutikulat aq shumë saqë më duhej të shkoja në dasmë me gishta të fryrë. Pas kësaj, fillova të vizitoj një sallon ukrainas ku gjithçka është e nivelit të lartë. Besohet se sllavët patën sukses në këtë dhe mund t’i bëjnë thonjtë shumë më mirë. Çmimet për shërbimet e tyre janë pothuajse të njëjta me çmimet për të njëjtat shërbime në Moskë. ”

© Kristi Tohvri / EyeEm / EyeEm / gettyimages

Portugezët pëlqejnë vajzat me forma dhe ato kanë një qëndrim krejtësisht ndryshe ndaj trupit.

© BIGPICTURESPHOTO.COM / East News, © BG005 / Bauergriffin.com / East News

Këtu nuk ekziston diçka e tillë pozitive për trupin, sepse të gjitha vajzat e dinë që nga fëmijëria e tyre se duhet ta duan trupin e tyre dhe të respektojnë trupat e njerëzve të tjerë. Celuliti, strijat, lakimi – njerëzit këtu nuk tremben për këto gjëra dhe madje i tregojnë këto tipare. Një nga veshjet më të zakonshme të grave janë pantallona të shkurtra xhins dhe një bluzë me bark të treguar.

Mbiemrat në Portugali janë mjaft të ndërlikuar.

© ALBERTO PIZZOLI / AFP / East News

Aktorja dhe modelja Portugeze Victoria Guerra. Emri i saj i plotë është Victoria Deborah Lark Guerra.

Mbiemrat e shumë banorëve lokalë përbëhen nga 2 pjesë: e para vjen nga babai, e dyta vjen nga nëna. Në disa familje, përveç mbiemrave të prindërve, ata shtojnë edhe mbiemrat e gjyshërve, të cilët janë gjithashtu të dyfishtë.

E gjitha bën një emër të gjatë, si vagonë në një tren. Kjo është arsyeja pse portugezët janë pronarë të mbiemrave shumë të gjatë që është e vështirë të mbahen mend dhe të shqiptohen. Meqë ra fjala, emrat e parë shpesh janë gjithashtu të dyfishtë – të tilla si Maria-Louise, për shembull.

Falë Portugezëve, ata që janë alergjikë ndaj kafshëve mund të provojnë të birësojnë një qen.s

© HuhOkayBye / reddit

Qeni Ujor Portugez është një kafshë shtëpiake gati hipoalergjike. Nuk lëshon aq shumë flokë sa racat e tjera, ka këmbë të rrafshëta dhe mburret me një personalitet shumë të qetë. Në Mesjetë, kjo racë është përdorur për të përzënë peshqit në rrjeta. Sot, ky qen mund të bëhet një kafshë shtëpiake e preferuar për ata që vuajnë nga një formë e lehtë e alergjisë ndaj leshit.

Ata organizojnë festivale dhe festime shumëngjyrëshe në Portugali, të cilat madje mund të tejkalojnë ato braziliane.

© imago / Xinhua / East News

Çdo vit ky vend mban 3 karnavale. Sidoqoftë, Portugezët të cilët vendosën të sjellin stilin e karnavaleve të Rios në vendin e tyre amë humbën një gjë të rëndësishme: ato janë të vendosura në Hemisferën Veriore, ndërsa Rio-de-Janeiro ndodhet në Hemisferën Jugore. Kjo është arsyeja pse, ndërsa gratë e mrekullueshme braziliane po vallëzojnë nën diell në 27 ° C, kolegët e tyre portugezë janë duke u argëtuar nën shi në 7 ° C.

Sidoqoftë, karnavalet janë koha më e mirë për të vizituar Portugalinë, sepse mund të zhytesh në kulturën e vendit, të shohësh një shfaqje të ndritshme, të provosh pjata të ndryshme kombëtare dhe të takosh njerëz të lumtur vendas. Gjithashtu, çdo vit në 23 Qershor qyteti i Porto mban festën më të gjallë në vend – Festivalin e Shën Gjonit. Një nga traditat kryesore të kësaj feste është të goditni njëri-tjetrin në kokë me një çekiç lodër ose lule hudhër.

Ky vend ka edhe urat më të gjata dhe më të shkurtra.

© Fusslkopp / wikipedia, © 9w_lf9 / reddit

Lisbona ka një nga urat më të gjata në Evropë – ura Vasco da Gama e gjatë 56,381 metra, e cila shërben si autostradë. Kjo strukturë inxhinierike është bërë një simbol i ri i kryeqytetit Portugez. Gjithashtu, ekziston një përrua i vogël që rrjedh midis 2 fshatrave – fshati Portugez Várzea Grande dhe fshati Spanjoll El Marco. Përroi shërben si një simbol për kufijtë e tyre. Këtu të dy vendet lidhen nga ura El Marco që është vetëm 10.5 metra e gjatë, gjë që e bën atë urën më të shkurtër ndërkombëtare në botë.

Natyra në Portugali ka ruajtur gjurmët e dinosaurëve.

© bakas27 / reddit, © Iris_Night / reddit

Cabo Espichel është një shkëmb ku mund të shohësh gjurmët e dinosaurëve që kishin mbetur miliona vjet më parë. Nuk është e lehtë për t’i arritur ato, sepse gjurmët janë ruajtur vetëm në shpatet e pjerrëta, megjithatë, ato janë shumë të dukshme.

Ky vend ka një nga plazhet më të pastra në planet.

© face to face / FaceToFace / REPORTER / East News

Portugalia është një nga 5 vendet me shumë plazhe që posedojnë Flamurin Blu. Është një çmim i famshëm ndërkombëtar për cilësinë dhe sigurinë e jashtëzakonshme të ujit të larjes. Në vitet e fundit, Portugalia është kapërcyer nga shtetet me vija bregdetare dukshëm më të gjata.

Sidoqoftë, ky vend është një nga drejtimet e arta për migrimin në pension. Në epokën e tyre të artë, evropianët e pasur vijnë këtu për shkak të klimës së mrekullueshme, çmimeve të ulëta dhe përfitimeve të taksave krahasuar me vendet fqinje. Edhe turistët e duan këtë vend: për kulturën e tij të pasur, ushqimin e shijshëm dhe qëndrimin mikpritës të vendasve.

© DPPA / Sipa USA / East News

Portugezët flasin mjaft mirë gjuhë të huaja.

Sekreti kryesor i kësaj aftësie është që pothuajse të gjithë filmat e huaj transmetohen si në kinema ashtu edhe në TV në gjuhën origjinale me titra. Gjuha zyrtare e vendit është Portugezja. Është shumë afër gjuhës galike që përdoret në veri-perëndim të Spanjës. Ndonjëherë gjuha Portugeze besohet të jetë një nga dialektet e gjuhës Galike, herë të tjera, është anasjelltas.

Sado që të duket e habitshme, shumë fjalë në gjuhën Portugeze janë të ngjshme me fjalë Japoneze. Kjo shpjegohet me faktin se Portugezët ishin të parët që krijuan marrëdhënie tregtare me banorët e Tokës së Diellit në Lindje, dhe ata shpejt morën fjalor të ndryshëm prej tyre.

Njerëzit vendas e pëlqejnë merlucin, por ata nuk e kapin atë në brigjet e Portugalisë.

© East News

Të gjithë në Portugali hanë merluc dhe më së shumti blihet në Norvegji. Kuzhinierët portugezë thonë se ka 365 mënyra për të gatuar merluc – aq mënyra sa ka ditë në vit. Ky peshk është ylli i vërtetë i gastronomisë portugeze dhe është konsumuar këtu për shumë shekuj.

Në të njëjtën kohë, është e pamundur të shpjegohet pse vendasit preferojnë këtë lloj peshku, veçanërisht duke marrë parasysh që ata kanë një përzgjedhje kaq të larmishme të peshkut të freskët dhe prodhimeve të detit. Çmimi për peshqit e freskët nga oqeani dhe çmimi për merlucin e tharë janë përafërsisht të njëjtë.

© Inês Conduto / quora

Pjatat kombëtare dallohen nga prania e detyrueshme e domateve dhe një bollëk vaji ulliri.

© ElsvortTuhi / pikabu

Domatet zihen me oriz, peshk dhe ushqim deti dhe ato përdoren gjithashtu për gatimin e supave. Vaji i ullirit është një produkt edhe më i popullarizuar. Jo vetëm që ky përbërës është i pranishëm në sallata dhe në shumicën e gatimeve të mishit dhe peshkut – çdo pjatë është e mbytur në të.

Ushqimi në rrugë në Lisbonë është art i vërtetë – në vjeshtë, qyteti është i mbushur me erën e gështenjave të pjekura. Një burrë portugez shkruajti në blogun e tij si më poshtë, “Një herë një kanadez më pyeti kur pa gështenja, ‘A i hani ato?’ Dhe unë menjëherë u përgjigja, ‘Sigurisht!’ Ai tha se gështenjat në Kanada janë vetëm për qëllime zbukurimi. U tmerrova! Çfarë humbje! ”

© EightRoundsRapid / reddit

Portugezët janë shumë të ndrojtur kur bëhet fjalë për marrëdhëniet. Si burrat dhe gratë sillen mjaft modeste, veçanërisht kur sapo kanë filluar të takohen. Ata rrallë thonë “Eu amo-te” (“Të dua” në gjuhën Portugeze) dhe rrallë shprehin emocionet e tyre në publik. Kjo nuk do të thotë që Portugezët nuk janë të aftë për dashuri, thjesht se ata e shprehin atë ndryshe. Ata vërtet japin komplimente, por janë mjaft të pakta.

Ata kanë tradita shumë të veçanta të dasmave

© Depositphotos

Vendosja e parave në një këpucë është një traditë e vjetër e dasmës Portugeze që ekziston ende. Për të ndihmuar të porsamartuarit në fillim të jetës së tyre familjare, është zakon të mblidhen para për ta në dasmë. Për këtë, këpucët e nuses kalojnë nga dora në dorë dhe të gjithë mund të fusin brenda aq para sa duan. Një tjetër ritual parash është të blini të drejtën për të kërcyer me nusen.

Portugalia është prodhuesi kryesor në botë i tapës së drurit.

©Pexels

Prodhimi i tapës është shumë miqësor ndaj mjedisit, sepse nuk kërkon shkatërrimin e pemëve. Ata e përdorin këtë material jo vetëm për prodhimin e tapave për shishe, por edhe për krijimin e aksesorëve të ndryshëm si çanta, doreza, këllëfë telefoni, madje edhe këpucë. Ajo që është për t’u habitur megjithatë, është që tapa është një material shumë i fortë, ai mund të qëndrojë në mënyrë të përkryer temperaturat e ftohta dhe shi sepse procesi i përpunimit të lëndëve të para natyrore është kompleks dhe shumëfazësh.

© AP / East News

Kështu mblidhet materiali për tape.

Vendasit besojnë në fuqinë e natyrës dhe kujdesen mirë për të.

52% e energjisë elektrike të vendit vjen nga burime të rinovueshme. Portugezët janë të apasionuar pas florës dhe faunës. Për shembull, ka pemishte të shumta eukalipt në afërsi të Portos dhe njerëzit madje përdorin frutat që bien nga kjo pemë. Ata i përdorin këto fruta për të bërë varëse, të cilat më pas vendosen në qafë dhe besohet se mbrojnë pronarët e tyre nga ftohjet dhe infeksionet e tjera sezonale. Gjithashtu, ata mbajnë kuti me eukalipt në shtëpi për të aromatizuar dhomën, e cila është një analog i shkëlqyeshëm për qirinjtë ose temjanin.

Libraria më e vjetër që funksionon është në Portugali.

© 69joehawkins / wikepedia

Dyqani quhet Bertrand dhe hapi dyert në 1732. Edhe tërmeti i fortë që goditi Lisbonën në 1755 nuk mund ta bënte dyqanin të mbyllej. Bertrand është renditur në Librin e Rekordeve Botërore Guinness. Sigurisht, ai ka ndryshuar brendësinë e tij shumë herë, por është ende duke punuar. Një tjetër librari e quajtur Livraria Lello konsiderohet të jetë një nga dyqanet më të bukura në botë. Thuhet se ky ishte dyqani që u bë prototipi për bibliotekën Hogwarts në serinë e librave Harry Potter.

© Browndog888 / reddit

Brendësia e dyqanit Livraria Lello frymëzoi JK Rowling kur shkruajti libra për Harry Potter.

Mund të shihni Galeritë Romake të Lisbonës vetëm një herë në vit.

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da crocadila (@crocadila) in data:

Ata që dëshirojnë të shohin këtë atraksion, një labirint të çuditshëm, duhet të rezervojnë bileta disa muaj më parë. Është e pamundur ta vizitoni atë në një kohë tjetër sepse galeritë janë përmbytur dhe për të bërë të mundur ekskursionin, uji duhet të nxirret para.

Ata kanë një marrëdhënie serioze me futbollin.

© AFP / East News

Futbolli për portugezët është si një fe. Tradicionalisht, Lisbona është e ndarë në 2 pjesë: një pjesë e banorëve duan për klubin “SL Benfica”, pjesa tjetër “Sporting”. Për më tepër, një luftë serioze është gjithashtu e pranishme midis klubeve të Lisbonës dhe Porto. Vlen të përmendet se nëse anëtarët e një familje po kërkojnë skuadra të ndryshme, kur klubet e tyre kanë një lojë të përbashkët, të afërmit bëhen rivalë dhe shpesh përqeshin njëri-tjetrin.

Ja çfarë shkroi një djalë që vizitoi këtë vend, “Tani për Krishtlindje, është koha për të vizituar familjen! Kthehem në Portugali. Me të mbërritur, gjëja e parë që shoh në monitorin e aeroportit nuk ishte orari i mbërritjes së aeroplanit, ishte një ndeshje futbolli në Sport TV ”.

©FIFA

Është e mundur të rregulloni dhëmbët tuaj dhe të mos falimentoni këtu.

©shutterstock

Ekziston një mit që kujdesi për dhëmbët jashtë vendit është shumë i kushtueshëm. Por Portugalia i mban çmimet në minimumin e nivelit për Evropën, megjithatë, ndonjëherë cilësia mund të mos jetë aq e mirë. Mjekët portugezë shpesh befasohen nëse mbushja e një dhëmbi zgjat për më shumë se 5 vjet.

©shutterstock

Portugalia është ndër vendet që kanë një shkallë të ulët të lindjes.

Prosperiteti i ulët i vendit në tërësi është arsyeja kryesore për këtë. Subvencionet shtetërore për një fëmijë janë të ulëta, pushimi është i shkurtër dhe kujdesi për një fëmijë është i shtrenjtë. Të kesh 3 ose më shumë fëmijë në një familje Portugeze është një shenjë e rritjes së mirëqenies së tyre. Prindërit kanë një qëndrim të lehtë ndaj pasardhësve të tyre: fëmijët janë të dashur shumë, por prindërit i lënë të shkojnë shpejt. Duke filluar nga 5 muaj, foshnjat fillojnë jetën e tyre “prej të rrituri” në një çerdhe.

Njerëzit vendas janë konservatorë në pikëpamjet dhe shijet e tyre.

© Depositphotos

Portugezët konsiderohen të jenë një nga njerëzit më konservatorë në Evropë. Ata mund të vizitojnë të njëjtin restorant për vite me radhë, të shkojnë në të njëjtin qytet dhe të qëndrojnë në të njëjtin hotel për pushimet e tyre vjetore në pjesën jugore të vendit dhe të organizojnë dreka të planifikuara familjare çdo fundjavë.

Një vajzë nga Moska që u martua me një portugez përshkroi sa vijon. “Si një person tipik lokal, burri im nuk ka dashur të provojë gjëra të reja. Nëna ime gatoi ëmbëlsira për të dhe ai provoi disa gatme të tjera kombëtare ruse për Krishtlindje te miqtë tanë. ” Në të dy rastet, ai tha, “Nuk mund të them se ishte komplet e neveritshme!”

Ju mund të shihni mbishkrime grafiti në pothuajse çdo cep këtu. Vetëm shikoni:

© gjw04 / reddit
© GallowB*** / reddit
© GallowB*** / reddit