20 Rregulla të Thjeshta për Veshjen e Bizhuterive që Ndjekin Zonjat e Famshme. Ju Mundeni gjithashtu…

© picture alliance / Runway Manhat / East News , © Domine Jerome / ABACA / East News

Fjala angleze për stoli – “jewel” – vjen nga jouel frëngjisht, “lodër”.

Ndërkohë, këto “lodra” kryejnë një funksion serioz: me ndihmën e tyre, ju mund të shtoni +100 pikë në imazh, të fshehni detaje të padëshiruara dhe ta bëni imazhin të plotë. Njohja e modeleve të thjeshta do t’ju ndihmojë të zgjidhni varësen ose vathët e duhur.

Ne, duke përdorur shembullin e të famshëmve dhe yjeve të stilit të rrugës, kuptuam se si të vendosnii bizhuteri në mënyrë që të jeni gjithmonë në formën më të mirë.

Vathët

Gjatësia e fytyrës së zgjatur do të korrigjohet me vathë të rrumbullakët ose bizhuteri me vija të lëmuara. Ato i bëjnë tiparet e fytyrës më të buta, si ato të Rihanna-s. Për zonjat e pjekura, kjo do të japë efektin e përtëritje: pajisje të tilla mund të ndihmojnë lehtësisht për të humbur disa vjet.

Një mjekër e mprehtë do të zbutë vizualisht një palë vathë me vija të rrumbullakosura, për shembull, vathë të mëdhenj ose në formë llambadari.

© Xavier Collin / Image Press Agency / Mega Agency / East News , © FaceToFace / REPORTER / East News

Vathët varëse janë të përshtatshme për pronarët e një fytyre katrore. Për shkak të gjatësisë, ata do të jenë në gjendje të balancojnë këndet dhe të shtrijnë pak proporcionet. Vathët e rrumbullakët nga shembujt e mësipërm do të bëjnë hile gjithashtu.

Të gjithë llojet e vathëve të gjatë janë gjithashtu të përshtatshme për vajzat topolake, si dhe bizhuteri me elemente me kënd të mprehtë. Falë dizajnit të tyre, faqet do të jenë më pak të dukshme. Për shembull, Miranda Kerr ngushtoi vizualisht fytyrën e saj pikërisht me ndihmën e vathëve të tillë.

© JEAN-BAPTISTE LACROIX / AFP / East News , © Willy Sanjuan / Invision / AP / East News

Vendosni vathët në një hije afër ngjyrës së syve dhe ato do të shkëlqejnë menjëherë. Mashtrimi është jashtëzakonisht i thjeshtë: malakit, diaspër jeshil, amazonite ose smerald janë të përshtatshme për njerëzit me sy të gjelbër.

Sytë blu “ndriçojnë” safirin, topazin blu dhe opalin, akuamarinën. Të njëjtët gurë do t’i përshtaten fytyrës dhe zonjave të reja me sy gri. Nëse keni sy kafe, qelibar, citrinë, karnelian dhe minerale të tjera në rangun kafe portokalli do të duken mirë. Një efekt i tillë mund të jepet jo vetëm nga gurët, por edhe nga elementë të tjerë dekorativë të vathëve.

Nëse dëshironi të eksperimentoni, zgjidhni hije të kundërta. Gurët transparentë – diamanti ose kristali i shkëmbinjve – përshtaten mirë për sytë blu, ato jeshilë për lajthinë. Dhe ngjyra e thellë e rubinit ose rodonitit do të shkojë me sy të gjelbër.

© Vianney Le Caer / Invision / AP / East News , © LCLA / Broadimage / Broad Image / East News

Sa më shumë plakemi, aq më të mëdhenj bëhen veshët dhe indet humbin elasticitetin e tyre. Kjo mund të jetë e vështirë për ata që janë mësuar të mbajnë vathë. Për të fshehur ndryshimet e lidhura me moshën, zgjidhni vathë ose kapëse të mëdha që mbulojnë pjesën më të madhe të veshit.

© Gilbert Flores / Broadimage / Broad Image / East News , © Gilbert Flores / Broadimage / East News

Unaza

Unazat e eventeve janë bizhuteri të mëdha me dizajne të guximshme. Sipas një versioni, fillimisht ato u shfaqën si një simbol i pavarësisë financiare të një gruaje. Sot këto konventa janë një gjë e së kaluarës. Unazat e eventeve kërkojnë një minimum të shtesave. Një aksesor tërheqës do të tërheqë vëmendjen dhe nevoja për thekse të tjera do të zhduket vetvetiu.

© ALBERTO PIZZOLI / AFP / East News

Një nga problemet që mund të hasni kur zgjidhni unaza është gjatësia e gishtërinjve tuaj. Çdo formë është e përshtatshme për ato me gishta të gjatë, por ato me gishta të shkurtër duhet të jenë më të kujdesshëm. Këndet e mprehta, linjat e përcaktuara mirë, detajet masive “vjedhin” gjatësinë. Më mirë të zgjidhni forma të buta, dizajne të rregullta dhe unaza me një bazë të ngushtë.

Nëse vërtet dëshironi një unazë me një detaj të madh, jepni përparësi një forme të zgjatur. A keni zgjedhur një gur trekëndësh? Lëreni këndin të drejtohet me majë drejt gishtit tuaj. Unazat me një dizajn asimetrik, si dhe opsionet “e hapura” – ato në të cilat linja nuk mbyllet, do të ndihmojnë në largimin e vëmendjes nga gjatësia e gishtave. Në këtë rast, unaza nuk e “pret” gishtin në gjysmë.

© AMPAS / PictureLux / agefotostock / East News , © Anthony Behar / Sipa USA / East News

Metalet kombinohen ndryshe me lëkurën. Pronarët e lëkurës me ton të ftohtë (është e lehtë të përcaktohet: venat janë të dukshme përmes saj) janë më të prirur për metalet e një ngjyre të bardhë, për shembull, argjendi ose ari i bardhë.

Nëse lëkura juaj është me ngjyrë të ngrohtë (venat nuk janë të dukshme), ari i verdhë dhe i kuq do të duken më të dobishëm.

© AP / East News , © MEGA / Mega Agency / East News

Byzylykët

Rrathët, si edhe pajisjet e tjera, mund të rregullojnë pamjen. Për shembull, për të theksuar madhësinë e kyçit tuaj, zgjidhni bizhuteri që janë proporcionale me atë pjesë të trupit. Pra, për duart e mëdha – një byzylyk masiv, për ato më të holla – një më i vogël.

Nëse doni të ndryshoni përmasat, bëni të kundërtën. Pra, brishtësia e kyçit theksohet nga sende të mëdha. Aksesorët e vegjël theksojnë një dorë të fortë. Rrathë e mesëm do t’i përshtaten pothuajse të gjithëve.

© JB LACROIX / AFP / East News , © Fred Duval / MEGA / Mega Agency / East News

Nëse keni kyçe të mëdha dhe doni t’i bëni ato të duken më të vogla, vishni rrathë lëkure, metali ose guri me madhësi të mesme. Është më mirë të kombinohen jo më shumë se 3 nga njëra anë, përndryshe ato do të humbasin në sfondin e njëri-tjetrit.

© Sienna Conwell / Broadimage / Broad Image / East News

Nuk doni që kyçet e dobëta të dorës të tërheqin vëmendjen? Atëherë provoni të vendosni byzylykun në mëngën tuaj. Në këtë mënyrë perimetri i kyçit nuk do të bjerë në sy. Përveç kësaj, është kjo prirje që ka fituar besim që nga pranvera e kaluar.

Varëse

Një varëse e vogël është një bizhuteri e gjithanshme që i përshtatet shumë pamjeve dhe do të zbukurojë çdo vajzë. Nëse dëshironi të holloni kombinimin klasik, provoni të shtoni një dekorim tjetër. Një varëse ari apo një gjerdan ose varëse margaritar.

Nëse akoma i doni zinxhirët chunky, atëherë rrobat rreth qafës të rrumbullakëta janë më të përshtatshme. Dekori do të ndjekë formën e prerjes dhe nuk do të krijojë disonancë.

 

A ju duket se një bizhuteri është e mjaftueshme? Pastaj mund të zgjidhni varëse me gjatësi të ndryshme: ato nuk duhet të mbivendosen dhe do të krijojnë një ansambël harmonik me shumë shtresa.

Perlat janë një nga elementët më të diskutueshëm në botën e bizhuterive. Dikur besohej se vetëm zonjat e moshuara i vendosin ato, dhe në një kohë të përcaktuar në mënyrë rigoroze të ditës. Por sot çdokush mund të përballojë një varg perlash. Rekomandohet që ta vishni me diçka që nënat dhe gjyshet tona nuk do të mbanin kurrë me vete. Për shembull, me veshje lëkure, rroba të thurura ose një triko leshi komode. Ose me xhaketa, siç bëjnë yjet.

© ABACA / Abaca / East News , © Bertrand-Hillion Marie-Paola / ABACA / Abaca / East News