20 Seriale Origjinale të Netflix që Janë aq të Bukur sa Nuk Duhet t’i Humbasësh

© Paranormal / Netflix, © Hollywood / Netflix

Kur moti është i keq jashtë, kjo është koha më e mirë për t’u mbështjellë në divan me pak çaj të nxehtë dhe për të parë një serial të ri televiziv.

Netflix është kompania e duhur për këto momente sepse të gjitha seritë dhe shfaqjet më të mira televizive mund t’i gjeni në bibliotekën e tyre të videove.

Kompania prodhon projektet e veta dhe blen seriale televizive me vlerësimet më të larta nga e gjithë bota. Kjo markë tashmë është bërë simboli i cilësisë, që do të thotë se çdo produkt i lëshuar nën këtë markë meriton vëmendjen tuaj.

Ne kemi punuar për të krijuar këtë listë ku të gjithë mund të gjejnë serialet e tyre të preferuara.

Triller

Ratched, 2020 – vijon

© Ratched / Netflix

Mildred Ratched fillon të punojë si infermiere në një spital psikiatrik kryesor. Ky institucion kryen eksperimente me mendjet njerëzore. Ratched duket si punëtorja perfekte – ajo e bën punën e saj në mënyrë të përsosur. Por ajo fsheh sekrete të errëta. Ky serial është një lloj parathënie e ikonës “One Flew Over the Cuckoo’s Nest”. IMDb – 7.3

Kalifati, 2020 – vijon

© Kalifat / Netflix

Fatima punon për Shërbimin Suedez të Sigurisë Kombëtare. Ajo merr një mesazh nga një prej informatorëve në lidhje me një keqbërje të rëndë të planifikuar. Ky moment i ndryshon jetën në mënyrë të pakthyeshme. Ky është një serial i vërtetë për jetën në lidhje me trendet moderne që ndajnë shoqërinë në 2 kampe. IMDb – 8.2

Horror

Locke & Key, 2020 – vijon

© Locke & Key / Netflix

Pasi babai i tyre është vrarë në rrethana të panjohura, 3 vëllezërit e motrat Locke dhe nëna e tyre transferohen në shtëpinë e tyre stërgjyshore, Keyhouse. Ka shumë çelësa magjikë brenda pallatit që i përkisnin babait të tyre. 3 fëmijët eksplorojnë misteret e shtëpisë dhe gabimisht lirojnë  një demon. Kjo krijesë më pas përpiqet t’i rrëmbejë ata. IMDb – 7.4

The Stranger, 2020

© The Stranger / Netflix

Personazhi kryesor, Adam Price, gëzon jetën e tij perfekte. Ai ka 2 djem dhe një grua të mrekullueshme. Një ditë Adami takon një të huaj në një lokal. Ajo zbulon një sekret tronditës për gruan e tij.

Çdo episod ka një fund të qartë. Përkundër kësaj qasjeje, seriali ka një mënyrë për t’i mbajtur shikuesit të interesuar gjatë gjithë sezonit. IMDb – 7.3

Messiah, 2020

© Messiah / Netflix

Një profet shfaqet në Lindjen e Mesme dhe merr shumë ndjekës përmes rrjeteve sociale. Shërbimet speciale interesohen për aktivitetet e tij, përfshirë agjenten Eva Geller.

Seriali ngre pyetje mjaft serioze dhe i mbulon ato nga kënde të ndryshme. Përveç kësaj, seriali ka një plot të mrekullueshëm, plot kthesa të papritura. IMDb – 7.6

Fantastiko-shkencor

Altered Carbon, 2018–2020

© Altered Carbon / Netflix

Në të ardhmen, njerëzimi e ka zgjidhur problemin e jetës së përjetshme. Ndërgjegja digjitalizohet dhe ruhet në pirgje kortikale të implantuara në shtyllën kurrizore. Ushtari i trajnuar posaçërisht Takeshi Kovacs duhet të zbulojë një rast të komplikuar për të marrë një liri të shumëpritur. IMDb – 8.0

Blood of Zeus, 2020 – vijon

© Blood of Zeus / Netflix

Një i zakonshëm që jeton në Greqinë e lashtë, Heron, zbulon trashëgiminë e tij të vërtetë si i biri i Zeusit, dhe qëllimin e tij: për të shpëtuar botën nga një ushtri demonike. Është një mendim ndryshe i mitologjisë greke. Pra, nëse e injoroni pak saktësinë, jeni të detyruar ta doni atë! IMDb – 7.7

Paranormal, 2020 – vijon

© Paranormal / Netflix

Dr. Refaat Ismail është një hematolog i vetëm që e gjen veten të ballafaquar me një sërë ngjarjesh të mbinatyrshme. Së bashku me kolegen e tij Megi, ai zhytet në universin e paranormalëve në mënyrë që të mund të shpëtojë familjen e tij.

Zemra e shfaqjes është personazhi kryesor i saj që tërheq shikuesit me hijeshinë dhe karizmën e tij. Historia na kujton filmat klasikë të Indiana Jones. IMDb – 8.3

Ragnarok, 2020 – sot

© Ragnarok / Netflix

Në qytetin e vogël imagjinar të Edda, njerëzit e brezit të ri janë të detyruar t’u përgjigjen ndryshimeve klimatike. Masat e akullit po shkrihen me një shpejtësi që askush nuk e kishte parashikuar. Njerëzit po kalojnë periudha të gjata thatësire. Bota po ndryshon, dhe disa mund të pretendojnë se po shkojmë drejt një Ragnarok-u të ri. Përveç nëse dikush ndërhyn në kohë. IMDb – 7.6

Outer Banks, 2020 — tani

© Outer Banks / Netflix

Një grup adoleshentësh nga ana e gabuar e shinave ndeshen me një hartë thesari që gjen një sekret të varrosur prej kohësh. Ata vendosin të gjejnë thesarin sepse është pushim veror dhe kanë shumë kohë të lirë. IMDb – 7.6

Sweet Magnolias, 2020 —tani

© Sweet Magnolias / Netflix

3 gra kanë qenë shoqet më të mira që në shkollën e mesme. Ato kujdeseshin për njëra-tjetrën përmes ndërlikimeve të romancës, karrierës dhe familjes. IMDb – 7.4

Hollywood, 2020

© Hollywood / Netflix

Kjo histori zhvillohet në Hollywood Hills të viteve 1940, pas Luftës së Dytë Botërore. Një grup aktorësh dhe kineastësh aspirues përpiqen të arrijnë sukses – pa marrë parasysh koston. IMDb – 7.6

I Am Not Okay With This, 2020

© I Am Not Okay with This / Netflix

Sidnei është një vajzë adoleshente që lundron në sprovat dhe mundimet e shkollës së mesme ndërsa merret me problemet e familjes së saj dhe disa superfuqi misterioze që sapo kanë filluar të zgjohen thellë brenda saj. IMDb – 7.6

Histori

Barbarët, 2020 – vijon

© Barbarians / Netflix

Perandoria Romake përpiqet të pushtojë fiset gjermanike. Fiset paguajnë rregullisht haraç, por ata nuk janë akoma të gatshëm t’i dorëzohen armikut të tyre. Një ushtri romake e stërvitur mirë arrin në pyjet e dendura. Një nga komandantët nuk po e viziton këtë shkretëtirë për herë të parë.

Seria përshkruan betejën e famshme të Pyllit Teutoburg, në të cilën luftëtarët gjermanë ndaluan përparimin në veri të Perandorisë Romake. IMDb – 7.2

Rise of Empires: Ottoman, 2020

© Rise of Empires: Ottoman / Netflix

Historia zhvillohet në kohën e Sulltanit Osman Mehmed II. Ai zhvillon një fushatë epike për të marrë kryeqytetin bizantin të Kostandinopojës dhe riformon rrjedhën e historisë me shekuj.

Ky është një seri historike shumë realiste. IMDb – 8.0

The English Game 2020 – tani

© The English Game / Netflix

Kjo seri është krijuar në Angli në fund të shekullit të 19-të. Loja e futbollit sapo është shpikur. Në përgjithësi, kjo është një lojë për aristokratët dhe të diplomuarit në universitetet kryesore. Por një revolucion po shpërthen në një nga klubet, duke rezultuar në një mënyrë të re loje. IMDb – 7.6

Komedi

Aunty Donna’s Big Ol’ House of Fun 2020 – vijon

© Aunty Donna’s Big Ol’ House of Fun / Netflix

Në një seri të re skicash, Big Ol ’House of Fun e Aunty Donna, ata i marrin shikuesit për një aventurë absurde përmes jetës së tyre të përditshme. Ata kërkojnë për një shok dhome, eksperimentojnë me emërtimin e Wi-Fi, kërkojnë thesar dhe luftojnë me pajisjet shtëpiake. Ky është një serial vërtet qesharak. IMDb – 8.1

Julie and the Phantoms, 2020 – vijon

© Julie and the Phantoms / Netflix

Julie është një vajzë adoleshente e cila e gjen pasionin e saj për muzikën dhe jetën me ndihmën e një grupi djemsh adoleshentë me koncept të lartë  (The Phantoms) të cilët kanë të pajetë për 25 vjet. Xhuli, nga ana tjetër, i ndihmon ata të bëhen grupi që nuk kanë qenë kurrë në gjendje të jenë. IMDb – 8.4

Drama

Ushtari para Mbretëreshës, 2020

© The Queen’s Gambit / Netflix

Pas një ngjarje tragjike, 9-vjeçarja Beth përfundon në një jetimore. Këtu ajo gjen pasionin kryesor të jetës së saj – shahun. Në një botë plot kaos, ajo i jep asaj qetësi dhe besim. Beth është aq e zhytur në lojë saqë vështirë se vëren botën përreth saj. Ajo ëndërron një titull kampion, por a është kjo vërtet ajo që i duhet? Falë Beth, shahu është bërë përsëri popullor dhe shitjet e kësaj loje janë rritur në të gjithë botën. IMDb – 8.7

Unorthodox, 2020

© Unorthodox / Netflix

Vajza e re Ester jeton në një komunitet ortodoks të rreptë. Jeta e saj është plot rregulla dhe kufizime. Pas martesës së saj të rregulluar, ajo vendos të ikë në një vend tjetër për të filluar një jetë të re atje dhe për të gjetur veten. Por burri i saj nuk është ende gati të pajtohet me largimin e Esterit. IMDb – 8.0

Haunting of Bly Manor, 2020

© The Haunting of Bly Manor / Netflix

Henry, pronari i pallatit, bëhet kujdestari i 2 fëmijëve të vegjël. Ai punëson një dado të re për ta. Vajza e di që puna nuk do të jetë e lehtë, por ajo kurrë nuk priste ngjarje të tilla të frikshme.

Edhe pse seriali u njoftua si një shfaqje horror, është ende një dramë për ndjenjat njerëzore të dashurisë, frikës dhe dëshpërimit. IMDb – 7.4