22 Gjëra që Tregojnë se ke Filluar të Jetosh në Zvicër

© Pirate_Redbeard / reddit ©depositphotos.com

Për disa vite, Zvicra është konsideruar si vendi më i mirë për të jetuar.

Nuk është për t’u habitur: ky është një vend i rehatisë dhe natyrës mahnitëse.

Ju mund të mbaroni punën në zyrë dhe për 15 minuta, mund të notoni në një liqen. Por, përveç peizazheve të famshme që të lënë pa frymë, çokollatës së shijshme dhe superbankave, vendi ka diçka tjetër për të befasuar vizitorët e tij me të.

Ne i ftojmë lexuesit tanë të zhytemi në kulturën e Zvicrës për të zbuluar sesi jetojnë njerëzit në një nga vendet më të pasura në botë dhe për të parë nëse jeta e emigrantëve atje është e bukur.

Disa njerëz nuk e besojnë se ky vend është me të vërtetë i shtrenjtë para se ta vizitojnë atë.

© Sorbis / shutterstock

1 Frangë zvicerane = 1.13 USD

Pagat në Zvicër duket të jenë jashtëzakonisht të larta, por kjo ndjenjë avullohet kur shihni çmimet edhe në supermarketet më të zakonshme. Për shembull, 1 kg mish viçi mund të kushtojë rreth 40 franga (45 dollarë). Mund të kurseni paksa nëse blini ushqime në supermarketet e zinxhirit gjerman.

Një grua u zhvendos në Zvicër dhe ja çfarë mendon ajo: “Pasi u zhvendosa në Gjenevë, vazhdoja të mendoja për çmimet gjatë gjithë kohës dhe t’i krahasoja ato me çmimet në vendin tim, por, për fat të mirë për sistemin tim nervor, u ndala.”

Por çmimet janë të qëndrueshme

© ICHELE EVE SANDBERG / AFP / East News

Në të gjitha dyqanet, çmimet për produktet janë pak a shumë të njëjta. Mënyra e vetme për të kursyer para është duke blerë gjëra me zbritje. Shumica e dyqaneve ulin çmimet e tyre deri në 50% për mallra të caktuara që janë afër datës së skadimit.

Një burrë nga Zvicra ndan përvojën e tij, “Benzina zvicerane është, për ironi të fatit, e lirë. Në vitin 1979, mbaj mend që kam paguar 1.20 franga zvicerane për litër. Sot, 4 dekada më vonë, çmimi është qesharak , 1.70 franga zvicerane. ”

Marrja me qira e një apartamenti është një sfidë.

© youla.ru, © depositphotos.com

Pronarët e apartamenteve janë shumë përzgjedhës dhe ata kërkojnë shumë dokumente që konfirmojnë faktin se një qiramarrës ka aftësinë për të paguar. Nëse nuk keni një punë dhe sigurim, është pothuajse e pamundur të gjesh një vend të bukur për të jetuar. Referenca nga një punëdhënës shpesh kërkohen gjithashtu për të provuar se ju jeni një person i besueshëm.

Një vajzë që u transferua në Zvicër e tha këtë, “Çmimet për apartamente në Zvicër janë me të vërtetë të larta, veçanërisht nëse doni diçka afër një qyteti ose pranë një liqeni. Por edhe në qytete më të vogla, vendet e mira kushtojnë shumë ”.

Shumica e punëdhënësve e kuptojnë se sa vështirësi kalojnë njerëzit kur vendosen në një apartament të ri dhe u japin punëtorëve të tyre ditë pushimi për të lëvizur. Një çift u transferua në Zyrih dhe përvoja e tyre e kërkimit të një apartamenti u la përshtypje të madhe: “Në fillim, unë po kërkoja një apartament vetë. Nuk munda të gjej asgjë.Pas kësaj, ne punësuam një agjent super të shtrenjtë. Në fund, gjeta një apartament të mirë vetë. Për ta marrë atë, unë praktikisht i kam dhënë ryshfet qiramarrësit të mëparshëm, i bleva të gjitha orenditë e tij dhe ai nuk i tregoi pronarit për njerëzit e tjerë që ishin të interesuar për apartamentin. Për të nënshkruar kontratën, na duhej të tregonim letra që konfirmonin se nuk kishim ndonjë borxh.”

Njerëzit në Zvicër respektojnë siguracionet.

© AMELIE-BENOIST / BSIP / East News

Banorët lokalë duhet të kenë sigurim mjekësor dhe të paguajnë për të. Një vajzë u zhvendos në Zvicër me familjen e saj, “Çdo person këtu paguan një lloj takse mjekësore: të rriturit paguajnë 2.500 franga (2.800 dollarë). Kjo u lejon atyre të kenë shërbim mjekësor falas. Por stomatologjia është më vete. Ato janë çmenduria vetë! ”
Sigurimi i shtrenjtë mjekësor nuk garanton një qëndrim serioz ndaj trajtimit tuaj.

Mjekësia atje ndjek rregullin “mos bëj dëm”, kështu që nëse ka një mundësi për të mos ndërhyrë, mjekët nuk do ta bëjnë. Asnjë mjek në Zvicër nuk do të përshkruajë procedura ose ilaçe të padobishme. Vendasit nuk kanë teste të rregullta mjekësore – ato janë të shtrenjta. Nëse sëmureni, mund të shihni një specialist për gjendjen tuaj.

Një vajzë që jeton në Zvicër tregoi për vizitën e saj te një mjek, “Mbaj mend që kisha një kollë të tmerrshme. Ishte aq keq sa nuk mund të flija. Pas 6 orësh rresht, mjekët më përshkruan pika për kollë. Kam paguar 300+ franga për pikat.”

Është krejt normale të marrësh ndihmë mjekësore dhe të blesh ushqim jashtë kufirit për të kursyer para.

© imago stock&people / East News

Shumë zviceranë që jetojnë pranë Gjermanisë, Francës dhe Italisë, shpesh shkojnë në këto vende për të blerë ushqime atje. Ata gjithashtu blejnë rroba atje, por ka kufizime në numrin e mallrave që mund të lëvizni përtej kufirit.

Për shembull, nuk mund të sillni më shumë se 20 kg fruta dhe perime për person, 5 litra qumësht dhe 3 litra lëng. Gjithashtu, nuk mund të lëvizni më shumë se 0.5 kg mish. Sigurisht, nëse jeni duke udhëtuar me dikë tjetër, mund të lëvizni dy herë më shumë.

Gjobat janë një çështje tjetër e ndërlikuar financiare.

© Wojtek Laski / East News, © Glories Francois / ABACA / Abaca / East News

Pothuajse çdo kryqëzim në Zyrih ka kamera që fotografojnë edhe shkeljen më të vogël të rregullave. Nëse shkel një nga këto rregulla, do të marrësh një njoftim në e-mailin tënd se duhet të paguash një gjobë. Parkimi është me të vërtetë i shtrenjtë dhe mund ta lini makinën tuaj jashtë vetëm për 1.5 orë. Kjo është arsyeja pse shumë njerëz kanë hequr dorë nga drejtimi i makinave dhe përdorin transportin publik dhe biçikletat.

Por gjobat nuk janë vetëm për ata që ngasin makinën. Ju mund të merrni një gjobë për çdo shkelje dhe historia e një blogeri e vërteton këtë, “Ditën tjetër në Zyrih, një vajzë hipi në një tren dhe bleu një biletë përmes një aplikacioni. Por dirigjenti tha se bileta ishte e pavlefshme sepse ishte blerë 38 sekonda pasi treni filloi të lëvizte. Vajza u përpoq të shpjegonte që interneti ishte i ngadaltë dhe ajo kishte një biletë por dirigjenti i dha asaj një gjobë prej 30 frangash në vend të 90 (po sikur të mos kishte fare biletë?!). Çmimi i biletës në vetvete është 8.6 franga. A është kjo e çmenduri apo e drejtë? ”

Një burrë supozohet të sigurojë ish-gruan e tij në rastet e divorcit.

Në Zvicër, ekziston një ligj që detyron burrat të paguajnë ushqim jo vetëm për fëmijët e tyre, por edhe për ish-gruan e tyre në rast divorci. Në fakt, ushqimi paguhet nga partneri që ka të ardhura më të mëdha. Shumicën e kohës, janë burra dhe ata duhet t’u paguajnë këto para ish-grave të tyre.

Vendkalimet për këmbësorë në Bern janë të mbuluara me kristale Swarovski.

© depositphotos

Ndërsa lyejnë vendkalimet për këmbësorët, punëtorët përziejnë bojën e verdhë me kristalet e vogla Swarovski të cilat ndihmojnë në rritjen e pasqyrimit të dritës gjatë natës. 500 gram kristale nevojiten për 1 metër katror. Dukshmëria optimale arrihet kur shumica e kristaleve janë në bojë dhe vetëm 1/3 e numrit të përgjithshëm janë jashtë.

Vendasit renditin plehrat dhe mbajnë gjithçka të pastër.

© yaroya / reddit

“Kam gjetur një kuti plehrash enkas për kutitë e picave në Zvicër.”

Minimumi i nevojshëm është klasifikimi i qelqit, letrës, plastikës dhe mbetjeve organike, por ka edhe kontejnerë të veçantë për kockat e peshkut dhe mishit, shishet e kremit dhe detergjentët dhe filxhanët e kafesë. Shumica e njerëzve i kërkojnë këto kontejnerë sepse nëse i hidhni mbeturinat pasi i keni renditur tashmë, ato janë falas, por nëse mblidhni gjithçka në një qese dhe i hidhni, ju duhen qese të veçanta plehrash. Ato kushtojnë 1 frangë për 20 litra. Për të hequr qafe diçka të madhe, si rrotat e vjetra të makinave, duhet t’i çoni në një oborr të deponimit dhe të paguani rreth 35 dollarë.

© demena / pikabu
  • Kjo është ajo që është nën lavaman. Seksioni i madh në të majtë është plehra të përziera, pjesa e sipërme e djathtë është për bateritë, pjesa e sipërme poshtë është një enë për plehra organike dhe jeshile. © demena / Pikabu

“Takova një djalë zviceran që erdhi si student erasmus. Ne po ecnim me miqtë e mi dhe e ftuam të vinte me ne. Një djalë tha, ‘Unë kurrë nuk kam qenë në Zvicër, por e di që është super pastër atje.’ Djaloshi zviceran e shikoi atë sikur të ishte çmendur dhe i tha: ‘A po bën shaka? Është një stereotip! Kontrolloni Google Maps. ’Shkoni në një fshat të vogël në mal. Do të shihni se sa tmerr është atje”. Ne hapër një laptop dhe vendosëm të kontrollonim.

Kjo është ajo që pamë:

© Annike09 / pikabu

– “Por kjo është e mahnitshme!”

– “Keni të drejtë, unë po tallesha. Atje është vërtet pastër kudo ”. © Annike09 / Pikabu

Ushqimi popullor në Zvicër

© PulkPush / reddit

Çmimi i ushqimit është kaq i lartë sepse atje nuk ka produkte të këqija. Qeveria mbështet fermerët, ligjet mbrojnë kafshët dhe kjo është arsyeja pse nuk ka mish të lirë. Ka vetëm mish me cilësi të lartë. Perimet dhe djathi në Zvicër janë të shkëlqyera. Zviceranët e duan djathin dhe e vendosin atë në shumë vakte.

Një vajzë që jeton në Zvicër tha: “Unë jam indiferente ndaj djathit dhe çokollatës. Akullorja lokale Mövenpick nuk është vërtet aq e shijshme. Unë e dua bukën. Edhe pse është goxha e shtrenjtë, unë mund të ha një copë të tërë – është shumë e mirë. Meqë ra fjala, ajo nuk prishet për një kohë vërtet të gjatë. “

Ka disa gjuhë zyrtare.

Në Zvicër, ekzistojnë 4 gjuhë zyrtare: Frëngjisht, Gjermanisht, Italisht dhe Rhaeto-Romancë. Në varësi të qytetit, gjuha ndryshon, por shumica e njerëzve këtu flasin disa gjuhë. Gjuha lokale gjermane është me të vërtetë e ndryshme nga gjuha e folur në Gjermani.

Një vajzë jeton në Zvicër për 2 vjet dhe ajo ka vënë re, shprehja popullore “hoch Deutsch” (e cila mund të përkthehet si” gjermanishtja e lartë “), siç quhet gjuha origjinale gjermane, fyen me të vërtetë popullin zviceran. Pra, njerëzit zviceranë thjesht e thjeshtojnë gramatikën gjermane dhe ata nuk përdorin lidhëzat dhe mbaresat”.

Njerëzit kalojnë shumë kohë jashtë.

© zakuria44 / reddit

Të dielave, jeta këtu fiket. Kjo nuk është sepse dyqanet dhe restorantet janë të mbyllura. Të gjithë kanë nevojë për një ditë pushimi, përfshirë njerëzit që punojnë në restorante.

Një vajzë tjetër që jeton në Zvicër ndau historinë e saj, “Në Burgdorf, nuk do të shihni askënd në mëngjes. Ndoshta, 2-3 pronarë qensh që ecin në kafshët e tyre shtëpiake. Unë isha i shokuar dhe nuk mund ta kuptoja se ku ishin të gjithë. Më vonë, kuptova që njerëzit dalin jashtë qytetit me shansin e parë që u jepet ose kalojnë kohën së bashku duke parë TV “.

Klima dhe natyra ndryshojnë nga rajoni në rajon. Ekziston një stereotip që Zvicra është një vend malesh, lopësh të majme dhe lumenjsh me çokollatë. Por në disa lugina, ka palma që zakonisht rriten pranë deteve. Njerëzit madje mbjellin kivi dhe banane atje.

Njerëzit në Zvicër ndjekin shumë rregulla.

© deandrobot / easyfotostock / East News, © depositphotos

Këtu ka rregulla shumë të rrepta. Për shembull, kur jeni duke lëvizur në një apartament të ri, duhet të regjistroheni në shtëpi brenda 3 ditësh dhe të lexoni të gjitha rregullat. Për shembull, në disa shtëpi, nuk mund të bëni banjë në mbrëmje dhe në të tjerat – nuk mund të lani as tualetin. Ju nuk mund të bëni dush pas orës 22 dhe njerëzit në të vërtetë ndjekin këtë rregull. Kur pyeta një zviceran pse kishin një ligj të tillë, ai tha me një fytyrë serioze: “Uji bën zhurmë dhe nuk lejon që fqinji të flejë.” – tha një përdorues i Pikabu.

© depositphotos.com

Çanta plehrash të koduara në ngjyrë

Ju nuk mund të hidhni plehra në çanta të tjera – nuk do të merren. Dhe ka një shans të madh që të merrni një gjobë ose një paralajmërim. Një rregull tjetër qesharak është që ju duhet të blini çanta për plehra në të njëjtin qark ku jetoni.

Një vajzë përshkroi përvojën e saj, “Kur ishim duke lëvizur brenda, ne morëm një manual me 87 faqe në gjermanisht. Kam humbur në faqen 3 dhe kam humbur një detaj të rëndësishëm në lidhje me rregullat e hedhjes së mbeturinave. Në javën tonë të parë, ne morëm një gjobë prej 65 frangash. Doli që çdo qark ka ngjyrën e vet të qeses së plehrave. Fqinji im pa çantën time të zezë në mesin e shumë të bardhë-portokalli të komunitetit dhe regjistroi një ankesë. “

Autoritetet kujdesen mirë për sigurinë e njerëzve.

© Wwyn / pikabu

Ka një strehë për raste shpërthimi në çdo shtëpi. Është një dhomë me një sistem ventilimi të përforcuar me blloqe betoni. Ka strehimore publike për disa persona me 9 litra ujë për çdo person, bukë të thatë, shkrepëse, ushqim të konservuar dhe ilaçe.

Përveç kësaj, njerëzit furnizohen me pilula speciale nëse nivelet e rrezatimit rriten. Një përdorues i Pikabu tha: “Gjeta një paketë pilula jodi në kutinë time postare. Farmacia ushtarake i dërgoi ata. E zbërtheva dhe doja të merrja një të tillë. Burri im më ndaloi dhe tha që ne kemi mjaft jod nga kripa. Dozimi ishte i çmendur. Doli se pilulat jodike falas u dërgohen të gjithëve në rast të niveleve të larta të rrezatimit. Udhëzimet në paketë thanë që ne nuk duhet të marrim pilula pa një mesazh nga autoritetet.”

Zviceranët nuk i pëlqejnë lavatriçet në banesat e tyre.

© depositphotos.com, © zhyla.byla / pikabu

Vendasit me të vërtetë e respektojnë traditën e tyre për të pasur një dhomë lavanderi në bodrum, një për të gjithë pallatin. Edhe nëse dikush dëshiron të ketë një makinë larëse në banesën e tyre, ata nuk mund ta mbajnë atë me të vërtetë. Së pari, nuk ka tuba në banjë me të cilën mund të lidhni makinerinë. Së dyti, një makinë larëse bën shumë zhurmë.
Për të bërë të mundur që të gjithë të përdorin dhomën e lavanderisë, zviceranët kanë një orar të rreptë. Është një tabelë ku të gjithë shkruajnë emrat e tyre. Ju nuk mund ta prishni këtë orar, ose njerëzit e tjerë mund të telefonojnë edhe policinë.

Edhe nëse të gjithë kanë makinën e tyre të larjes, ajo përsëri do të jetë në dhomën e lavanderisë.

Hekurudhat janë përkufizimi i përpikmërisë.

© DonLeon1423 / reddit

“Unë jetoj në Zvicër. Ky është treni me të cilin shkoj në shkollë.”

Orari është planifikuar në mënyrë që të mund të arrini vendndodhjen e nevojshme nga çdo fshat malor me sa më pak lidhje të jetë e mundur. Për më tepër, të gjithë trenat lëvizin çdo 30-60 minuta, kështu që të jesh vonë për një tren nuk është problem. Ka shumë për të parë ndërsa jeni duke udhëtuar.

Një zotëri rrëfeu se: “Në 2 vitet e para kur isha duke udhëtuar për në punë, gjithmonë merrja një libër që të mos mërzitesha. Në 2 vjet, unë kurrë nuk e hapa librin një herë. Gjithmonë shikoja nga dritarja. ”

Qumështi ka shije krejt të ndryshme.

Ndryshe nga lopët në fermat e tjera të qumështit në vendet e tjera që shpesh u jepen antibiotikë dhe hormone të rritjes, lopët në Zvicër hanë bar. Qumështi në Zvicër është jashtëzakonisht i pastër. Çdo vit, rreth 270,000 lopë shkojnë në fushat alpine. Ato kthehen në fillim të vjeshtës, rreth mesit të shtatorit.

Falë barit, qumështi ka një dendësi më të lartë dhe shijen e paharrueshme të bimëve të ndryshme. Përveç kësaj, qumështi i marrë nga këto lopë mund të shndërrohet në lloje unike të djathit Alpine.

Mund të pini ujë çezme dhe ujë nga burimet.

© Thirsty-Watermelon / reddit

Ju mund të pini nga burimet. Qëllimi më i madh i një burimi është të sigurojë që të gjithë të kenë qasje në ujë të pijshëm në Zvicër. Ka ujë mineral që del nga çezma në kuzhinë. Pra, kur një kamerier në një restorant ju sjell një gotë ujë çezme, është plotësisht e sigurt për t’u pirë.

Ata krijuan një lloj të ri çokollate – rozë.

© Clobot989 / reddit

Është e vështirë ta besosh por kjo ngjyrë unike e çokollatës nuk arrihet me ngjyruesit, bëhet me fasule të kuqe kakao. Ngjyruesit dhe aditivët e aromës nuk përdoren. Çokollata rozë është fjalë për fjalë një përparim në botën e çokollatës. Kishte vetëm 3 lloje çokollatash më parë – e hidhur, qumësht dhe e bardhë. Lloji i ri i mëparshëm (i bardhë) u shpik në vitin 1930. Çokollata rozë ka një shije të lehtë si manaferra.

  • I provova disa muaj më parë. Duket se ata po shiten vetëm në vende të zgjedhura. Më pëlqyen. Po prisja një aromë si luleshtrydhe, por më shijoi më shumë si çokollatë e bardhë. © SuperCuteRoar / Reddit

Shumë gra vendosin të kenë fëmijë goxha vonë.

© jenyhanter / easyfotostock / East News, © Yoav Levy / East News

Gratë në Zvicër bëhen nëna mesatarisht në moshën 30,7 vjeç dhe ato janë në vendin e tretë në Evropë. Vetëm në Itali dhe Spanjë, gratë bëhen nëna në moshat e mëvonshme. Për të filluar, tani njerëzit duhet të ndjekin një mënyrë shumë më të gjatë për të marrë një arsimim sesa bënë disa dekada më parë. Si rezultat, mosha kur mund të krijoni një familje është më e lartë.

Së dyti, vajzat janë bërë më kërkuese, gjë që nuk sjell zgjedhje të mira partnerësh për një familje. Të kesh një fëmijë në Zvicër nuk është e lirë. Një ditë në një kopsht të rregullt kushton rreth 110–130 dollarë.

Njerëzit kujdesen mirë për shëndetin e tyre dhe është e qartë përse.

© Russ Elliot / AdMedia / Sipa USA / East News, © Invision / Invision / East News

Që nga fëmijëria e hershme, fëmijët mësohen të hanë ushqim të shëndetshëm. Fëmijët marrin perime dhe fruta për meze në shkollë. Shumica e njerëzve luajnë sporte, ecin në këmbë dhe ngasin biçikleta. Është e modës dhe plotësisht e natyrshme. Njerëzit e moshuar gjithashtu duken të shëndetshëm.

Në Zvicër, nuk ka shumë çifte ku partnerët janë të moshave të ndryshme, kështu që ju mund të shihni burra që ecin me gratë e tyre që janë në të njëjtën moshë. Njerëzit e moshuar ulen së bashku në tarracat verore dhe duken me të vërtetë bukur.

Vëmendja ndaj detajeve është çelësi për një jetë të rehatshme

Tualetin në hotelin tim në Zvicër përfshinte një rosë gome për t’u fërkuar.

© Unknown / imgur

Përvaz dhe shkallë për macet

© Pirate_Redbeard / reddit