25 Gatime që Nuk Duhet t’i Porosisni në Restorant, e Këshillojnë Kamerierët dhe Kuzhinierët

© pexels , © pexels

Kur hapim një menu në një restorant, shpesh humbasim dhe nuk dimë se çfarë të porosisim.

Sytë ndryshojnë në pamjen e një shumëllojshmërie të pasur dhe përshkrimeve të shijshme të pjatave, prej të cilave fillon të gjëmojë këndshëm në stomak. Por në fakt, jo gjithçka që shërbehet në restorant ia vlen të provohet.

Ne kemi lexuar rekomandimet e punëtorëve të hotelierisë dhe ju ftojmë të familjarizoheni me listën e pjatave që duhet t’u përmbaheni herën tjetër kur të shkoni në një restorant.

  • Zakonisht, një hodgepodge futet në menu pas fundjavave, pas dasmave dhe banketeve, kur pas një jave pune ose ditën e një ngjarjeje, ofrohen shumë meze të ftohta në formën e mishit/ pjatave të peshkut, sallameve, produkte të tymosura të nxehta dhe të ftohta.
  • Kontrolloni menunë. Nëse një artikull përdoret vetëm në një pjatë, ka të ngjarë të mos jetë aq i freskët sa pjesa tjetër e ushqimit në menu. © uplinkdrive / Reddit
  • Nëse shkoni në një restorant peshku, ju lutemi porosisni peshk edhe nëse shihni që ofrohet burger në menu. Shefi i kuzhinës Vincenzo Betulia nga Osteria Tulia në Florida e konsideron blasfemi porositjen e një hamburgeri në një qendër peshku: “Qëndrojuni pjatave lokale dhe prodhimeve të detit. Peshk ose karkaleca të pjekur në skarë është gjithmonë më mirë se një hamburger në plazh.”
  • Nëse po porosisni patate të skuqura, kushdo që kalon nëpër kuzhinë dhe sheh një pjatë me to ka shumë të ngjarë të hajë ca prej tyre. © lantum / Reddit
© gettyimages

Unë punoj në një restorant të famshëm të ushqimit të shpejtë afër oqeanit, dhe për të gatuar peshkun, ne bluajmë të gjitha mbetjet (sytë, pendët, luspat, zemrat, mushkëritë, etj.) Dhe i kthejmë ato në petka të skuqura. © BaconPeddler / Reddit

Nëse vendosni ta kënaqni veten me një mëngjes të Dielën në një restorant të bukur, atëherë është më mirë të mos porosisni vezë Benedict ose ndonjë pjatë tjetër me salcë hollandaise. Bakteret e adhurojnë salcën Hollandaise. Dhe askush që njoh nuk ka gatuar ndonjëherë një salcë të tillë për hir të një pjate të porositur,” tha shefi amerikan Anthony Bourdain në një intervistë.

Mos porosisni supë me krem. Si rregull, përbërës jo fort të mirë hyjnë në blender: perime të vyshkura, kërpudha të prishura, etj. Nëse dëshironi një supë me perime, është më mirë të porosisni një të rregullt, në të cilën perimet do të duken qartë.

Përmbajuni kafesë me qumësht të hënën në mëngjes. Dyqanet e kafesë shpesh lënë kartonët e qumështit të hapur pranë aparatit të kafesë gjatë natës. Prandaj, kapuçino juaj shpesh do të shijojë ndryshe. © sokolt / Facebook

Çdo pizza që përmban perime ekzotike “të freskëta”. Më shumë gjasa, ato mbahen në restorant përgjithmonë. © laffinator / Reddit

Në restorantin tonë pitet e freskëta shërbehen çdo ditë. Kur njerëzit i ndajnë copat, ne i plotësojmë ëmbëlsirat me mbetjet e djeshme dhe të pardjeshme. © trekertre / Reddit

Mos bëni porosi të mëdha pas orës 21:00. Kjo është koha kur institucioni ka më së paku staf, personel dhe ushqim. Prandaj, përdoren produktet e mbetura. © viktus_art / Reddit

© pexels

Shefi i kuzhinës Alberto Morreale nga Bottega Farte në San Diego thotë se ai kurrë nuk porosit pjatën e ditës: “Disa restorante shërbejnë pjatën e ditës duke përdorur atë që do të prishet së shpejti ose atë që po përpiqen të heqin qafe”. Në vend të kësaj, ai rekomandon që të pyesni kamerierët për përbërësit e freskët vendas dhe të porosisni pjatat e bëra me to.

Unë jam një ish-banakier. Mos hani ullinj në lokal. Thjesht mos. © Beer4me / Reddit

Kur punoja kamariere, në tavolinat tona kishim tasa të vegjël me salcë. Ne nuk i kemi larë ato, por vetëm kemi mbushur një pjesë të re të salcës. Pra, Zoti e di se çfarë keni në këtë varkë me lëng. © Phoenix_Magic_X / Reddit

Asnjëherë mos porosisni një biftek të bërë mirë. Unë ju garantoj që shefi i kuzhinës do të zgjedhë mishin më të vjetër, më të shëmtuar nga rafti i pasmë. Porositni më mirë një hamburger. © SabotenCactus / Reddit

© gettyimagesNëse vendosni të eksperimentoni me gjëra ekzotike dhe, për shembull, të porosisni një pjatë me kërpudha muer, atëherë merrni mundimin të zbuloni se si duken. Ndonjëherë restorantet shërbejnë kërpudha të zakonshme në vend të tyre.

Mos merrni një frape në Starbucks. Nëse nuk është e vetmja gjë që konsumoni gjatë gjithë ditës. Ka kaq shumë sheqer dhe kaloritë janë të çmendura. © lypse_love / Reddit

Çdo hot dog që do të mbetej në fund të ditës kthehej në frigorifer dhe shitej përsëri ditën tjetër. Unë dhe një kuzhinier tjetër u lutëm të hidhnim sallamet pas 2 ditësh, por administrata nuk donte ta bënte këtë. © FreakyCheeseMan / Reddit

Përmbahuni nga porositja e pjatës së mishit dhe djathit. Shpesh herë, pjesa tjetër e prerjes transferohet në pjatën e një klienti tjetër.

© gettyimages

Marc Nichols, shefi i kuzhinierit të shërbimit të ushqimit me cilësi të lartë JC’s Catering dhe pedagog në shkollën më të madhe të hotelit dhe shkollës së kuzhinës në botë, Le Cordon Bleu, rekomandon që të mos porositni midhje nga institucionet që nuk ndodhen direkt pranë bazës së peshkimit të prodhimeve të detit. “Nëse trajtohen dhe ruhen në mënyrë të papërshtatshme, midhjet e papërpunuara mund t’ju vrasin”, shpjegon ai.

Lazanja. Zakonisht thjesht e ngrohim dhe vendosim sipër parmixhanon. © fckoffshthead / Reddit

Brokoli i zier ose ndonjë lloj tjetër i perimeve të ziera. Ato janë gjithmonë ose shumë të butë ose shumë të lagësht, kështu që nuk ka kurrë një qëndrueshmëri të përsosur mesatare. © Songfaith / Quora

© pexels

Kam dëgjuar shumë kuzhinierë që thonë se nuk ia vlen të porositni peshk të hënën, pasi ata marrin furnizimin e tyre të fundit me peshk të premten, por ata nuk marrin një të ri deri të martën. © Blockwork_Orange / Reddit

Unë kurrë nuk porosis prerje mishi me erëza pikante, sepse është e lehtë të maskosh me to një produkt me cilësi të ulët.

Nëse dëshironi pije frutash, unë gjithashtu preferoj të pyes paraprakisht nëse kuzhinierët e bëjnë vetë.

Gjatë përgatitjes së petullave në institucionin tonë, ata gjithmonë kanë përdorur qumësht tashmë të thartuar ose kos me skadim të gjatë. E njëjta gjë ndodhi me ëmbëlsirat e djathit – gjizë me një afat të skaduar. Prandaj, unë kurrë nuk i porosis këto pjata për fëmijët e mi. © hendertriht / Reddit