3 Breznitë e 10 Dinastive të Njerëzve të Famshëm, Gratë e të Cilave Janë Trashëguar në Përsosmëri

© imdb.com © Thomas Janssen, Pacificcoastnews.com/EAST NEWS © evergaboanderson / Instagram

Psikologët besojnë se një talent në krijimtari mund të bartet nga prindërit tek fëmijët.

Dëshmia e menjëhershme që na vjen në mendje kur e dëgjojmë këtë janë familje të famshme që kanë mbretëruar në Hollywood me dekada dhe vetëm sa janë forcuar me gjeneratat e tyre të reja.

Këtë herë, ne do t’i drejtojmë sytë nga gratë e jashtëzakonshme që kanë mbjellë rrënjët e tyre familjare në Hollywood dhe na bëjnë të admirojmë madhështinë e tyre me çdo krijesë të re.

Një gjetje e veçantë po pret në fund sepse një familje e caktuar burrash meriton gjithashtu një vëmendje.

Tippi Hedren, Melanie Griffith dhe Dakota Johnson

© LFI/Photoshot/East News © ASSOCIATED PRESS/East News © Invision/Invision/East News

Hedren ishte një nga muzat e Alfred Hitchcock dhe shumica e kujtojnë atë për performancën e saj në “Birds” (1963). Vajza e saj Melanie ndoqi gjurmët e saj dhe shpejt fitoi një vend falë këmbëve të gjata dhe talentit të saj. Një nga rolet më të famshme të Griffith-it deri më sot ishte tek Working Girl (1988), e cila i solli asaj një Glob të Artë dhe çmimin Aktorja më të Mirë. Tani, është koha e bijës së Melanie të shkëlqejë. Dakota Johnson me besim është duke marrë përsipër Hollivudin dhe po përqëndrohet në role serioze pasi përfundoi punën e saj në serialin “Fifty Shades“.

Betty Witherspoon, Reese Witherspoon dhe Ava Phillippe

© ReeseW / Twitter © Adriana M. Barraza / WENN.com/agefotostock/East News © AFP/EAST NEWS

Ndërsa Reese është një nga 3 zonjat më të famshme, mund të jetë vetëm çështje kohe para se Ava të arrijë majat në këtë rast. Betty Witherspoon, nëna e Reese, u kaloi një intelekt të shkëlqyeshëm së bashku me pamjen mahnitëse vajzave të saj. Reese vetë është një aktore e realizuar dhe fituese e çmimit të Akademisë. Sa për Ava, ajo aktualisht është e dhënë pas fotografisë dhe ne nuk mund të presim të shohim se si ajo do të rezultojë në të ardhmen.

Galina Jovovich, Milla Jovovich dhe Ever Gabo Anderson (kopertina)

Nëna e Millas ka qenë aktore, ashtu si vajza e saj, kur jetonin në BRSS. Përvoja e saj më vonë i lejoi asaj të bëhej një agjente e dobishme për vajzën e saj. Vetë Milla tani është mjaft e njohur në Hollywood, veçanërisht për rolin e saj si Alice në ekskluzivitetin e filmit Resident Evil. Talenti i Galina dhe Milla tani i ka kaluar Ever Gabo, e cila u shfaq së bashku me nënën e saj në Resident Evil: The Final Chapter (2016), dhe së shpejti do të shihet duke luajtur si Natasha Romanoff në filmin e ardhshëm Black Widow.

Priscilla Presley, Lisa Marie Presley dhe Riley Keough

© KENNELL KRISTA/SIPA/EAST NEWS © Scott Kirkland/PictureGroup/EAST NEWS © Jean Paul/Pierre Aslan/East News

Priscilla filloi si aktore dhe madje u shfaq në 3 filma Naked Gun, por aktualisht ajo është kryetarja e Elvis Presley Enterprises, një kompani që operon trashëgiminë e jashtëzakonshme të ish-burrit të saj të ndjerë.

Vajza e saj, Lisa Marie, trashëgoi talentin e të kënduarit të babait të saj dhe lançoi 3 albume në studio. Riley, megjithatë, është më shumë si gjyshja e saj dhe i ka kushtuar edhe jetën e saj kinemasë.

Ajo luajti në filma si Magic Mike (2012) dhe Logan Lucky (2017), dhe madje mori një nominim Golden Globe për performancën e saj në mini-serinë TV The Girlfriend Experience (2016).

Gayle Gaston, Robin Wright dhe Dylan Penn

© imdb.com © MCMULLAN CO/SIPA/EAST NEWS © Gilbert Flores/Broadimage/EAST NEWS

Është interesante që Gayle Gaston zbuloi aftësitë e saj të aktrimit edhe më vonë se vetë vajza e saj. Paraqitja e parë e Gastonit në filma daton që nga viti 2011. Që atëherë, ajo i shtoi edhe disa kredite në filmografinë e saj dhe ka disa që akoma nuk janë botuar.

Vajza e saj Robin ka aktruar që nga viti 1983 dhe njihet më së shumti për Princess Bride (1987), Wonder Woman (2017), si dhe serinë TV House of Cards, e cila i solli asaj edhe një Glob të Artë. Sa i përket Dylan, ajo po fillon karrierën e saj në filma dhe modelim.

Ingrid Bergman, Isabella Rossellini dhe Elettra Rossellini Wiedemann

© LFI/Photoshot/East News © imago stock&people/EAST NEWS © Evan Agostini/Invision/AP/East News

Aktorja me origjinë suedeze Ingrid Bergman ishte një legjendë e Hollivudit me çmime për emrin e saj si Oscar, Golden Globe, BAFTA, dhe shumë të tjerë. Bergman është më e njohur për rolet e saj në Casablanca (1942) dhe Spellbound (1945).

Isabella gjithashtu lindi me një dashuri për filmin dhe huazoi talentin e saj për shumë filma, duke përfshirë Blue Velvet (1986), dhe Joy (2015). Në dallim nga gjyshja dhe nëna e saj, Ellettra nuk u bë aktore dhe përkundrazi ka zgjedhur të përqëndrohet në modelim. Ajo ka pozuar për Vogue, Harper’s Bazaar dhe GQ.

Nena von Schlebrügge, Uma Thurman dhe Maya Hawke

© Nena von Schlebrügge / Facebook © MCMULLAN CO/SIPA/EAST NEWS © Steve Eichner/NameFace/Sipa USA/East News

Nëna e Uma Thurman ishte një modele përrallore në vitet e para. Nena tani është vendosur dhe menaxhon Menla Mountain Retreat, një vendpushim tibetian në zemër të New York.

Karriera e Umas u rrënjos shumë pasi ajo punoi me Quentin Tarantino në filmin ikonik Pulp Fiction (1994) dhe në serinë Kill Bill. Që nga ajo zgjeroi gjerësisht filmografinë e saj dhe vazhdon të shfaqet në filma. Megjithatë, ngadalë pishtari i Thurman po i kalohet vajzës së saj, Maja, e cila tashmë është ylli i serialit hit në Netflix Stranger Things dhe ka projekte të tjera emocionuese në të ardhmen e saj.

Debbie Reynolds, Carrie Fisher dhe Billie Lourd

© LFI/Avalon/REPORTER/East News © LUCASFILM/20TH CENTURY FOX / Album/EAST NEWS © Anthony Behar/Sipa USA/East News

Debbie Reynolds dhe vajza e saj Carrie ishin dy aktore mjaft të talentuara. Reynolds kishte role në filma të shumtë dhe shfaqje televizive dhe mbahet mend edhe për dhuratat e saj muzikore. Fisher ishte më e njohur për rolin e saj si Princesha Leia në serinë e Star Wars dhe mbetet përgjithmonë në zemrat e fansave të saj të shumtë.

Vajza e Fisherit, Billie, tani vazhdon trashëgiminë e gjyshes dhe të nënës. Ajo gjithashtu u shfaq në filmat e rinj Star Wars me nënën e saj dhe aktualisht është një anëtar i kastit në serialin hit Amerikan Horror Story.

Blythe Danner, Gwyneth Paltrow dhe Apple Martin

© EVERETT COLLECTION/EAST NEWS © Matt Sayles/Invision/AP/East News © gwynethpaltrow / Instagram

Aktorja fituese e çmimit Academy Gwyneth Paltrow i ngjan nënës së saj të talentuar, e cila gjithashtu ka mjaft eksperiencë në filmografi. Blythe është shfaqur në filma si 1776 (1972), X-Files (1998), Meet the Parents (2000) dhe shumë të tjerë.

Gwyneth gjeti edhe pasion tjetër dhe përveç aktrimit, ajo është pronare e kompanisë së stilit të jetesës Goop, dhe akoma arrin të shkëlqejë në ekranin e madh. Vajza e saj, Apple, nuk ka gjetur ende një thirrje, por duke marrë parasysh familjen e saj, ne e dimë që ajo po shikon gjëra të mëdha për të ardhmen e saj.

Bebe Buell, Liv Tyler dhe Lula Rose Gardner

© face to face aktuell/Reporter/East News © MARCOCCHI GIULIO/SIPA/EAST NEWS © misslivalittle / Instagram

Liv Tyler gjithmonë ka qenë e destinuar për madhështi pasi që të dy prindërit e saj janë talente muzikore. Nëna e saj, Bebe Buell, ishte një këngëtare e famshme dhe një modele me 8 albume në studio me emrin e saj.

Liv mori një drejtim tjetër nga prindërit e saj dhe ia kushtoi jetën kinemasë. Ajo është më e njohur për rolet e saj në serialin “Lord of the Rings“, Armageddon (1998), Ad Astra (2019), dhe më shumë. Liv po rrit gjithashtu 3 fëmijë, njëra prej të cilave është një vajzë dhe ajo tashmë është aq e bukur si një pikturë. Little Lula Rose Gardner posedon shumë talent në gjenet e saj, kështu që ne jemi të entuziazmuar të shohim se çfarë do të bëjë në jetën e saj.

Stellan, Alexander, Gustaf dhe Bill Skarsgår

© LFI/Photoshot/REPORTER/East News © DANIEL LEAL-OLIVAS/AFP/East News © Apega / WENN.com/agefotostock/East News © Invision/Invision/East News

Ne nuk mund të mos rrinim pa treguar për këtë familje të shquar që ka përqendruar një sasi të jashtëzakonshme talentesh në vetëm 2 breza. Skarsgårds janë një emër i njohur në industrinë e filmit me babanë e tyre Stellan që u hapi rrugën djemve të tij.

Nga 8 fëmijët e tij, 3 tashmë kanë kërkesa të mëdha në Hollywood: Alexander luajti në serialin True Blood dhe Big Little Lies, si dhe filmin Legend of Tarzan (2016), ndër shumë të tjerë. Bill është më i njohur për rolin e tij si Pennywise në serinë e filmit IT. Gustaf aktualisht kreson shown Vikings. Diçka na tregon se mbretërimi i familjes Skarsgård do të vazhdojë për një kohë shumë të gjatë.