30 Veçori të Jetës në Monako, Vendit të VIP-ave, Milionerëve, ku Çdo Hap Kushton 100 Mijë Euro

© Rachpoot / MEGA / Mega Agency / East News , © 0000436 / Reporter / East News

Deti, makinat sportive, jahtet, palmat – këto kanë shumë kuptim kur përmendet fjala “Monako”. Ky vend mund të quhet në mënyrë të sigurt një parajsë për milionerë dhe të famshëm.

Principata e Monakos është një shtet i vogël, por shumë i begatë. Përveç kësaj, ai krenohet me një histori të pasur, argëtime të larmishme dhe mot të shkëlqyeshëm pothuajse gjatë gjithë vitit. Por çfarë fshihet pas një “fasade” kaq të bukur dhe tërheqëse?

Ne vendosëm të zbulojmë disa detaje të jetës në këtë vend të vogël dhe luksoz.

© Wikimedia Commons

Monako është një shtet i vogël në brigjet e detit Ligurian. Është një nga vendet e pakta që ka një kufi me vetëm një shtet (Francën). Në të njëjtën kohë, nuk ka asnjë regjim vizash midis vendeve. Meqë ra fjala, Monakoja nuk është zyrtarisht  pjesë e Bashkimit Evropian, por përdor euron si monedhën e saj.

Parimi i qeverisjes në Monako është monarkia trashëgimore dhe kushtetuese. Sot, Monako drejtohet nga dinastia Grimaldi, e kryesuar nga Princi Albert II, djali i Princit Rainier III dhe Grace Kelly. Për një kohë të gjatë, Alberti nuk ishte martuar zyrtarisht, megjithëse kishte 2 fëmijë të njohur zyrtarisht prej tij nga nëna të ndryshme. Vërtetë, ata nuk mund të trashëgojnë fronin.

©Wikipedia Commons

Sidoqoftë, në vitin 2011, ai përfundoi një martesë me Charlene Wittstock, një ish notare me origjinë nga Afrika e Jugut. Pas 3 vitesh, çifti kishte binjakë – një vajzë dhe një djalë, të cilët u bënë trashëgimtarë të fronit. Megjithëse në 2002, një traktat i ri midis Francës dhe Monakos përcaktoi që principata do të ruante pavarësinë e saj, edhe nëse nuk do të kishte trashëgimtarë për të vazhduar dinastinë. Sidoqoftë, Franca është përgjegjëse për mbrojtjen ushtarake të Monakos.

Sigurisht, si kudo tjetër, jetët e monarkëve në Monako ndiqen nga afër nga nënshtetasit e tyre. Kështu, vitin e kaluar, Princesha Charlene i tronditi të gjithë me modelin e saj të ri me një kokë të rruar. Në intervistën e saj, ajo tha se kjo prerje flokësh ishte vendimi i saj:

“Unë kam dashur ta bëj atë për një kohë të gjatë, dhe stili im i ri më bën të lumtur. Kjo është e gjitha “. Sigurisht, ky imazh i personit mbretëror shkaktoi shumë polemika, por, siç vuri në dukje vetë Charlene,” në 2021 ka tema të tjera, shumë më të rëndësishme që meritojnë vëmendjen tonë “.

© Screen Prod / Photononstop / East News , © ERIC GAILLARD / AFP / East News

Monako është shteti i dytë më i madh sovran në botë pas Vatikanit. Sipërfaqja e tij është vetëm 2 km katrore, domethënë e gjithë principata mund të përshkohet në këmbë. Në të njëjtën kohë, Monako është vendi më i populluar në botë.

Sot principata është e ndarë në 3 komuna: Monaco-Ville – një kep shkëmbor, ku ndodhet qyteti i vjetër dhe selia e qeverisë; Monte Carlo është zona kryesore e banimit dhe vendpushimit me shumë atraksione; La Condamine është zona e portit ku ndodhet porti i Hercules.

Monako ka PBB-në më të lartë nominale në botë për frymë dhe shkallën më të ulët të varfërisë. Shkalla e papunësisë është 2%. Shumë punonjës udhëtojnë këtu për të punuar nga Franca dhe Italia çdo ditë. Vendi gjithashtu ka numrin më të madh të milionerëve dhe miliarderëve për frymë në botë.

Principata tërheq njerëz të pasur nga e gjithë bota sepse nuk ka taksë mbi të ardhurat dhe ka taksa të ulëta për të bërë biznes. Sidoqoftë, gjërat nuk janë aq të thjeshta. Sot, rreth 38 mijë banorë jetojnë në Monako, ndërsa, sipas të dhënave për vitin 2020, vetëm 9 573 njerëz ishin qytetarë të këtij shteti të vogël.

Fakti është se është shumë e vështirë të marrësh shtetësinë dhe një pasaportë në Monako. Në thelb, të gjithë kanë një leje qëndrimi. Banorët e principatës quhen Monegasques. Ka mjaft njerëz të famshëm midis Monegaskëve. Për shembull, në foto – garuesit e Formula 1, vëllezërit Charles dhe Arthur Leclair.

© Zabulon Laurent / ABACA / East News , © Eric Alonso / MB Media / Getty Images Sport / Getty Images

Në përgjithësi, në principatë, as lindja në territorin e saj, as regjistrimi lokal, as martesa me një Monegaske nuk japin të drejtën e shtetësisë së menjëhershme. Të jesh qytetar i Monakos është një privilegj për tu fituar. Çështja e lëshimit të një pasaporte vendoset personalisht nga Princi i Monakos.

Pra, nëse jeni i martuar me një Monegaske për 10 vjet, atëherë keni të drejtë të aplikoni për nënshtetësi. Nëse keni jetuar në territorin e principatës për të paktën 10 vjet pasi keni mbushur moshën 18 vjeç, atëherë mund të aplikoni edhe te princi me një kërkesë.

Pastaj do të vendoset nëse personaliteti i kërkuesit është i denjë për këtë favor. Për ta bërë këtë, ai duhet të marrë rekomandime nga 3 burime qeveritare: Kryetari i Bashkisë së Monakos, Ministri i Shtetit dhe Presidenti i Këshillit Kombëtar. Në të njëjtën kohë, as gjendja financiare e aplikantit, as statusi i tij nuk mund të shërbejnë si garanci për lëshimin e një pasaporte. Sidoqoftë, nëse kandidati është i përfshirë në mënyrë aktive në punë bamirësie, atëherë kjo mund të luajë paksa rol.

Për vitin 2020, kishte më shumë gra sesa burra midis qytetarëve të Monakos: 5,222 kundrejt 4,351.

© East News

Për t’u kualifikuar thjesht për të qëndruar në Monako, duhet të keni një llogari në një bankë lokale dhe kërkohet një depozitë mbresëlënëse për të hapur një llogari. Para se të hapni një llogari, një punonjës i bankës do të kontrollojë me kujdes burimet e fondeve tuaja. Pa një llogari bankare, nuk do të jeni në gjendje të merrni me qira një apartament ose të merrni një kartë SIM.

Për më tepër, nuk ka degë klasike të bankave: dyert e tyre janë gjithmonë të mbyllura dhe për të hyrë brenda, duhet të bjerë një zile e veçantë. Klientët e bankës kanë një bankier personal – ai vepron si këshilltar financiar dhe administron llogarinë tuaj. Për shembull, ai mund të paguajë faturat e apartamenteve me kërkesën tuaj. Por nuk do të jeni në gjendje të ju vijë një njoftim me SMS në lidhje me operacionet që kryhen, pasi fondet debitohen me vonesa deri në disa javë.

Meqë ra fjala, nëse dikush ju dërgon një shumë të caktuar, nuk mund të kreditohet menjëherë. Së pari, do të duhet të siguroni bankën me informacionin për llojin e parave, nga kush janë marrë, etj. Për shembull, nëse keni shitur makina, do të duhet të tregoni një kontratë shitjeje. Nëse keni marrë një tarifë, do t’ju kërkohet të bashkangjitni një kontratë pune.

© Wojtek SZWEJ / East News

Në Monako, shpesh mund të gjesh makina të parkuara gabim. Vendasit thonë se kjo bëhet me qëllim. Fakti është se sipas ligjit, për të marrë përfitime tatimore, një banor i principatës duhet të kalojë të paktën gjashtë muaj në territorin e tij. Sidoqoftë, shumë njerëz të pasur pëlqejnë të udhëtojnë dhe të lëvizin nëpër botë, kështu që ata shpesh krijojnë vetëm pamjen e pranisë së tyre në Monako. Për shembull, ata i kërkojnë shoferit të parkojë makinën gabimisht në territorin e qytetit, në mënyrë që më vonë pronari të marrë një gjobë, e cila do të konfirmojë se ai ishte në Monako. Gjithashtu, nganjëherë shoferit i lihen çelësat e banesës në mënyrë që ai të ndezë në mënyrë periodike dritën dhe ujin.

Pamja është shumë e rëndësishme këtu. Shumë njerëz i kushtojnë vëmendje mënyrës se si duken. Ekziston një kod i caktuar veshjesh në principatë. Për shembull, është e lejueshme të jesh me kostume banje ose pa këmisha vetëm në plazh. Këpucët gjithashtu mund të hiqen vetëm në plazh, përndryshe do të gjobiteni. Në disa hotele dhe vende të tjera publike është e ndaluar të mbahen pantallona të shkurtra. Gjithashtu, mund të mos lejoheni në shumë vende me një çantë shpine dhe atlete.

© RF / Coleman-Rayner / Coleman Rayner / East News , © MEGA / Mega Agency / East News , © Marksmen / Snorlax / MEGA / East News

Principata ka 10 shkolla publike, 2 shkolla private dhe 1 ndërkombëtare. Shkollat publike janë falas këtu. Fëmijët ndjekin shkollën për 12 vjet, dhe procesi i të mësuarit ndahet në 4 faza: shkolla fillore, shkolla e mesme, kolegji dhe liceu. Kjo do të thotë, gjatë viteve të fundit, fëmijët janë përqendruar në ato tema që do të jenë të dobishme për ta për karrierën e tyre të ardhshme. Fëmijët kalojnë mjaft kohë në shkollë – nga ora 8:00 deri në 16:00.

Meqë ra fjala, të gjithë studentët studiojnë gjuhën mononezke. Fakti është që Monegaskët janë një pakicë në vendin e tyre, prapa Francezëve, dhe vetëm brezi i vjetër tani flet Monegaske. Pra, nëse nuk studiohet në shkollë, atëherë mund të zhduket.

Ka mësime mjaft të pazakonta të edukimit fizik në shkollat lokale. Ato mbahen buzë detit dhe fëmijët mësojnë të jenë roje shpëtimi. Në Monako, është shumë e rëndësishme të kesh një certifikatë roje shpëtimi – nuk mund të punosh në det pa të.

© AP / Associated Press / East News , © East News

Ka 1 universitet në Monako. Ky është një universitet anglishtfolës që specializohet në trajnimin e menaxherëve për ndërmarrjet premium ndërkombëtare. Një nga fushat më të njohura është Menaxhimi i Luksit. Pas diplomimit, ju mund të bëheni menaxherë në tregtitë e makinave premium, menaxher i një hoteli me 5 yje, specialist në prokurimin e veshjeve ose bizhuterive të markës. Në mënyrë që studentët të jenë në gjendje të dallojnë gurët e rremë nga të mirëfilltë, mësuesit sjellin diamante të vërteta në klasë.

Në të njëjtën kohë, pak njerëz marrin arsim të lartë në principatë – shumë kufizohen në arsimin e mesëm dhe shkojnë të punojnë në biznesin e turizmit ose hotelierisë.

Paga minimale në Monako është 1,300 € në muaj, mesatarja është 4,410 € në muaj. Kjo nuk është shumë, duke marrë parasysh se çmimet e pasurive të patundshme në vitin 2018 arritën në 100 mijë € për 1 metër katror.

© East News

Në të njëjtën kohë, në Monako sigurohet strehimi social. Sidoqoftë, ky është privilegj ekskluz për subjektet e principatës, e mononegaskëve. Shumë nga këto apartamente janë me 2 kate. Në katin e poshtëm – kuzhinë, dhomë ndenje dhe dhomë gjumi, lart – dhoma pritjeje. Ju nuk mund ta shisni një apartament të tillë, por mund ta blini me një çmim të veçantë nga shteti. Numri i dhomave, si rregull, korrespondon me numrin e njerëzve që jetojnë në apartament. Për shembull, nëse një çift ka 2 fëmijë, atëherë ata supozohet të kenë një apartament me 4 dhoma, por kur fëmijët të largohen, prindërit do të detyrohen të zhvendosen në një apartament me 2 dhoma.

Kur fëmijët mbushin 18 vjeç, ata kanë të drejtë të kenë shtëpinë e tyre. Për ta bërë këtë, duhet të bëni një kërkesë dhe të prisni disa vjet.

Sigurisht, gjithmonë mund të marrësh me qira një apartament. Sidoqoftë, kjo mund të bëhet vetëm përmes një agjencie. Qiramarrësi nuk komunikon dhe nuk takohet me pronarin e banesës – të gjitha çështjet zgjidhen përmes një ndërmjetësi. Për shërbimet e saj, agjencia do të marrë deri në 3 pagesa mujore, dhe gjithashtu do t’ju duhet të bëni një depozitë. Në përgjithësi, këtu është e zakonshme të paguani për një apartament për një vit më parë, por mund të bini dakord për pagesa çdo 3 muaj. Pagesa mujore nuk pranohet këtu. Mesatarisht, marrja me qira e një apartamenti kushton rreth 3,500 € në muaj

© Wojtek SZWEJ / East News

Ka vetëm 1 kompani zyrtare taksi në principatë. Shërbime si Uber janë të ndaluara këtu, domethënë mund të vini nga Franca, por nuk do të jeni në gjendje të largoheni. Koha minimale e pritjes për një makinë është 20 minuta, por shoferi nuk do t’ju presë. Nuk dolët në kohë – makina u largua.

Është mjaft fitimprurëse të punosh si shofer taksie në Monako, por për këtë duhet të marrësh një licencë të veçantë, e cila kushton 1 milion €. Vërtetë, ajo i lëshohet Monegasques falas.

Meqenëse vendi është shumë i vogël, nuk ka nevojë të veçantë të lëvizni me makinën tuaj. Shumë shkojnë në këmbë, ngasin një biçikletë ose përdorin transport publik – në Monako ka 13 linja autobusi. Ndarja e makinave është gjithashtu e famshme, por mund të përdoret vetëm brenda principatës.

©pexels

Çdo vit që nga viti 1929, Monako ka pritur një nga garat më të njohura të automjeteve – Grand Prix e Monakos, e cila është pjesë e Kampionatit Botëror të Formula 1. Pista shkon përgjatë rrugëve të qytetit. Duhen 6 javë për ta bërë atë gati, dhe 3 javë të tjera për ta çmontuar pas garës. Kjo pistë ka shumë kthesa të mprehta dhe ndryshime në lartësi, prandaj konsiderohet si një nga pistat më të vështira në Formulën 1. Një nga shoferët e krahasoi atë me biçiklizmin në dhomën e ndenjes.

Principata gjithashtu ka një teatër të operës, një orkestër simfonike dhe një trupë klasike baleti. Për shkak të jetës së pasur shoqërore, njerëzit e Monakos preferojnë një stil elegant. Nëse shihni një vajzë me flokë rozë ose jeshile në rrugë, ka shumë të ngjarë që të mos jetë vendase. Një banor lokal do të preferojë më shumë një pamje klasike sesa një pamje ekstravagante.

© Rachpoot / MEGA / Mega Agency / East News , © 0000436 / Reporter / East News

Monako ka një nivel shumë të lartë sigurie – ka nga ata që nuk mbyllin as makinat e tyre. Ka 2 arsye për këtë. E para është një përqendrim mjaft i lartë i punonjësve të policisë për frymë (rreth 515 persona për 38 mijë banorë). E dyta është se një numër i madh i kamerave CCTV (më shumë se 1.000 copë) janë të vendosura në territorin e vendit. Në fakt, ato janë në çdo cep.

Këtu ka një përqindje shumë të ulët të krimeve: 1 vjedhje makinash në vit, 1 vrasje për 10 vjet. Dhe çështja më e bujshme ishte vjedhja e një pikture të një argjendari, e cila, natyrisht, u gjet shpejt.

Në të njëjtën kohë, në Monako do t’ju duhet të ndërveproni me policinë në situata mjaft të papritura. Për shembull, nëse pas orës 20:00 ju duhet të blini ilaçe, së pari duhet të telefononi policinë që do ta bëni këtë. Ekziston një sistem i farmacive të shërbimit në vend, dhe për t’i hapur ato, ju duhet prania e një oficeri të zbatimit të ligjit.

Monako ka një arkitekturë mjaft të larmishme, por kryesisht këtu mbizotëron stili i të ashtuquajturës Belle Époque, i cili karakterizohet nga prania e një numri të madh të elementeve dekorativë, frëngji të ndryshme dhe qeramika me shumë ngjyra. Në vitet 1970, Princi Rainier III ndaloi ndërtimet shumëkatëshe, por djali i tij e hoqi këtë ndalim.

© Wikimedia Commons

Sot, në lidhje me zhvillimin e ri, hapësira në principatë po bëhet gjithnjë e më paktë, kështu që autoritetet kanë filluar të zbatojnë një projekt për të krijuar ishuj artificialë përreth – afërsisht si në Emiratet e Bashkuara Arabe.