7 Gjëra që Tregojnë se Franca është Përpara të Tjerëve

©RossHelen/shutterstock

Për shumicën e njerëzve, Franca ishte dhe mbetet një vend i pasur me romancë dhe dashurie, të mbështjellë me aromat magjike të parfumeve dhe brioshëve të freskët.

Ndoshta atje jetojnë vetëm femra me shumë stil dhe meshkuj joshës. Gjithçka është plot ngjyra atje, deri në kalldrëmin e fundit në trotuar. Aty ka dhe gjëra piktoreske edhe në mot të tmerrshëm.

Si shumë të tjerë, edhe ne jemi të magjepsur nga Franca. Ne kemi mbledhur dëshmi nga të katër cepat e internetit për këtë temë dhe jemi të lumtur t’i sjellim ca të reja për zakonet e francezëve.

Shoqëria

Kohët e fundit, im shoq tha se do të prisnim vizitorë. “Po,” mendova, “kështu që do të gatuajmë.” Kjo është ajo që shpesh nënkupton një ftesë vizite në Francë. Nëse është planifikuar një festë, patjetër do t’ju duhet të sillni me vete pak ushqim: një pjatë kryesore ose një sallatë. Nëse jeni të ftuar për darkë ose drekë, mund t’ju kërkohet të përgatisni një ëmbëlsirë ose një lloj pije.

Shumë kanë vënë re se shërbimi në Francë nuk është gjithmonë i sjellshëm, ndonjëherë edhe i vrazhdë. Unë besoj se arsyeja për këtë është barazia e tyre famëkeqe. Këtu thënia “Klienti ka gjithmonë të drejtë” pothuajse nuk ndiqet. Personi që ofron shërbimin dhe klienti janë plotësisht të barabartë. Të dy duhet të jenë të sjellshëm, si dhe të marrin iniciativën dhe të ndihmojnë njëri-tjetrin.

Ushqimi

Gjatë mbledhjeve familjare, takimeve me miqtë dhe ngjarjeve të veçanta, apero shërbehet gjithmonë i pari. Apero zakonisht përbëhet nga një lloj pije dhe ushqime të lehta. Gama e ushqimeve është e gjerë: nga kikirikët dhe patatet e skuqura deri te tartletat gustatore. Tingëllon mirë, por ka një gjë – kjo pjesë e parë e vaktit mund të zgjasë shumë.

Një i huaj i papërvojë zakonisht i konsumon menjëherë. Dhe çfarë ka më pas? Dhe pas apero, zakonisht ka një drekë ose darkë të shijshme. Këtu realizohet drama e situatës: një tërësi me kikirikë dhe patate të skuqura bëhet absolutisht e zbehtë pas pjatave të nxehta të shijshme që vijnë më pas.

Francezët kanë një orar vaktesh të tyre të rregulluar: mëngjes, kafe në orën 10:00, drekë, çaj pasdite (gute) në orën 4:00, darkë. Më pëlqen të ha një meze të lehtë dhe e bëj kur jam i uritur. Unë gjithashtu pi kafe jashtë programit. Nëse burri im është i uritur, atëherë ai është duke pritur për gute ose një vakt të plotë dhe nuk e ndërpret oreksin e tij me ëmbëlsira ose fruta. Kultura përfshin gjithashtu pushimet e kafesë, drekën dhe çajin e pasdites, por asgjë më shumë.

E kisha të vështirë të mësohesha me faktin se në familjen e burrit tim, nëse do të kishte një drekë të gjatë dhe të madhe festive, atëherë nuk do të kishte më vakt në darkë. Ata mund të ofrojnë fruta, kos. Përpiqem të mos e teproj edhe në festat e mëdha gjatë një vakti, në mënyrë që stomaku im të mos vuajë në darkë. Por të afërmit e burrit ankohen se hanë tepër dhe nuk hanë fare darkë.

Kafeja ose çaji shërbehet pas ëmbëlsirës, ​​ëmbëlsira duhet të hahet e thatë, përveç nëse ju kërkoni ndryshe. Këtë duhet ta kërkoni edhe në restorante.

Ëmbëlsirat, meqë ra fjala, vijnë rrallë nga supermarketet. Më shpesh ato pjeken nga bujtësit ose mysafirët, ose blihen në furrat lokale. Në të njëjtën kohë, një ëmbëlsirë në një furrë buke është mjaft e shtrenjtë – nga 25-30 € për 6 persona. Për ëmbëlsirë shërbehet vetëm byrek i ëmbël ose kek. Ëmbëlsirat, çokollata, biskota ofrohen vetëm nëse jeni të ftuar për kafe ose gute.

Pothuajse çdo parizian ka një kalendar në frigoriferin e tij, në të cilin frutat dhe perimet e stinës konsumohen sipas muajve. Për shembull, në nëntor, kalendari këshillon të hani gështenja, mandarina, dardha, mollë dhe rrush. Perimet përfshijnë lloje të ndryshme, duke përfshirë brokolin, qepët, patatet, panxharin, kungullin, preshin, rrepat, karotat, spinaqin dhe marulen. Per cfare? Për të ngrënë ushqim më të shëndetshëm dhe më të freskët në stinë dhe për të jetuar me mjedisin.

Pavarësisht se Parisi është i famshëm për kuzhinën e tij, parisienët nuk mund të mburren me kuzhinat e tyre. Duke përfunduar në hapin e dytë në të dyja anët e kuzhinës përmbajnë lavatriçe, pajisje për gatimin e orizit, raclette, mikser, blender, furra me mikrovalë, kova për grumbullimin e mbeturinave të veçanta.

Jeta e përditshme

Një herë në shtëpinë tonë po pastronin tubacionet dhe kanalizimet. Në derë ata varën udhëzime se si të mbroheni nga incidentet e mundshme me sistemin e kanalizimit. Në foto mund të shihni se çfarë ndodh nëse ndiqni udhëzimet qartë. Ai përmbante një rrogoz dhe një tas me ujë, me të cilin duhej të shtypnim kapakun e tualetit. Për fat të mirë, gjithçka kaloi pa pasoja. Por nuk mund t’u besoja syve kur burri im krijoi këtë dizajn.

Ishte e vështirë për mua të mësohesha me faktin që shumë persona nuk i heqin këpucët në shtëpi, por miqtë tanë tashmë janë mësuar me rregullat tona. Për të lënë të kuptohet se është më mirë të heqin këpucët, unë u jap menjëherë pantofla të gjithë të ftuarve – me mirësjellje, por në mënyrë të kuptueshme. Në të njëjtën kohë, ne nuk jemi e vetmja familje në të cilën është zakon të heqim këpucët në shtëpi. Do të ishte më e sjellshme të pyesni pronarët dhe t’i kushtoni vëmendje këmbëve të tyre: nëse ata ecin zbathur nlë shtëpi, atëherë nuk mund t’i hiqni këpucët.

Qëndrimi ndaj këpucëve varet nga ngjarja në të cilën do të shkoni. Nëse këpucët janë pjesë e stilit (çizme, këpucë për një fustan), atëherë i ftuari nuk pyet nëse keni nevojë të hiqni këpucët. Për shembull, motra e burrit tim dhe tezja e tij zakonisht i heqin këpucët në shtëpinë e prindërve të burrit. Por jo në Krishtlindje apo festa të tjera, kur këpucët janë pjesë e veshjes.

Shtrati në shtëpinë tonë nuk është i mbuluar me batanije. U ngritëm, e hodhëm batanijen mbi gjysmën e krevatit, ajrosëm dhomën, më vonë e kthyem batanijen në vendin e vet, e drejtuam. Në fillim ishte e vështirë për mua të mësohesha me të, doja shumë të blija një mbulesë. Dhe tani nuk jam më e shqetësuar – është më e lehtë.

Në kuzhinë, shumica e francezëve kanë 4 kontejnerë ose thasë për grumbullimin e mbeturinave të veçanta: letër, plastikë, qelq dhe gjithçka tjetër. Në rastin tonë, ekziston edhe një kompostues me krimba organikë. Kompozitorin e kemi marrë pa pagesë nga bashkia e qytetit.

Planifikuesit e apartamenteve në Paris qartazi nuk refuzojnë një aperitiv të bollshëm përpara punës: muret mahniten me shumëllojshmërinë e shpateve të tyre; korridoret midis dhomave papritmas ngushtohen dhe zgjerohen përsëri, duke flirtuar me kthesat e tyre. Mënyra se si parizianët zgjedhin mobiljet për apartamentet e tyre është një mister.

Martesa dhe marrëdhënia me të

Gjithnjë e më pak çifte bëjnë martesë zyrtare. Marrëdhëniet shpesh kalojnë në 3 faza: së pari, çifti fillon të jetojë së bashku, pastaj hyn në PACS (kontratë civile, e cila lidhet dhe zgjidhet më lehtë se martesa) dhe më pas martohen. Dasmat shpesh ndodhin pas lindjes së fëmijëve.

Qëndrimi ndaj divorcit në shoqëri është mjaft tolerant. Francezët janë një popull liridashës, ndaj nëse ndjenjat e vjetra nuk ekzistojnë më, divorci perceptohet me mirëkuptim. Për më tepër, fëmijët pas një divorci kalojnë shumë kohë me baballarët e tyre. Disa çifte mund të organizojnë që një fëmijë të qëndrojë për gjashtë muaj me nënën e tij, gjashtë muaj me babain e tij.

Nëse mendoni se në familjet franceze nuk bëhen pyetjet e preferuara të të gjithëve, e keni gabim. “Kur do të martohesh? Kur po planifikoni një fëmijë? Unë dua të jem gjysh (gjyshe) tashmë. Dhe ka ardhur koha. ”

Fëmijët

Pra, në Francë fëmijët transportohen në trena pa prindër.

I shihni policët? Djaloshi me jelek blu thjesht vendosi një tjetër në shirit. Në platformë, të rriturit e maskuar qëndrojnë, duke kontrolluar, herë pas here tundin me dorë, duke diskutuar diçka me njëri-tjetrin pa vëmendje, sepse janë të shqetësuar për fëmijët.

Ne kemi një kuti të madhe pelena të ripërdorshme. Ndërsa foshnja nuk ka mbushur ende disa javë, ne përdorim pelena të zakonshme: nuk kemi kohë as për t’i larë, por së shpejti do të kalojmë në ato të ripërdorshme. Shumë nga miqtë tanë kanë të njëjtën qasje.

Askush nuk përpiqet t’i ushqejë fëmijët me forcë dhe nuk u përgatisin ushqim veçmas. Kur vizitojnë fëmijët, ata shpesh konsumojnë patate të skuqura dhe ushqime të kripura. Fëmijët mund të mos jenë në gjendje të ulen gjatë vaktit kryesor me familjen e tyre. Dhe nëse ka shumë fëmijë, atëherë atyre mund t’u caktohet një tavolinë e veçantë.

Nëse një fëmijë shumë i vogël fillon të qajë në tryezë, prindërit e tij mbarojnë me qetësi ushqimin, mbarojnë pijet, përfundojnë bisedën e tyre, e cila, megjithatë, është pothuajse e padëgjueshme për shkak të foshnjës që bërtet. Gjyshet, tezet, të afërmit e tij, gjithashtu, nuk kërcejnë për ta ngushëlluar foshnjën. Ndihma për mamin ofrohet herë pas here, por jo gjithmonë.

Tani në Francë ushqyerja me gji promovohet në mënyrë aktive. Madje ka specialistë vullnetarë pa pagesë që janë të gatshëm të ndihmojnë. Por në përgjithësi, gratë franceze nuk ushqehejnë me gji për një kohë të gjatë. Por këtu pushimet janë më të shkurtra, dhe mentaliteti nuk është i njëjtë me tonin.

Stili i veshjeve

Të rinjtë dhe të moshuarit i përmbahen një stili mjaft të lirë. Në përgjithësi, ngjyrat neutrale janë të njohura: e zeza, e bardha, gri, bezhë. Francezët shmangin larminë. Shumë gra veshin çizme lëkure kur është ngrohtë: u mungon ndryshimi i stinëve. Fustanet dhe fundet vishen rrallë nga femrat franceze dhe zakonisht për festa. Por eleganca franceze në stilin e Coco Chanel është më karakteristike për brezin e vjetër.

Të ndryshme

Shumë gra franceze nuk lyhen fare ose lyhen pak: përdorin bojë për vetulla, laps dhe/ose buzëkuq. Qerpikët fals dhe thonjtë e gjatë janë përjashtim nga rregulli.

Programet e universiteteve franceze parashikojnë udhëtimin e studentëve dhe jetën e tyre në vende të ndryshme. Kërkoni ndonjë praktikë, por jini të lumtur të udhëtoni në një vend tjetër të paktën një herë. Kështu, të rinjtë francezë u përhapën nëpër kontinente të ndryshme për të qepur rroba, për kopshtari, për të bërë komposto, për t’u kujdesur për pandat.

Dhe e gjithë kjo për zgjerimin e kufijve të të menduarit, për rritjen personale dhe për një rezyme. Thonë se një inxhinier pa eksperiencë, por me përvojë në qethjen e deleve në një vend tjetër, do të punësohet me më shumë dëshirë se dikush që ka përvojë në specialitetin e tij, por nuk ka dalë nga Franca gjatë studimeve.

Ne jetojmë në Cote d’Azur, dhe shpesh ka makina sportive ose kabrio në rrugë. Jahte të mëdha janë ekspozuar përgjatë argjinaturave. Por në përgjithësi, është e vështirë të dallosh një person të pasur nga një person i klasës së mesme. Një stil demokratik i veshjes dhe edukata janë të natyrshme për çdo francez mesatar.

Një kompani energjetike na pagoi një herë një bonus prej 175 € për efikasitetin tonë të energjisë! Dhe e gjitha sepse kemi instaluar kondicionerë që mund të përdoren për ngrohje. Prandaj, ne nuk do të përdorim sistemin e vjetër të ngrohjes të centralizuar.

Francezët janë aq romantikë sa nuk mund të heqin dorë nga praktika e dërgimit të letrave. Letrat janë gjithçka për ta.

Ndonjëherë, edhe kur mund të vini personalisht ose po përpiqeni të ricaktoni një takim, ata do t’ju thonë: “Shkruani një letër. Pse keni ardhur personalisht? “Nuk kam marrë kurrë kaq shumë letra në jetën time. Por tani kam një shtëpi plot: letra nga prefektura, nga bashkia, nga qendra e migracionit, nga një mjek, nga një bankë, nga një kompani sigurimesh dhe madje edhe nga një teatër.