8 Gjëra që Nuk Lënë Shije të Mirë, dhe të Ftuarit Nuk ua Thonë

Depositphotos.com , Depositphotos.com , Depositphotos.com

Hollësitë e mirësjelljes dhe rregullat e sjelljes që duhet të ndiqen në kinema, bibliotekë, restorant, aeroplan – është kaq e rëndësishme që t’i kemi të gjithë parasysh.

Por ne ndonjëherë vazhdojmë të injorojmë një pikë kyçe: këto janë rregullat e sjelljes kur pranojmë mysafirë në shtëpinë tonë.

Secili prej nesh dëshiron që mysafiri të jetë i kënaqur dhe të presë me kënaqësi një ftesë për darkë. Por në realitet, ka gabime, për shkak të të cilave mysafirët nuk do të nxitojnë të vijnë përsëri.

Sot ne do të vemë në pah se cilat gabime të nikoqirëve mund t’i shtyjnë njerëzit të refuzojnë një ftesë për vizitë. Dhe, duke analizuar përvojën tonë, ndër të tjera, kemi kuptuar se çfarë saktësisht nuk duhet të bëhet.

Nuk pastroni mobiljet

© smrm1977 / Shutterstock , © Depositphotos.com

Pajtohemi se situata është mjaft e pakëndshme: shkoni të vizitoni një mik apo të dashurën, uleni në divan me një filxhan çaj, kalon ora pa e pritur … Ju ngriheni, dhe pantallonat dhe shpina juaj janë të mbuluara me një shtresë leshi . Dhe, me këto rroba do të keni edhe një tjetër takim sot.

Po, nuk është e lehtë të mbash rregullin e përsosur në një apartament ku jetojnë kafshët shtëpiake, veçanërisht nëse gëzofi i tyre me lesh është i trashë dhe i gjatë. Para mbërritjes së mysafirëve, në këtë rast, do të jetë e dobishme të fshini mbi të gjitha sipërfaqet me një furçë ose një rul ngjitës.

Vazhdimisht ofroni pantofla

© Depositphotos.com

Disa mikpritës në këtë rast drejtohen nga preferencat e tyre dhe me këmbëngulje u ofrojnë mysafirëve pantofla, por refuzimet as nuk duan t’i dëgjojnë. Sidoqoftë, mos harroni se jo të gjithë i pëlqejnë këtë lloj këpucësh në shtëpi. Sigurisht, as nuk duhet ta nashkalojnë plotësisht këtë preferencë. Gjëja kryesore nuk është të jesh ndërhyrës dhe t’u japësh mysafirëve lirinë e zgjedhjes në këtë çështje, thjesht duke lënë pantoflat në një vend të dukshëm. Përndryshe, ekziston një rrezik i madh që personi të ndihet jo rehat për të gjithë pjesën tjetër të kohës.

Nuk interesoheni për preferencat

© Depositphotos.com , © YAKOBCHUK VIACHESLAV / Shutterstock

Disa prej nesh pinë vetëm çaj jeshil pa sheqer, dikush preferon kafe të shkurtër me qumësht dhe dikush pi pije të nxehta vetëm në kohë të caktuara të ditës – shijet tona janë shumë individuale. Dhe është e turpshme kur, në një rast në tryezë, ata vendosin para nesh një filxhan me një pije që nuk na pëlqen. Dhe është e pahijshme të refuzosh, sepse pronarët janë përpjekur dhe nuk kanë dëshirë të pinë.

Për të shmangur situata të tilla, duke qenë në rolin e një mysafiri, është më mirë t’i informoni paraprakisht për shijet tuaja. Dhe pronarët, nga ana tjetër, do të dëshironin të pyesnin se kush pëlqen çfarë.

Mundoheni të ushqeni

© Depositphotos.com , © Depositphotos.com

Më e tmerrshme sesa një pije e padëshiruar në një festë – nikoqirët, të cilët me këmbëngulje thërrasin tryezën, vendosin një pjatë të plotë ushqimi dhe bëhen të bezdisur nëse nuk zbrazet për disa minuta.

Dhe kur darka të hahet më në fund, ata mund të shtojnë aditivë dhe të mbështjellin një kafshatë veçanërisht të shijshme për to. Por jo të gjithë kanë oreksin e njëjtë, preferenca të shijes dhe rutina të përditshme. Është e rëndësishme të mbani mend se ajo që është e pranueshme ose e nevojshme për dike, të tilla si një sasi e madhe mishi ose peshku, mund të jetë e pakëndshme për një tjetër.

Nuk e mbani dyshemenë të pastër

© Depositphotos.com

Kjo është veçanërisht e vërtetë në rastin e fëmijëve të vegjël. Imagjinoni vetëm situatën kur nëna e uli foshnjën në dysheme në mënyrë që ai të zvarritet, pas disa minutash ajo e ngriti atë dhe kupton se rrobat e fëmijës ishin me pluhur, gjunjët e tij ishin bërë të zinj dhe mbeturina dhe flokët ishin mbërthyer në pëllëmbët e tij. Oops, është e turpshme… Nëse ka një shans që një mik të vijë për vizitë, atëherë është më mirë të përgatiteni plotësisht.

Harroni banjën

©pexels.com

Duket e papërshtatshme kur, pasi vizitoni banjën në një festë, rezulton se shkarkuesi në tualet funksionon shumë keq ose nuk funksionon fare (nuk kishin kohë për ta rregulluar). Dhe ndërsa lani duart, bëhet e qartë se nuk ka ujë të nxehtë. Dhe në banjë, brava në derë nuk funksionon dhe nuk ka letër higjienike. Nuk është një përvojë e këndshme, apo jo?

Në përgjithësi, të ftuarit duhet të paralajmërohen paraprakisht për gjithçka që lidhet me banjën për të shmangur situata të sikletshme. Dhe sigurisht, është gjithashtu më mirë të kujdesemi mirë për pastërtinë e dhomës.

Kërkoni ndihmë për gatimin

© Depositphotos.com

Imagjinoni këtë: ju shkoni për vizitë, ju jeni të ftuar të uleni në tavolinë, të filloni një bisedë dhe një moment ju kërkohet … të asistoni në gatim. Tingëllon pak komike, por ndodh mjaft shpesh.

Dhe ata mysafirë që kanë fat të qëndrojnë më gjatë se të tjerët pas ngrënies mund të kenë “nderin” të pastrojnë tryezën dhe të lajnë enët me nikoqirët. Sigurisht, në secilin rast, ka rregulla që nuk mund të zbatohen për të gjithë (për disa, kjo sjellje është mjaft e pranueshme). E megjithatë, çështja e ndihmës në kuzhinë duhet të trajtohet sa më me kujdes që të jetë e mundur.

Fshihni dhuratat

© Depositphotos.com , © Depositphotos.com

Nuk është e zakonshme të shkojmë në një vizitë me duar bosh – ne e kujtojmë këtë rregull që nga fëmijëria. Dhe kështu ne hyjmë në dyqanin tonë të preferuar të ëmbëlsirave dhe zgjedhim tortën më të bukur dhe të shijshme, duke parashikuar se si do të kënaqen mikpritësit.

Dhe ata na falënderojnë, vendosin ëmbëlsirën në thellësitë e frigoriferit dhe nuk e ofrojnë më fare. Me zë të lartë askush nuk do të shprehë pakënaqësi, sepse kjo është një dhuratë. Por sedimenti do të bjerë ende. Prandaj, është më mirë të mos lejoni aspak një situatë të tillë dhe të mos vendosni të mirat e sjella në vendin ku mund t’i harroni plotësisht ato.

Sidoqoftë, ka situata kur ju tashmë keni formuar menunë dhe nuk dëshironi të devijoni nga ajo që ishte planifikuar. Atëherë mund t’ua shpjegoni me mirësjellje mysafirëve.