9 Veshje Dimërore që Kanë Hyrë në Listën e Gjërave të Vjetëruara

© East News, © leoniehanne / Instagram

Gjatë ditës, vajzat mund të ecnin lehtë në mot të ftohtë, të veshur me xhaketa të shkurtra dhe xhinse të ulëta.

Sidoqoftë, xhaketat e sotme të zgjatura deri poshtë duken më shumë si batanije të mëdha që në mënyrë komike theksojnë kyçet e këmbëve të zhveshura. Ne nuk jemi gjithmonë ata që fillojmë trendet sepse çdo dimër, gjërat e reja vijnë në krye të modave dhe bota e modës rrallë merr parasysh shijen e blerësve të zakonshëm. Por ende, ka rroba të përhershme, të rehatshme që ne jemi të gatshëm t’i veshim disa vjet me radhë.

Ne e dimë se të vishesh për sukses është një aftësi kritike që duhet ta zotëroj çdo femër ndaj vendosëm të sjellim 10 trendet e dimrit që nuk u shkonin fort për shtat njerëzve por gjithsesi ‘avulluan’ nga raftet e dyqaneve.

Palltot prej pelushi

Veshjet prej pelushi të bëra nga lesh artificial ishin në kulmin e popullaritetit disa sezone me radhë. Sidoqoftë, ekspertët e modës së sotme thonë se kjo tendencë ka filluar të humbasë tërheqjen e saj. Mbi të gjitha, askush nuk do të ndiejë shumë ngrohtësi në një shtresë të tillë kur temperatura është nën zero – përveç nëse veshja ndodh të bëhet me materiale me cilësi të mirë.

Stilistët rekomandojnë zëvendësimin e veshjeve të jashtme prej pelushi me një pallto klasike leshi. Në klimat e ftohta, një xhaketë e ngrohtë mund të bëhet një alternativë e mirë për një pallto të tillë.

Çizme të ngushta deri në gju

© PacificCoastNews/EAST NEWS, © Bertrand-Hillion Marie-Paola/ABACA/Abaca/East News

Çizmet e ngushta me një takë të lartë kanë qenë disa nga këpucët më të kërkuara për një kohë të gjatë. Ato zakonisht janë të veshura me funde, fustane dhe xhinse të ngushta. Sot, janë llojet e çizmeve të lira që janë të modës – ato nuk kufizojnë lëvizjen dhe duken bukur në kombinime të ndryshme. Për më tepër, veshja e tyre është mënyrë më e rehatshme dhe ato nuk bëjnë që këmbët të lodhen kaq shpejt.

Rroba pa formë

© lissyroddyy / Instagram, © Photographer Group/MEGA/Mega Agency/East News

Përkundër faktit se veshjet e mëdha nuk janë ende të modës, bëni mirë t’i hidhni sende absolutisht pa formë tutje. Xhupat e tillë shpesh nuk duken aspak joshës, të kujtojnë pizhamet, madje mund të shtrembërojnë formën ideale të trupit.
Veshjet e trikove me çizme deri në gju

Veshjet ultra të shkurtra të trikove gjithashtu u futën në listën e trendeve të vjetruara.

© ariellecharnas / Instagram, © ariellecharnas / Instagram

Disa kohë më parë, ato ishin veshur me çizme të larta. Një kombinim i tillë nuk i përshtatet të gjitha llojeve të formave të trupit dhe mund të duket keq nëse personi mban ndonjë aksesor shtesë. Kjo mund të zëvendësohet me një kostum të thurur që është bërë përsëri popullor kohët e fundit.

Parkat me lesh

© Depositphotos.com, © LGjr-RG, PacificCoastNews/EAST NEWS

Parkat me një sasi të madhe lesh, të cilat shpesh ngjyrosen artificialisht, janë gjithashtu në listën e trendeve të vjetruara. Një park klasik mund të jetë një zëvendësues i mirë për këtë. Sidoqoftë, veshje të tilla të jashtme është më mirë të vishen në vjeshtë ose në pranverë në vendet ku këto stinë nuk janë aq të ashpra.

Palltot e shkurtra

© Depositphotos.com, © Bauergriffin.com / MEGA/Mega Agency/East News

Jo vetëm xhaketat e shkurtra por edhe palltot e shkurtra ishin më trendi. Filloni t’u thoni jo artikujve të tillë dhe zhvendosni vëmendjen tuaj në silueta më moderne, të tilla si pallto të gjata, me rroba të gjera, për shembull.

Kapuçë me pëlhurë të hollë

© Depositphotos.com, © Depositphotos.com

Kapelet e ngushta me pëlhurë të hollë nuk u përshtaten shumë njerëzve – as nuk e mbajnë atë të ngrohtë në temperatura nën zero. Për më tepër, ato shtrembërojnë përmasat e fytyrës. Kjo është arsyeja pse është më mirë të zgjedhësh kapele voluminoze, të trasha.

Xhaketa poshtë që janë shumë të mëdha

© MEGA/Mega Agency/East News, © BG004/Bauergriffin.com / MEGA/Mega Agency/East News

Sot, ne ende mund të shohim shumë vajza të veshura me xhaketa masive deri poshtë. Sidoqoftë, kohët kanë ndryshuar dhe rregulli, “sa më e madhe, aq më mirë” nuk funksionon më. Shumë të famshëm tashmë i kanë thënë lamtumirë atyre xhaketave gjigante dhe i kanë zëvendësuar ato me modele më praktike për nga madhësia dhe ngjyra. Tani është koha që fashionistet e tjera të bëjnë të njëjtën gjë.

 

Xhinset e ngjeshura

© Edward Berthelot / French Select / Getty Images, © Belrose Mila/ABACA/Abaca/East News

Pantallonat e gjata që rrudhen në kyçet e këmbëve nuk janë të këndshme për syrin dhe mund të prishin një pamje të përgjithshme. Disa njerëz besojnë se kjo i ndihmon këmbët të duken vizualisht më të gjata dhe më të holla. Sidoqoftë, kjo nuk është e vërtetë, dhe do të ishte më mirë të zgjidhnit xhinse dhe pantallona të gjatësisë së duhur.