Cilat Janë Ushqimet e Fermentuara dhe Pse të Duhen Nëse Dëshiron Pamje dhe Trup të Bukur

© Shooting Star / Sipa USA / East News , © Cyril Pecquenard / KCS / East News

Tretja e ushqimit është një proces i rëndësishëm nga i cili varemi shumë, si ne ashtu edhe pamja jonë.

Flokë dhe thonj të brishtë, lëkurë problematike, peshë të tepërt, e cila është pothuajse e pamundur ta heqim qafe – të gjitha këto probleme mund të lindin për shkak të një mosfunksionimi të traktit tretës.

Ushqimet e fermentuara janë ato që do të ndihmojnë në rregullimin e tretjes tuaj. Dhe megjithëse trendi në vetvete nuk është i ri, produkte të tilla janë bërë gjithnjë e më të popullarizuara kohët e fundit.

Në këtë artikull, ne do t’ju shoqërojmë përgjatë procesit të fermentimit dhe përfitimeve shëndetësore të ushqimeve të fermentuara përveç humbjes së peshës.

Ne e dimë se humbja e peshës ndonjëherë është shumë e vështirë. Por një dietë që përfshin ushqime të fermentuara është e sigurt se do të sjellë përfitimet më të mëdha.

Çfarë është fermentimi

©Depositphotos.com,©Depositphotos.com

Fermentimi është një proces në të cilin mikroorganizmat ose enzimat e tyre shpërbëjnë lëndën organike pa oksigjen. Falë saj, produktet nuk prishen dhe pasurohen me vitamina të grupit B, K, C, acide yndyrore omega-3 dhe probiotikë të ndryshëm.

Fermentimi bëhet jo vetëm me perime. Mishi, drithërat, qumështi, peshku dhe një numër produktesh të tjera janë të ekspozuar ndaj tij.

Pse janë të dobishme këto produkte?

©Depositphotos.com, ©Depositphotos.com

Ushqimet e fermentuara kanë shumë përfitime:

  • Përmirësojnë tretjen. Ata i ndajnë lëndët ushqyese në forma më të thjeshta, më lehtësisht të tretshme. Si rezultat, rreziku i urthit, kapsllëkut ose çrregullimit zvogëlohet.
  • Ndihmojnë në tretjen e qumështit. Lloji i baktereve të pranishëm në produktet e qumështit të fermentuar shndërron laktozën, një sheqer qumështi që shumë njerëz nuk mund ta tolerojnë, në acid laktik të tretshëm.
  • Largojnë Helicobacter pylori. Ky është një bakter që është një nga arsyet për zhvillimin e shumë sëmundjeve të traktit gastrointestinal: ulcerat e stomakut, gastriti ose kanceri i stomakut.
  • Ndihmon në trajtimin e dështimit të mëlçisë të shkaktuar nga akumulimi i yndyrës së tepërt në qelizat e mëlçisë.
©Depositphotos.com, ©Depositphotos.com,
  • Përmirëson gjendjen e lëkurës. Në veçanti, ato ndihmojnë në trajtimin e puçrrave.
  • Redukton simptomat e artritit. Në një studim, 3 muaj trajtim probiotik rezultoi që pacientët të ndiheshin më mirë.
  • Trajtojnë sëmundjen inflamatore të zorrëve. Provat klinike tregojnë se probiotikët nga ushqimet e fermentuara mund të ndihmojnë në zvogëlimin e dhimbjeve të barkut, fryrjes së barkut, kapsllëkut dhe gazrave në pacientët me sëmundje inflamatore të zorrëve.

A ju ndihmojnë të humbni peshë?

Ushqimet e fermentuara mund t’ju ndihmojnë të humbni peshë. Çështja është që ju mund të hani vetëm ushqime të shëndetshme, por nëse aparati juaj tretës nuk po funksionon si duhet, atëherë trupi nuk do të ndiejë përfitimet e këtyre ushqimeve. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme jo vetëm të përfshini ushqime të fermentuara herë pas here në dietën tuaj, por t’i bëni ato pjesëdietës suaj të rregullt.

Përveç kësaj, në shumicën e rasteve, një ushqim i tillë nuk është shumë i lartë në kalori, dhe kjo do të lejojë jo vetëm të ekuilibroni dietën, por edhe të mos tejkaloni numrin e kalorive që ju nevojiten.

Shumë njerëz të famshëm kanë provuar përfitimet e konsumit të produkteve të tilla. Për shembull, modelja e Victoria’s Secret, Blanca Padilla përmendi ushqimet e fermentuara si “arsyen” për pamjen dhe ndjesinë e saj të mrekullueshme. Një mendimi të ngjashëm i përmbahet dhe aktorja Shailene Woodley.

Ushqimet më të Preferuara të Fermentuara

© Neven Mrgan / flickr

Kimchi. Kjo është një pjatë kuzhine koreane që ka perime të thartuara me aromë pikante (kryesisht lakra kineze). Është e pasur me vitamina A, B1, B2, kalcium dhe hekur dhe përmban një numër bakteresh të acidit laktik.

Lakra turshi. Është e pasur me vitamina A, B dhe C. Kripa dhe acidi laktik kanë një efekt ruajtës. Është ky i fundit që përcakton erën e lakrës turshi.

© Depositphotos

Kosët natyral përmbajnë vitamina A, B dhe C, si dhe kalium, kalcium dhe hekur.

Produktet e qumështit të thartuar: kefir, cirk, ayran. Ato përmbajnë një grup të vitaminave B, hekur, zink dhe një numër elementësh të tjerë. Produktet e qumështit të thartuar përfshijnë mikroorganizma që janë të dobishëm për njerëzit.

Miso është një ushqim tradicional japonez dhe zakonisht përgatitet si një pastë e trashë. Miso bëhet duke fermentuar fasule soje, grurë, oriz ose një përzierje të tyre duke përdorur një lloj të veçantë myku, Aspergillus oryzae. Ai përmban vitamina B, si dhe kalcium, hekur, zink, mangan dhe bakër.

© Jon / flickr

Lassi është një pije popullore me origjinë nga India. Bëhet në bazë të kosit me shtimin e ujit, kripës, sheqerit, erëzave, frutave dhe akullit. Të gjithë këta përbërës treten shpejt. E pasur me vitamina A, B, C dhe D.

Tempeh është një ushqim i thartuar i bërë nga farat e sojës. Është shumë e pasur me proteina, të cilat treten lehtësisht përmes fermentimit.