“Fotot me mish i qetësojnë burrat”/ 17 Fakte të Bukura për Planetin Tonë

©Factourism/Instagram

Ne të gjithë jemi të ndryshëm dhe e përjetojmë botën në mënyra të ndryshme.

Dikush pëlqen të shikojë programe në lidhje me hapësirën, dikush është i pajtuar në një kanal rreth jetës së egër, dikush lexon literaturë të shkencës së njohur.

Dhe ne, ndër të tjera, jemi gjithashtu pajtuar në Instagramin e agjencisë infografike Factourism nga Kopenhageni. Punonjësit e saj botojnë fakte të papritura për planetin tonë me ilustrime origjinale.

Sot edhe një herë duam të ndajmë me ju punët e tyre zbavitëse dhe, më e rëndësishmja, edukative.

Balenat gri shpesh mblidhen në treshe gjatë sezonit të çiftëzimit, sesa në dyshe.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Factourism (@factourism)


Gjatë dimrit, balenat gri notojnë në ujërat e ngrohta për t’u shumuar. Femra zgjedh një partner ose, siç ndodh shpesh, partnerë, nga të cilët më pas ajo do të lindë pasardhës për 13 muaj.

Mesatarisht, ne marrim frymë çdo 5 minuta, përndryshe mushkëritë nuk do të funksionojnë

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Factourism (@factourism)


Njerëzit marrin frymë rreth 12 herë në orë, dhe kjo nuk është gjithmonë për shkak të lodhjes ose trishtimit. Rezulton se ky është një refleks i pakushtëzuar që parandalon kolapsin e alveolave në mushkëri. Pas shembjes, ato nuk do të jenë në gjendje të rihapen.

Në lindje, gjirafat fëmijë bien nga një lartësi prej 1.5 metrash

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Factourism (@factourism)


Nuk është sekret që gjirafat janë kafshë të gjata. Por fakti që ata prodhojnë pasardhës ndërsa qëndrojnë në këmbë është më pak i njohur, kështu që momentet e para të jetës së një gjirafë janë një fluturim nga një lartësi prej një metër e gjysmë. Kjo nuk është e rrezikshme për foshnjat: ata mund të ngrihen pothuajse menjëherë dhe madje edhe të vrapojnë.

Mbretëresha Elizabeth II punoi si mekanike gjatë Luftës së Dytë Botërore

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Factourism (@factourism)


Në atë kohë, Elizabeth, ndërsa ishte ende princeshë, punoi me kohë të plotë si mekanike dhe shofere, duke ndihmuar ushtrinë. Në 1944, ajo ishte 18 vjeç, dhe më pas, kundër fjalës së babait të saj, Mbretit George VI, ajo vendosi të bashkohej me divizionin e grave të Ushtrisë Britanike.

Apple kishte linjën e saj të veshjeve në 1986

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Factourism (@factourism)

Kur Steve Jobs u largua nga kompania, Apple Computer nisi një linjë veshjesh që përmbante bluza, xhupa, rripa, kapele dhe xhaketa. Të gjithë ata ishin me shumë ngjyra dhe përmbanin ose logon e kompanisë ose mbishkrimet e Apple.

3.8 milion pemë priten çdo vit për të bërë shkopinj në Kinë

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Factourism (@factourism)


Çdo vit, njerëzit e Mbretërisë së Mesme përdorin 57 miliardë shkopinj druri. 45% e shkopinjve janë bërë nga plepi, bredhi dhe druri i thuprës, pjesa tjetër nga bambuja.

Koalat përqafojnë pemët për t’u freskuar

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Factourism (@factourism)


Në mot të nxehtë, këto kafshë të lezetshme ngrihen me trungje pemësh për t’u qetësuar pak. Lëvorja në përgjithësi është më e freskët se ajri, dhe për shkak të transferimit të nxehtësisë në trungjet e koalës, bëhet pak më ftohtë.

Oktapodi në të vërtetë ka 6 krahë dhe 2 këmbë, jo 8 këmbë.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Factourism (@factourism)


Herën tjetër kur të takoni një oktapod, mos harroni se ai ka 2 këmbë (më saktësisht, tentakula), jo 8. Janë 2 tentakula që i përdor për lëvizje, pjesën tjetër për t’u ushqyer. Ai zotëron njësoj si tentakulat e djathta dhe të majta, por preferon të tretën e përparme për të ngrënë.

Ylli i detit mund të rigjenerojë një trup të tërë nga një gjymtyrë e vetme

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Factourism (@factourism)


Disa lloje të yjeve të detit mund të rindërtojnë lehtë një gjymtyrë të humbur, ndërsa të tjerët mund të rritin një trup të ri nga një këmbë e mbetur. Procesi zgjat nga disa muaj në disa vjet, dhe gjatë kësaj periudhe kafsha është shumë e prekshme. Por, e shihni, ia vlen.

Në Kanada ka një stok strategjik të shurupit të panjës

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Factourism (@factourism)


Prodhimi i shurupit të panjës është një pjesë e rëndësishme e ekonomisë së Kanadasë. Por kjo vjen me një rrezik, sepse panja është e ndjeshme ndaj ndryshimeve të motit, dhe për shkak të kësaj, cilësia e shurupit mund të ndryshojë. Rezervat e shurupit u bënë për të shmangur një krizë në një vit të keq.

Lodra e parë në botë mund të jetë një shkop

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Factourism (@factourism)

Muzeu i Lodrave të Nju Jorkut ka një objekt që dallon nga të tjerët: një shkop druri. Shkopi konsiderohet si lodra më e vjetër që ka ekzistuar ndonjëherë. Shumë fëmijë luajnë me të deri më sot, shkopi është i lehtë për tu gjetur dhe disa kafshë shihen duke luajtur me degë pemësh.

Para se të shpikeshin hapësit e kanaçeve, kanaçet hapeshin me një daltë dhe çekiç.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Factourism (@factourism)


Ndërsa ruajtja e produkteve filloi në shekullin XVIII, një mjet i veçantë për të hapur kanaçen, nuk u prodhua deri në vitet 1850. Më shumë vëmendje i është kushtuar mënyrës së ruajtjes së ushqimit, sesa mënyrës se si të arrihet më vonë. Kështu që unë duhej të përdorja një daltë dhe një çekiç. Siç këshillonin udhëzimet e kohës.

Pandat mund të shtirin shtatzëninë

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Factourism (@factourism)


Panda, pas një shtatëzanie të pasuksesshme, mund të vazhdojë të sillet sikur po mban ende pasardhës, një fenomen jo i shpjeguar plotësisht. Kjo sjellje ndonjëherë interpretohet si një mënyrë për të fituar qasje në komoditet dhe ushqim shtesë.

Çokollata ndihmon në përmirësimin e aftësive në matematikë

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Factourism (@factourism)


Sidomos çokollata e zezë. Ajo përmban flavonol, një përbërje që stimulon rrjedhjen e gjakut në tru, duke ndihmuar në zgjidhjen e problemeve komplekse. Flavonol gjithashtu gjendet në disa fruta dhe perime.

Figura mishit ka një efekt qetësues tek burrat

Është kryer një eksperiment: 82 njerëz shikuan në ekran me fotografi të ndryshuara dhe në të njëjtën kohë spikeri lexoi skenarin me zë të lartë. Kur spikeri lexoi shumë me zë të lartë dhe ishte e pakëndshme për veshin, ata duhej të reagonin. Dhe u vu re se kur imazhet e mishit u shfaqën në ekran, subjektet ishin më tolerantë.

Pothuajse të gjithë telefonat në Japoni janë të papërshkueshëm nga uji sepse gratë japoneze duan t’i përdorin ato në dush

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Factourism (@factourism)


90 deri 95% e të gjithë telefonave të shitur në Japoni janë të papërshkueshëm nga uji. Një nga drejtuesit e Panasonic citon arsyen që shumë gra të reja japoneze përdorin telefonët e tyre gjatë dushit. Për shkak të kësaj, prodhuesit nuk kanë mundësi të prodhojnë modele që do të ishin të pasigurta nën ujë.