Gjërat Tipike të Jetës në Finlandë që Mahnisin edhe Turistët me Përvojë

©shutterstock

A e dini se në Finlandë fëmijët dëgjojnë dinosaurët që luajnë muzikë metal, burrat mund të mbajnë gratë e tyre për të fituar birrë dhe kryetarët e bashkive hidhen në ujë në shenjë nderimi?

Në këtë artikull ne do t’ju tregojmë për gjërat për të cilat Toka e Njëmijë Liqeneve është e famshme, dhe në fund të leximit mos harroni të na thoni cilën prej këtyre gjërave tipike finlandeze do të ishte mirë t’i bënim edhe në vendin tonë.

Ne kemi gjetur faktet më intriguese në lidhje me Finlandën që madje do të habisin njerëzit që kanë vizituar këtë vend të pabesueshëm.

Parkim për qen pranë dyqaneve dhe vendeve të tjera

© u/Ropsgo / reddit

Ekziston një ligj në Finlandë që i bën të gjithë të ndërtojnë vende të veçanta parkimi për qentë. Pronarët e bizneseve mund të gjobiten nëse nuk i kanë këto vende parkimi.

Shpata për mjekët

Në disa universitete finlandeze, ata ende kanë traditë që kur dikush merr doktoraturën, mjekët shpërblehen jo vetëm me një diplomë por edhe me shpatë. E vetmja gjë e keqe është se shpatën duhet ta blini vetë.

Njerëzit nga Finlanda janë lexues të zellshëm.

© depositphotos, © depositphotos

Finlandezët janë një nga kombet më të zellshëm në botë për të lexuar. Popullsia e Finlandës është pak më shumë se 5 milion njerëz, por çdo vit ata huazojnë më shumë se 67 milion libra nga bibliotekat. Bibliotekat private mund të gjenden edhe në stacionet e karburantit. Dhe gjëja më e mahnitshme është se në disa biblioteka të mëdha, ju mund të merrni hua jo vetëm libra, por instrumente muzikorë, pajisje sportive, madje edhe makina qepëse.

Qentë për lexim

Ka qen shikues që ndihmojnë njerëzit e verbër, dhe në Finlandë, ka qen të veçantë leximi që i ndihmojnë fëmijët të mësojnë gjuhën e vështirë finlandeze.

Gjuha e kukudhëve

© The Lord of the Rings / Warner Bros.

Gjuha finlandeze është një nga gjuhët më të vështira në botë dhe John Ronald Reuel Tolkien u frymëzua aq shumë nga ajo sa e mori atë si bazë të gjuhës së kukudhëve. Ekzistojnë 40 sinonime për fjalën “dëborë” në gjuhën finlandeze, por jo edhe një fjalë e vetme për të thënë “të lutem”. Sidoqoftë, ka shumë fjalë qesharake që gjuhët e tjera nuk i kanë, për shembull, kalsarikännit që do të thotë “të pish në të brendshme”. Gjithashtu, nuk ka kohë të ardhshme në gjuhën finlandeze.

Bonus për kthimin nga pushimet

© depositphotos, © depositphotos

Në mënyrë që të stimulojnë punonjësit të kthehen nga pushimet, kompanitë finlandeze u paguajnë atyre një bonus të veçantë kur të kthehen në zyrë. Askush nuk fsheh sa fitojnë sepse, në Finlandë, është e lehtë të gjesh se sa bën fqinji yt duke telefonuar thjesht një numër të caktuar.

Gjobat varen nga të ardhurat

© depositphotos, © depositphotos

Madhësia e gjobës për shpejtësi në Finlandë varet drejtpërdrejt nga sa fiton një person. Sa më e lartë të jetë paga, aq më e madhe është gjoba. Një nga menaxherët më të mirë të një kompanie të madhe finlandeze duhej të paguante gjobën më të madhe në histori – 116,000 €. Ai po voziste me 75 km / orë ku shpejtësia maksimale e lejuar ishte 50 km / orë.

Forcat e policisë

© pixabay, © u/Alkesi / reddit

Në disa vende ka polici të montuar, por në Finlandë renët ndihmojnë policët. Kjo më së shumti i shërben qëllimit të marketingut – për të tërhequr turistë në pjesët veriore të vendit.

Market për introvertët

© u/Toby_Forrester / reddit, © u/americ / reddit

Finlandezët ndonjëherë e duan kalimin e kohës vetëm kështu që ka bare ku ata mund të pinë vetëm dhe në supermarkete ka shporta të veçanta për blerësit e vetmuar (Sinkkukori).

Adhuruesit e birrës

© u/TeeeML / reddit

Një person mesatar nga Finlanda pi 85 litra birrë në vit. Nuk është çudi që ka oferta speciale në supermarkete finlandeze për të blerë 1000 kanaçe birrë njëherësh.

Shtëpi për festat studentore

© depositphotos

Pothuajse çdo universitet i madh në Finlandë ka “shtëpi feste” që studentët mund t’i marrin me qira falas për të festuar ndonjë ngjarje që ata duan, madje edhe një event me pije. Ato duken si shtëpi të rregullta me dhoma të mëdha banimi, disa dhoma gjumi dhe sauna.

Tifozët e kafesë

Finlanda është e para në botë në listën e vendeve me konsum të lartë të kafesë. Një person mesatar nga Finlanda përdor 12 kg kafe në vit. Italianët, për shembull, mesatarisht konsumojnë vetëm 5 kg në vit.

Helsinki është qyteti më i ndershëm në botë.

© depositphotosl

Sipas një eksperimenti të pazakontë që u krye në 16 qytete të botës, kryeqyteti i Finlandës u shpall qyteti me njerëzit më të ndershëm. Eksperimenti i kërkimit kërkoi vendosjen në qytet të 12 kuletave me një numër telefoni, një foto familjare dhe pak para.

11 nga 12 kuletat iu kthyen pronarëve të tyre në Helsinki, ndërsa në vendet e tjera vetëm gjysma e tyre i kthyen.

Sauna kudo

© pixabay, © Burger King Suomi / facebook

Siç thamë më parë, ka 5 milion njerëz në Finlandë. Dhe ka 2 milion sauna – më shumë sesa ka vetura. Çdo kompani e madhe dhe institucion publik ka sauna për punonjësit e tyre dhe madje edhe të burgosurit në Finlandë mund të vizitojnë një sauna një herë në javë. Dhe vendi më origjinal ku mund të vizitoni një sauna edhe në një fast food në Helsinki.

Më shumë metal për të gjithë

© depositphotos, © Hevisaurus / facebook

Në Finlandë ekziston numri më i madh i bandave frymore metalike. Ka më shumë se 600 grupe për çdo milion njerëz dhe madje edhe fëmijët kanë grupin e tyre të preferuar metalik të quajtur Hevisaurus. Muzikantët e kësaj bande interpretojnë me kostume dinosauri dhe këndojnë këngë edukative.

Dita Kombëtare e Përgjumjes

© Markus Rantala / commons.wikimedia

Dita Kombëtare e Përgjumjes është një traditë argëtuese në disa familje finlandeze ku ai që zgjohet më vonë se të tjerët hidhet në ujë. Në Naantali, kjo festë është e veçantë: një qytetar që ka dhënë një kontribut të madh në zhvillimin e qytetit hidhet në ujë dhe të gjithë kryetarët e bashkive që nga viti 1950 janë nderuar në këtë mënyrë.

Vendi i konkurseve të pazakonta

© depositphotos, © airguitarworldchampionships / instagram

Përveç konkursit të pazakontë, ku burrat duhet të mbajnë gratë e tyre, ky vend është i famshëm për konkursin ku duhet të hidhni telefonin tuaj dhe një festival ku garuesit luajnë një kitarë imagjinare.

Bonus: ëmbëlsira finlandeze

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da Old Boys Airsoft (@oldboysairsoft)

Receta për gjuajtjen e pazakontë finlandeze është shumë e thjeshtë: pritni një suxhuk në mes në një formë tasi, derdhni vodka brenda dhe vendosni një pikë mustardë në dorën tuaj. Lëpini mustardën më parë dhe më pas konsumoni gjellën dhe hani suxhukun.

Dhe ata që e pëlqejnë kombinimin e ushqimeve të kripura dhe të ëmbla do t’i pëlqejnë çokollatat finlandeze.