Kam udhëtuar gjysmën e botës dhe tani e kuptoj cilat janë 15 gjërat që ju kursejnë para dhe lodhje…

©depositphotos

Pershendetje njerëz! Emri im është Pasha dhe më pëlqen të udhëtoj dhe gjithmonë përpiqem të marr vetëm ato gjëra që do të më duhen patjetër gjatë një udhëtimi: gjërat që do të më ndihmojnë të kursej paratë e mia dhe ta bëj jetën time pak më të sigurt.

Unë do ju tregoj për gjërat më të rëndësishme për një turist me përvojë dhe tani dua të shtoj disa këshilla të dobishme që tashmë më kanë ndihmuar për të parë gjysmën e botës.

Një kopje e pasaportës

©shutterstock

 

Kam udhëtuar me 2 pasaporta për një kohë të gjatë. Një udhëtar ukrainas që takova në Ushuaia më tha për këtë truk. Kam pasur 3 pasaporta të vlefshme ndërkombëtare.

Është vërtet e përshtatshme nëse po vizitoni një vend ku duhet të aplikoni për vizë (për shembull, në Peru, unë aplikova për një vizë Boliviane). Kam përdorur kopjen për të prenotuar një hotel, marrë me qira një makinë dhe për të blerë një biletë treni ose autobusi.

Ju gjithashtu mund të përdorni kopjen tuaj si një depozitë. Për shembull, nëse doni të merrni me qira një makinë në Azi, ku ata ju shantazhojnë për çdo cent të vetëm dhe thoni që duhet të paguani kur të merrni dokumentet tuaja përsëri. Në këtë rast, nuk do të ishte aq e tmerrshme të humbisni pasaportën e dytë nëse shihni se po shantazhoheni.

Është gjithashtu mirë të keni një ID të dytë në rast se e humbni origjinalin. Në këtë mënyrë, nuk duhet të keni probleme gjatë rrugës për në shtëpi.

Përdorimi i elastikut si portofol

Pasi u grabita në Meksikë dhe Kili, fillova të qepja paratë e mia në elastikun e pantallonave të mia. Unë e vesh atë nën rripin tim dhe nëse kam nevojë për para, heq rripin dhe i marr paratë nga një xhep i bërë vetë. Ju duhet të blini një elastik të gjerë, ta palosni përgjysmë dhe ta qepni në mënyrë që të formojë xhepa të vockël. Është vërtet e rehatshme të flesh natën me të dhe nuk duhet të shqetësohesh për hajdutët.

Një ndalues

© Amazon

Nëse do të vizitoni një vend të rrezikshëm dhe dëshironi ta bëni udhëtimin tuaj më të sigurt, kjo pajisje mund të ju ndihmojë vërtet. Kjo ju lejon të bllokoni çdo derë në mënyrë që askush të mos ju shqetësojë kur jeni në gjumë në dhomën tuaj.

Ngjitës letre

Unë besoj se ngjitësi mund të rregullojë gjithçka. Mund të jetë e dobishme si gjatë një udhëtimi ashtu edhe në jetën e përditshme nëse keni nevojë të pastroni rrobat, të rregulloni një kartëmonedhë ose të hiqni një çmim nga një suvenir. Për më tepër, mund ta përdorni për të bërë një vend sekret në dhomën tuaj – për shembull, mund të lidhni një çantë me sende të vlefshme nën shtrat. Vishni shiritin rreth një stilolapsi në mënyrë që të mos marrë shumë hapësirë ​​në bagazhin tuaj.

Çanta të papërshkueshme nga uji

Dëshironi të bëni foto nënujore ose të bëni një fotografi nën një ujëvarë, por nuk keni një aparat fotografik të papërshkueshëm nga uji? Blini një çantë të veçantë transparente për dokumente (zakonisht kushton jo më shumë se 2 €). Së pari, është më e sigurt t’i mbani dokumentet tuaja në të. Së dyti, një smartphone përshtatet mirë në këtë çantë. Mund të jetë e vështirë të shtypni butonin, kështu që mund të filloni të regjistroni paraprakisht, më pas vendosni pajisjen tuaj në çantë dhe shkoni për not.

Lidhëse flokësh

Lidhëset e flokëve janë aq të dobishme. Ju mund t’i përdorni ato për të paketuar dhe rrokullisur rrobat tuaja në mënyrë që ata të mos zënë shumë hapësirë. Ato gjithashtu mund të rregullojnë gjëra të ndryshme: ato mund të përdoren për të bashkangjitur një smartphone në një shkop selfie nëse mekanizmi i tij i fiksimit është i prishur. Merrni lidhëset e flokëve në plazh pasi ato mund të fiksojnë dhe rregullojnë pothuajse gjithçka.

Gjilpëra dhe një unazë

Merrni disa gjilpëra, shpojini një fletë kartoni dhe mbështillni gjithçka me fije peri (sigurohuni që ngjyrat e fijeve përputhen me ngjyrën e rrobave që merrni me vete). Së pari, këto do t’ju ndihmojnë të rregulloni rrobat tuaja të preferuara. Së dyti, mund të përdorni një gjilpërë për të hequr një copëz (mos harroni të dezinfektoni gjilpërën).

Për më tepër, një gjilpërë gjithashtu mund t’ju ndihmojë të heqni qafe rërën nga pajisjet tuaja ose aksesorët. Një kopsë mund të rregullojë lehtësisht çantën tuaj ose një zinxhir dhe një unazë mund të lidhë 2 rrëshqitësa zinxhirësh në mënyrë që të mos jetë e lehtë të vidhjedhin ndonjë gjë nga çanta juaj.

Sapun, shampo e thatë dhe shkumë për kujdes oral

Në vend të kontejnerëve me shampo dhe xhel për dush, është më mirë të merrni një copë sapuni natyral: ekzistojnë disa lloje që mund të përdoren për të larë trupin dhe flokët. Së pari, ky sapun mund të bartet në bagazhin e duarve tuaja pa ndonjë kufizim në peshë.

Së dyti, nuk do të derdhet kurrë brenda çantës suaj dhe pasi ta përdorni, mund ta fshini me një peshqir ose një pecetë. Së treti, trajton njollat më mirë se sapunët e lëngshëm. Më në fund, është më eko-miqësor sesa kontejnerët plastikë që duhet të hidhni pas përdorimit.

Nëse do të shkoni diku ku nuk do të keni mundësinë të bëni dush për një kohë mjaftueshëm të gjatë, shampoja e thatë dhe përpbërja e kujdesit oral janë një domosdoshmëri. Këto produkte nuk kanë nevojë të përdoren së bashku me ujin.

Një gremç me formë S

Mos harroni të blini një gremç në formë S. Duke e përdorur atë, ju mund të varni çantën e shpinës tuaj në parmakë në transportin publik gjatë udhëtimeve të gjata në mënyrë që të mos keni nevojë për të mbajtur bagazhe të rënda.

Një elektrik dore ultraviolet

© Amazon, © Amazon

Pothuajse të gjithë telefonat inteligjentë furnizohen sot me një elektrik dore të zakonshme. Por unë rekomandoj të merrni një ultravjollcë. Mund të ju ndihmojë të identifikoni paratë e falsifikuara që mund të merrni gjatë shkëmbimit të monedhave tuaja. Do t’ju ndihmojë të kontrolloni dhomën tuaj për pastërtinë. Për shembull, do të tregojë ato njolla që janë të padukshme nën dritën e zakonshme.

Është gjithashtu më mirë ta marrni me vete në plazh, në mënyrë që të mos shkelni një akrep që mund të fshihet në rërë natën. Nën dritën ultravjollcë, akrepat fillojnë të shkëlqejnë dhe mund të vërehen edhe kur ato janë të mbuluara me rërë.

Pincë kundër rriqrave

© Amazon

Është një mjet me të vërtetë i thjeshtë dhe i dobishëm që nuk kërkon shumë hapësirë, por mund të jetë i dobishëm gjatë një udhëtimi kur do të kaloni shumë kohë jashtë. Në një vend tjetër, jo gjithmonë e dini se ku mund të kërkoni kujdes mjekësor. Dhe nëse jeni kafshuar nga një rriqër, është e rëndësishme ta hiqni atë sa më shpejt të jetë e mundur.

Kripë

Kripa në një kuti shkrepëse mund të jetë e dobishme nëse keni nevojë për të kripur ushqimin tuaj ose për të hequr një njollë, ose mund t’ju shpëtojë nga dehidratimi. Kur është nxehtë, ne djersitemi. Për të ruajtur ekuilibrin e ujit dhe kripës në trupin tonë, ju duhet të pini pije sportive speciale me elektrolite ose mund t’i zëvendësoni me ujë të zakonshëm me pak kripë të shtuar në të.

Një fole adapteri

Ndonjëherë kur ju duhet të karikoni pajisjet tuaja, bazat e dhomave të hotelit tuaj nuk funksionojnë. Por gjithmonë ka llamba të lehta. Për shembull, kjo është një situatë me të cilën shpesh përballen turistët në Nepal. Në këtë rast, do t’ju duhet një përshtatës i veçantë portabël që lidhet me një llambë në mënyrën si është treguar në foto. Kështu, gjithmonë do të keni dritë dhe 2 baza rezervë.

Një balsam buzësh në vend të një kremi

Nëse ju pëlqen të udhëtoni pa çanta të rënda ose thjesht merrni gjithmonë një çantë të vogël për të shëtitur nëpër qytet, mos harroni të merrni një buzëkuq higjenik. Mund të përdoret në vend të kremit hidratues për të parandaluar një kallo etj.

Zgjatues për Wi-Fi

© Amazon

Sinjali i Wi-Fi shpesh është me të vërtetë i keq në dhomat e hoteleve dhe ju duhet të shkoni në holl për të parë faqet tuaja të mediave sociale ose emailin. Një zgjatues i lëvizshëm që futet në një prizë në dhomën tuaj mund të forcojë sinjalin tuaj të Wi-Fi.