Kjo vajzë shkoi të studionte në Kinë, dhe pa zbukurime të kota, përshkroi jetën atje…

©shutterstock

Më lejoni të prezantohem, unë jam Melisa. Në moshën 17-vjeçare u transferova në Kinë, hyra në universitet dhe filloi të jetoja në Azi.

Nëse Kina ju duket si një vend misterioz, atëherë më besoni: ne jemi gjithashtu terra incognita për ta. Unë do të ndaj përvojën time me lexuesit dhe ju do të shihni se cilat ide për Kinën janë të vërteta dhe cilat janë thjesht mite.

Kina ka një marrëdhënie të veçantë me nxehtësinë dhe të ftohtin.

Edhe në acar të fortë, vendasit mund të shkojnë pa kapelë, dhe mosha nuk ka rëndësi. Siç më shpjegoi një mik, koka këtu konsiderohet një kockë që nuk mund të ftohet. Dhe kinezët gjithashtu zbulojnë këmbët e tyre dhe e bëjnë atë çdo ditë. Njerëzit besojnë se kjo procedurë zgjat rininë.

E gjithë popullata duket se po punon shumë. Por tek të rinjtë është shfaqur një trend i quajtur “tan ping”. Kjo është një modë për një mënyrë jetese të relaksuar pa sherr të panevojshëm. Një djalë tregoi se si punonte shumë që në moshën 14-vjeçare në plantacionet e orizit. Më pas ai shkoi të lëronte në port, por shpejt kuptoi se humbja e rinisë në një punë me pagë të ulët nuk ishte një opsion. Ai ishte me fat: ai trashëgoi një apartament nga gjyshja. E jep me qera dhe merr një dhomë me qira. Ai çfarë tha: “E dini, u ndjeva si burrë kur pushova për herë të parë për një javë. Ky është shpëtimi i vërtetë”.

Në përgjithësi, të rinjtë kinezë janë të shkathët kur bëhet fjalë për traditat. Prindërit bëjnë presion mbi ta: në moshën 18-20 vjeç, një vajzë duhet të mendojë për martesën dhe të takohet me dikë. Por, gratë kineze nuk po nxitojnë të dalin nga martesa. Ekziston një shërbim popullor – “djalë me qira”. Ai shkon në pazar me një klient në qendrën tregtare, për drekë, bën foto të përbashkëta dhe, nëse është e nevojshme, portretizon një të dashur para nënës së tij. Por më së shpeshti, vajzat i punësojnë këta djem për biseda shpirtërore me një filxhan çaj: çmimi është 0,5 dollarë për 15 minuta. Është e vështirë të besohet në sinqeritetin e bisedave të tilla, por duhet pasur parasysh se kinezët kanë probleme të mëdha me socializimin.

Ata do t’ju shikojnë shtrembër nëse i jepni vajzës lule në takimin e parë. Më e keqja nga të gjitha – krizantemë të bardha, sepse është një simbol i botës së krimit. Ju nuk mund t’i jepni as kapele dhe kapele qesharake: duke e bërë këtë, i jepni disi shokut tuaj mesazhin se i mungon inteligjenca.

Në disa vende të tjera të botës u japin vezë njëri-tjetrit për festa, apo edhe produkte si vezët kinder, por nuk duhet t’i çosh në shtëpinë e një kinezi. Ai mund ta marrë këtë si një fyerje, sepse ka fjalë keqdashëse në gjuhën kineze që përmbajnë fjalën “vezë”. Për shembull, “veza e keqe” flet për një person joparimor. Ka shprehje shumë më të këqija.

Në përgjithësi, kinezët dinë pak për vendet e tjera të vogla, por ata janë miqësorë.

10-15 minuta në Evropë është tashmë vonë, por në Kinë kjo është normë dhe as nuk konsiderohet si një lloj shqetësimi. Mbaj mend që kisha një intervistë pune dhe pronari i shkollës ishte një orë vonesë. Unë u largova dhe më pas ajo mendoi për një kohë të gjatë pse nuk e prita në derën e zyrës.

Një ndryshim tjetër domethënës: në Evropë, njerëzit janë mësuar të tregojnë me gjithë pamjen e tyre se janë në humor të keq. Por nëse një kinez ka një telash në jetën e tij, në publik ai do të përpiqet me të gjitha forcat për ta fshehur atë.

Nuk ka fatura të shërbimeve në Kinë. Ekziston një sistem pagese depozitash: thjesht shkoni në sit, depozitoni para në llogarinë tuaj dhe i monitoroni vazhdimisht. Mbanin rezervë? Çdo gjë fiket automatikisht. Unë shoh një plus dhe një minus në këtë: ju nuk mund të paguani faturat e shërbimeve për muaj – askush nuk do të trokasë në derë dhe nuk do ta kërkojë atë. Vetëm se nuk do të ketë asnjë paralajmërim. Pra, nga harresa, mund të mbeteni lehtësisht pa dritë.

Banorët paguajnë ashensorin veç e veç dhe sa më i lartë të jetë kati, aq më shumë duhet të paguani. Lumturia për ata që jetojnë më poshtë.

Nëse keni një bllokim në banjë ose një tub që rrjedh, mos ngurroni të telefononi një hidraulik: puna e tij tashmë është përfshirë në paketën e shërbimeve të strehimit. Megjithatë, çmimi i kësaj pakete varet nga zona elitare ku jetoni.

Një apartament “prestigjioz” në qendër të Shangait mund t’ju ​​zhgënjejë. Një herë erdha te një mik i cili mori me qira një nga këto për 50 mijë juanë në muaj. Prisja pallate elitare. Në fakt, hyrja ishte e pistë, ashensori ishte i prishur, në banjë kishte dërrasa në pllaka të thyera. Në dhomë, letër-muri po zhvishej nga muret, dhe në kuzhinë kishte një frigorifer paradiluvian. Me siguri në Moskë për paratë mund të gjesh, megjithëse jo një elitë, por një opsion i mirë.

Unë jetoja në një bujtinë në universitet, por para kësaj më duhej të jetoja në një hotel. Për vizitorët, kjo është më mirë sesa të marrësh me qira një apartament. Do t’ju kërkohen para 3 muaj përpara, por mund të hasni në mashtrues. Nga rruga, jo të gjithë hotelet kanë të drejtë të strehojnë të huaj: ia vlen të kontrolloni paraprakisht. Një dhomë dyshe më kushtoi 150 juanë në ditë.

Keni teshtitur? Bëhuni gati për të dëgjuar shumë pyetje rreth mirëqenies. Ata kujdesen për shëndetin e tyre dhe shëndetin e mysafirëve të tyre. Nga jashtë mund të duket e çuditshme, por unë mendoj se është e lezetshme. Një herë nuk më lejuan të shkoja në shtëpi nga të ftuarit për shkak të shiut. Dhe kur ika, më dhanë një batanije dhe një çadër.

Një nga operacionet plastike më të njohura ishte riformimi i veshëve në mënyrë që të dukeshin si kukudhë. Vajzat besojnë se kjo freskon fytyrën dhe e shtrin atë vizualisht. Një modë e tillë e çuditshme shoqërohet me popullaritetin e lojërave video dhe anime. Shumica e klientëve janë në të 20-at e tyre.

Me të mbërritur në Kinë, vura re menjëherë një gjë të çuditshme: pothuajse të gjithë mbanin syze. Edhe fëmijët e vegjël. Kjo më befasoi shumë dhe në mënyrë naive mendova se kishin probleme me shikimin për shkak të seksionit të ngushtë të syve. Po, tani ky version tingëllon komik. Mirë që nuk ua thashë vendasve. Në fakt, ata kanë shumë tendosje në sytë e tyre për shkak të studimit dhe lundrimit në internet.

Në Kinë, pasi mbarova universitetin, punova si mësuese e anglishtes. Ka shumë punë, paga është e mirë – 200 mijë ₽ në muaj. Por shefi ynë ishte dinak. Ai më tha: “Meqë të paguaj kaq shumë, do të thotë që duhet të bësh gjithçka që them”. Po, mbaje edhe pagën në proporcion! U përgjigja se kjo nuk është në kontratën time. Një muaj vonoi – për shkak të disa problemeve të tij me bankën.

Pastaj filloi të më kërkonte të shkoja t’i blija donuts. Dhe pika e fundit ishte se ai vendosi të organizonte një rregull në mënyrë që askush të mos vonohej. Unë hyra në ndërtesë dhe ai ishte në banjë. Mbërrita saktësisht në orën 8:00 të mëngjesit, në 8:01 të mëngjesit, shefi erdhi në zyrë dhe më tha: “Je një minutë vonë, kështu që unë do të zbres 500 juanë nga paga juaj.” Dhe kjo është 5000 ₽. Të nesërmen po punoja diku tjetër.