Mënyrat e Çuditshme me të Cilat Biem në Dashuri pa e Kuptuar

©shutterstock

Rënia në dashuri shpesh na zë të papërgatitur, por e vërteta është se procesi i të dashuruarit fillon shumë kohë përpara se ne ta kuptojmë. Pavarësisht nëse është dashuri me shikim të parë apo me bisedë të parë, kur dy njerëz lidhen me të vërtetë, dashuria ka të bëjë me mënyrën se si dy shpirtrat bashkëveprojnë me njëri-tjetrin dhe kjo mund të ndodhë në çdo moment të kohës.

Mënyrat me të cilat biem në dashuri

Shpesh duket sikur faza të caktuara në një marrëdhënie diktojnë kur ne dashurohemi, por ky nuk vertetë rasti. Shpesh fillojmë të dashurohemi shumë kohë përpara se pjesa tjetër e trupit dhe mendjeve tona ta vërejnë atë. A jeni kuriozë nëse tashmë po bini në dashuri me dikë?

Është më shumë se miqësi

Dashuria ka një mënyrë qesharake për të adhur atëherë kur ne më së paku e presim. Të gjithë kemi përjetuar një ndjesi të ngjashme kur ndiejmë se ka ndjenja më të forta sesa thjeshtë miqësi me njerëzit.

Pavarësisht nëse janë shkëndijat që ndihen kur dy të dashur të mundshëm takohen për herë të parë apo është momenti kur dy shokë e dinë se ka diçka më të fuqishme në lojë, e kjo ndjenjë është shenja e parë që dikush mund të dashurohet.

Megjithëse shumica prej nesh nuk e quajnë këtë ndjenjë tërheqëse emocionuese kur ata së pari e ndjejnë atë, ka një arsye që njerëzit i janë referuar kësaj ndjenje. Megjithëse këto ndjenja mund të fillojnë ngadalë, ato zakonisht rriten me intensitet ndërsa futemi në faza të ndryshme të dashurisë.

Ata fillojnë të pushtojnë mendimet tuaja

Ekziston një arsye se përse kur keni simpati për dikë ai person do të vijë gjithnjë në mendimet tuaja. Ndërsa mendimet e dikujt tjetër fillojnë të pushtojnë mendjen tuaj, kjo është një shenjë e qartë që fillon dhënia pas dikujt. Ndërsa kjo ndjesi nuk do të thotë gjithmonë se jeni i dashuruar, është një ndalesë në rrugën drejt dashurisë.

A keni menduar për personin që pëlqeni aq shumë sa keni filluar të ëndërroni për ta? Nëse jeni duke e provuar këtë sjellje, është një shenjë që ata po marrin terren në mendimet tuaja sepse dëshironi që ata të kenë një rol më të spikatur në jetën tuaj.

Meqenëse i kushtojmë vlerë asaj që mendojmë, personi që është në qendër të ëndërrimit tuaj është dikush që do të thotë shumë për ju. Ndërsa ky është vetëm fillimi i dashurisë, kjo është një shenjë e qartë që topi ka filluar të rrokulliset.

Ata fillojnë të bëhen idhujt tuaj

Idolizimi është një fenomen i çuditshëm, por është një mënyrë tjetër që njerëzit bien në dashuri. Kur e kap veten të magjepsur nga gjithçka që bën partneri yt, kjo është një shenjë tjetër që ju po bini në dashuri me ta.

Kur fillojmë të ndjejmë për dikë, ne priremi ta shohim gjithçka që ata bëjnë si të adhurueshëm, emocionuese dhe të dashur. Pavarësisht nëse është mënyra se si ata hanë apo si flasin, rënia në dashuri me dikë përfshin analizimin e të gjitha zakoneve të tyre dhe të shihni bukurinë në to.

Në këtë fazë, dashuria juaj për ta do të rritet ndërsa njiheni gjithnjë e më shumë me personin për të cilin po dashuroheni.

Filloni të ndiheni të pasigurt rreth tyre

Frika dhe pasiguria janë shpesh një pjesë e pakëndshme e procesit të dashurisë. Kur ne jemi për seriozisht me dikë dhe mendojmë t’i japim gjithçka nga vetja, nuk është e pazakontë të fillojmë të shqetësohemi nëse ata do të ndjehen apo jo në të njëjtën mënyrë për ne.

Ndërsa shumica e njerëzve nuk preferojnë ta pranojnë atë, mendime si “A jam mjaftueshëm i/e mirë?” shpesh na kalojnë nëpër mendje ndërsa bien në dashuri. Edhe me dikë që është veçanërisht i sigurt, të mendosh për fillimin e një marrëdhënie dashurie me një person tjetër, mund të jenë paksa frikësuese.

Në këtë fazë, është e lehtë të filloni të vëzhgoni çdo detaj të vogël për veten tuaj dhe të keni frikë se një veprim i gabuar mund t’i largojë ata. Fatmirësisht, kjo fazë e dashurisë është kryesisht në kokën tonë. Ndërsa ndjenjat tona forcojnë mënyrën se si ne analizojmë veprimet tona, ka të ngjarë që personi tjetër të jetë njësoj i goditur nga ne.

Intimiteti fillon të rritet midis jush

Ndërsa shumë kanë tendencë ta mendojnë intimitetin si një marrëdhënie seksuale, ai do të thotë shumë më tepër se kaq. Intimiteti përfshin të qenit i qetë me dikë në çdo kuptim të fjalës.

Nga të qenit në gjendje të jesh fizikisht i afërt me një person tjetër e deri tek falja e shpirtit tuaj, pasi vazhdoni dashurinë tuaj të lirë, ju të dy do të bëheni gjithnjë e më të afërt.

Kjo ndërtesë intimiteti është një nga aspektet më të rëndësishme të dashurisë. Kjo pikë është momenti kur të dy jeni të hapur dhe të sinqertë se kush jeni në të vërtetë jeni pas maskave.

Jeta përshpejtohet në çdo kuptim të mundshëm të saj

Ashtu siç bëheni ngazëllyer për sjelljet, zakonet dhe interesat e personit tuaj të zemrës, do të filloni të emocionoheni tej mase me pjesën tjetër të botës tuaj.

Kur keni rënë në dashuri, do të vini re se gjithçka duket e jashtëzakonshme. Nga qielli blu deri tek ngrohtësia e diellit, sikur ju sapo keni filluar të kuptoni se çfarë do të thotë të jesh gjallë.

Në këtë pikë të procesit të dashurisë, partneri juaj nuk mund të bëjë gabime dhe jeta është më e bukura. Ndërsa ky nivel i gatishmërisë nuk do të zgjasë përgjithmonë, është një ndjesi mjaft çliruese ndërsa po zhyteni në thellësitë e dashurisë.

Ju pushtojnë emocionet

Ndërsa shumë nga ndjenjat që ne i përjetojmë ndërsa biem në dashuri janë mjaft pozitive dhe të kënaqshme, ekzistojnë disa emocione të tjera të pakëndshme që janë të pashmangshme. Një ndjenjë e tillë është sulmi i pashmangshëm.

Kur ndjenjat tona jashtëzakonisht pozitive fillojnë të na pushtojnë, është e lehtë të ndjeheni tepër të mërzitur. Në këtë pikë, është e zakonshme të filloni të bëni pyetje si “Ku po shkon kjo situatë? Po sikur kjo të mos funksionojë? Nga ta dimë se cila është e drejta? ”

Këto ndjenja rrjedhin nga mënyra se si dashuria jonë në rritje na bën të ndjehemi më të prekshëm dhe më të frikësuar nga sa jemi mësuar.

Padyshim që, përderisa këto ndjenja janë të pakëndshme për tu provuar, ato janë një mënyrë më shumë me të cilën kuptojmë se po dashurohemi. Nëse jeni në gjendje të provoni këto ndjenja shqetësuese, do të jeni në gjendje të shijoni marrëdhënien e dashur që është në anën tjetër.

Xhelozia fillon të ndikojë tek ju

Me kërcënimin eventual dalin në pah ndjenja zotërimi dhe xhelozie.

Këto ndjenja fatkeqe tregojnë se jeni vërtet i interesuar për dikë. Për më tepër, ju dëshironi të siguroheni që ata të ndjehen në të njëjtën mënyrë.

Ndërsa mund të jeni vetëm në fillimin e marrëdhënies suaj në rritje, këto ndjenja zotëruese ju tregojnë se dëshironi të siguroheni që të dy qëndroni së bashku.

Në këtë pikë, është e zakonshme të ndjeni frikë se mos refuzohen nga interesi juaj i dashurisë pasi ndjenjat tuaja mund të mos ju kthehen me të njëjtën monedhë.

Mos u shqetësoni nëse filloni të kërkoni në llogaritë e mediave sociale të të dashurit tuaj dhe duke u rrokullisur mbi shpatullat e tyre për të parë mesazhet e tyre më të reja. Ndërsa mund të mos ju pëlqejë të ndjeheni në këtë mënyrë, kjo është një mënyrë tjetër në të cilën ne biem në dashuri.

Mënyra më e mirë për t’i kapërcyer këto ndjenja është t’i flisni ato. Pyetni se ku janë kur bëhet fjalë për jetën e tyre të dashurisë, si ndihen dhe çfarë dëshirojnë.

Ju duhet të vendosni nëse doni të përkushtoheni apo jo

Kur biem në dashuri me dikë, vjen momenti kur ne duhet të vendosim nëse duhet të jepemi komplet apo të ecim përpara. Deri në kohën kur të keni arritur tek faza “Çfarë është kjo?”, ka të ngjarë të jeni të vetëdijshëm për mënyrën se si ndiheni dhe të gatshëm për të adresuar se si ndihet individi tjetër.

Në këtë pikë të dashurisë, është e rëndësishme të jesh autentik dhe i sinqertë. Tregojuni atyre se si ndiheni, çfarë po mendoni dhe nëse jeni gati apo jo t’i çoni gjërat në një tjetër nivel.

Megjithëse kjo pikë e veçantë në procesin e rënies së dashurisë mund të ju bëje tepër të mërzitur apo me nerva, është mënyra e vetme për të ecur përpara.

Të dy arrijnë t’i dallojnë shenjat e tyre

Megjithëse dashuria është një proces i vazhdueshëm, vjen një kohë kur të dy njerëzit duhet të vendosin se çfarë do të ndodhë. Ndërsa mund të jeni në rrugën tuaj për t’u dashuruar, kjo është pika ku vendoset fati i marrëdhënies së mundshme.

Do të qëndroni të dy bashkë ose do të shkoni rrugët tuaja të ndara?

Nëse dashuria mes jush është e vërtetë, ju të dy do të gjeni mënyrën tuaj për të qenë me njëri-tjetrin. Punoni në baza ditore për ta mbajtur dashurinë gjallë.

Dashuria është një nga emocionet më të rëndësishme në botë. Nëse e keni gjetur shokun tuaj të shpirtit, ose thjesht po mësoheni me idenë e të dashuruarit, mbani në mend këtë informacion.

Mënyra se si bashkëveprojmë me njëri-tjetrin është përfundimisht ajo që përcakton se si, kur dhe pse bihemi në dashuri. Lëreni këtë udhëzues t’ju frymëzojë ndërsa mësoni të njihni shenjat e dashurisë në jetën tuaj dhe në të tjerët.