Pse disa vajza qëndrojnë gjithë ditën brenda në shtëpi…

Couch life./Metropolitan Museum of Art

Askush nuk dëshiron të largohet më nga banesa. Ose të paktën është ndjenja mbizotëruese në internet. Domethënë memet për vajzat dhe gif-sat e Viola Davis celebrojnë kënaqësinë e anulimit të planeve. Esetë ofrojnë shpjegime të mbështetura nga neuroshkenca për lehtësimin që vjen me braktisjen e pijes, ndërsa listat dhe trendet e reja promovojnë stilin e jetës në shtëpi.

Seksionet e këshillave përmbajnë këshilla për të mbështetur planet sociale pa humbur miqtë tuaj. Weekly Mail përmban “rekomandime për një natë komode” vetëm ose me të dashurit, duke përfshirë libra, receta, meditim mirënjohjeje dhe qirinj. Dhe në fund, Etsy ofroi 11.490 artikuj të markës introvert që brohorasin një jetë të lumtur vetmitare, nga kunjat e smaltit të stolisura me moton “Flutur Anti-Sociale” deri tek bluzat që deklarojnë, “Jashtë është shumë e populluar”.

Rritja e hermetikëve të mijëvjeçarit është pak mëdyshje në pamjen e parë. Sigurisht, qëndrimi brenda ka avantazhet e saj. Ju jeni të strehuar. Mund të shikoni TV, i cili është përmirësuar me të vërtetë shumë. Kafsha juaj shtëpiake është aty, nëse e keni një. Dhe të gjithë kanë nevojë për kohë joproduktive, disa nga ne më shumë se të tjerët.

Por, ku janë ata të tjerët, saktësisht – njerëzit që me të vërtetë presin të shoqërohen, herë pas here? (Një kërkim për produktet Etsy të etiketuar “ekstrovert” shfaq vetëm 443 rezultate, shumica prej të cilave kanë të bëjnë me introvertët.)

Dhe nëse vendet në mbarë botën, nga SH.B.A. dhe MB në Japoni dhe Danimarkë, gjoja e kanë në kontroll një krizë masive të vetmisë, pse kaq shumë njerëz deklarojnë se dëshira e tyre më e madhe në jetë është që të heqin pantallonat e tyre, të veshin pizhama dhe të zhyten në divanin përballë TV.

Kërkimet sugjerojnë se kjo prirja e të qëndruarit në shtëpi nuk është vetëm për shfaqje: Të rinjtë me të vërtetë janë më të prirur për të qëndruar në shtëpi në ditët e sotme. Një punim i vitit 2018, botuar në revistën Joule, zbuloi se amerikanët midis moshës 18 dhe 24 vjeç kalojnë deri në 70% më shumë kohë në shtëpi sesa popullsia e përgjithshme e SHBA.

Në një anketë tjetër të vitit 2018, të kryer nga firma e marketingut Mintel, 28% e të rinjve midis 24 dhe 31 vjeç thanë se ata preferuan të pinin në shtëpi sepse dalja jashtë kërkonte shumë përpjekje, krahasuar me vetëm 15% të fëmijëve që ishin dakord të dilni jashtë.

Interneti ka nxitur një shfaqje kolektive, publike të vetmisë.

Të qetë dhe të vetë-kujdesur

Teknologjia me siguri ka luajtur një rol në popullarizimin e trendit të hermitit. Duke shkruar për New York Times në vitin 2016, Molly Young sugjeron që shërbime si Tinder, Netflix, etj, kanë bërë të mundur që të rinjtë e sotëm të braktisin komoditetet.

“Është si të derdhni paratë tuaja në një llogari kursimi,” shkruan ajo për zgjedhjen për të qëndruar brenda dhe për të mos dalë jashtë. “Do të rriteni avash avash; ju do të qëndroni të sigurt; pritshmëritë tuaja do të përmbushen dhe nuk do ta teproni kurrë.”

”Të marrësh pjesë në një festë apo ekspozitë arti, shkruan Young, i ngjan më shumë një loje kumar. Ndoshta ju do të kaloni një natë të mahnitshme që do ta mbani mend gjithnjë, por ka më shumë të ngjarë që vetëm të qëndroni aty dhe në mënyrë të papritur të lini 60 dollarë në koktejle të kota.

Teoria e të Rinjëve sugjeron që Netflix dhe shërbimet e ngjashme po na lehtësojnë dëshirën tonë për të qëndruar brenda në shtëpi. Ata po bëhen gjithnjë e më të përhapur sepse bëjnë pjesë në dëshirat e rehatisë sonë.

Në artikullin e Times “Am I Introverted, or Just Rude?”, shkrimtari KJ Dell’Antonia gjithashtu shprehet se rilindja e dëshirës për të qëndruar në shtëpi mund të jetë e lidhur me popullaritetin e librit të Susan Cain në vitin 2012 për introvertët, “Quiet”, i cili ndihmoi në përhapjen e idesë që qëndrimi brenda mund të jetë një formë e kujdesit të nevojshëm për veten.

“Unë nuk i lashë pas dore miqtë e mi, nuk i shmanga prindërit e mi ose nuk i lashë në pozitë të keqe angazhimet e mia në komunitet,” thotë Dell’Antonia duke i dhënë vetes leje të refuzojë ftesat. “Unë po ruaja energjinë time, duke u kujdesur për veten time, duke e lejuar” guuackën time “të mbronte veten time të prekshme dhe të çmuar.”

Dell’Antonia përfundimisht konkludon se ajo është duke anuar shumë në anën e kohës së pushimit, dhe se ajo ka nevojë të krijojë më shumë hapësirë ​​në jetën e saj për t’u angazhuar me miqtë, familjen dhe sferën publike. Por ka kuptim që — veçanërisht në një epokë ku vetëdija për rreziqet e djegies nga zjarri është e lartë — njerëzit janë tërhequr gjithnjë e më shumë në biseda në lidhje me arsyen pse është mirë t’i rezistosh tërheqjes ë detyrimeve shoqërore dhe thjesht të pushosh.

Por edhe para agimit të epokës së vetë-kujdesit, faktorët që variojnë nga shtrirja e periferisë deri tek familjet me të ardhura të dyfishta, kontribuan në një rënie të madhe të aktiviteteve komunitare në SH.B.A.

Siç shpjegon shkencëtari politik i Harvardit Robert Putnam në librin e tij Bowling Alone: ​​Kolapsi dhe Ringjallja e Komunitetit Amerikan, deri në vitin 2000, amerikanët po bënin më pak darka festive dhe bashkoheshin me më pak superliga dhe grupet e boksit. Jeta po bëhej më izoluese për një copë të mirë kohe.

Flluskë filtri e të dhënëve pas shtëpisë

Ekziston një arsye e dukshme pse të lindurit e mijëvjeçarit kënaqen kur janë në shtëpi: Ata janë të rraskapitur dhe u duhet pushim. Në këtë kuptim, tendenca është në përputhje me një vlerë që filozofi danez Svend Brinkmann e quan gëzimin e humbjes.

Në një kulturë ku, “nëse nuk humbasim asgjë në këtë jetë, ajo shihet si një lloj dështimi ekzistencial,” tha Brinkmann në një intervistë për Vox. Ai rekomandon të hiqni dorë nga impulsi për të kërkuar vazhdimisht përvoja të reja dhe të mësoni të gjeni kuptim në botë dhe rutinë.

Megjithatë, mund të ketë një anë të errët për të gjithë këtë dëshirë gazmore për të qëndruar brenda “qëndrimi në shtëpi është ideja se jeta po përkeqësohet gjithnjë e më shumë,” tha Maloxm Harris. Harris argumenton se të rinjtë po qëndrojnë më shpesh jo nga ndonjë dashuri e madhe për higjienën, por sepse ata janë të mbingarkuar, të lodhur, të stresuar për gjendjen e botës dhe gjithashtu sepse nuk mund të përballojnë një natë me shpenzime jashtë.

Të gjitha ato meme në lidhje me qëndrimin me macet në shtrat thjesht mund të jetë një përpjekje për krijuar pozitiv për rrethanat e zymta që kanë e shtyrë këtë brez të tërhiqet.

Duke lënë mënjanë faktorët kapitalistë të mëvonshëm, pa dyshim që disa njerëz thjesht preferojnë të qëndrojnë në shtëpi me një thriller në ekran dhe një picë të madhe të bukur, ndërsa miqtë e tyre po dëfrehen në katin e vallëzimit. Çfarë është e jashtëzakonshme nuk është se preferenca të tilla ekzistojnë, por njerëzit e lumtur në internet duket se bëjnë thirrje për një natë nën çatitë e tyre dixhitale. Dhe kjo ka të bëjë me mënyrën se si mediumet që ne përdorim për të shprehur veten punojnë për të formuar vetë-imazhet që krijojmë.

Konsideroni Instagramin, një medium fotografik, ku të gjitha provat sugjerojnë se njerëzit në fakt largohen lumturisht nga banesat e tyre gjatë gjithë kohës! Dikush është duke vrapuar në një shesh të Lisbonës. Një person tjetër është në një fabrikë birre; dikush tjetër po shëtit motrën e tij rreth Nju Jorkut. Meqenëse Instagrami përdoret më së shpeshti si një vend për të shfaqur përvojat, njerëzit janë të motivuar të ndajnë imazhe nga vetja dhe ato që shohin kur janë jashtë.

Sigurisht, nëse po flisni edhe me njerëz të tjerë në internet, nuk jeni plotësisht i vetmuar. Dhe kështu, interneti ka dhënë një lloj të ri të natës së shpenzuar brenda. Ne me të vërtetë mund të ndjehemi të qetë dhe komod nën batanijet tona që na mbrojnë kundër ankthit, të lehtësuar nga shpenzimi në rituale dhe bisedat e vogla duke ulëritur në një klub. Ende, ka një pjesë prej nesh që dëshiron të lidhet me të tjerët. Kështu që ne marrim në dorë telefonat tanë, duke dashur të ndajmë kënaqësinë që marrim kur jemi vetëm.