Si ta parashikoni motin më mirë se çdo meteorolog…

©shutterstock

Çfarë ka për mua? Mësoni një gjuhë krejtësisht të re në vetëm disa rreshta – gjuhën e motit.

A keni dalë ndonjëherë nga shtëpia pasi keni kontrolluar aplikacionin tuaj të motit, duke pritur një ditë të plotë me diell – vetëm për t’ia dhënë vrapit më vonë, në kërkim të një strehe?

Parashikimet e motit rrallëherë e ndiejmë aq të sakta, sepse ato rrallë flasin për motin që përjetoni në të vërtetë. Meteorologët janë më pak të shqetësuar për t’ju thënë nëse keni nevojë të merrni një ombrellë sesa me studimin e modeleve të mëdha klimatike në zona të gjera.

Por moti juaj, ai që përjetoni drejtpërdrejt, ndodh në një shkallë shumë më të vogël. Është formuar nga mjedisi juaj i afërt – nga ndërtesat dhe pemët deri te erërat e lokalizuara dhe formacionet shkëmbore.

Por këtu është lajmi i mrekullueshëm: ju shumë thjeshtë mund të mësoni t’i lexoni këto modele.

Në këto rreshta do të zbulojmë sekretet dhe të dhënat që do t’ju ndihmojnë të bëni parashikime më të sakta se çdo parashikim i kryer nga kompjuteri ndonjëherë.

Gjatë rrugës, do të mësosh gjithashtu:

  • pse duhet t’ju shqetësojë kur retë fryjnë në drejtime të ndryshme;
  • pse kafshët grabitqare i kthejnë skajet e pasme nga era; dhe
  • Pse verat në qytet janë kaq të nxehta.

Mësoni të lexoni mikroklimat lokale dhe do të jeni në gjendje të parashikoni motin më mirë se çdo meteorolog.

Historia e origjinës së parashikimit të motit nuk është e lumtur.

Në Britaninë e shekullit të nëntëmbëdhjetë, Robert FitzRoy, zëvendësadmirali i famshëm i Marinës Mbretërore që drejtoi udhëtimin e Charles Darwin në Beagle, u emërua në Zyrën e sapokrijuar Meteorologjike. FitzRoy kishte për detyrë të zyrtarizonte përpjekjet e mëparshme, më pak shkencore për të parashikuar motin. Duke mbledhur të dhëna ditore të motit në tokë dhe duke përdorur hartat e tij detare, ai ishte në gjendje të bënte parashikime më të sofistikuara dhe të sakta se bashkëkohësit e tij. Ai i quajti parashikimet e tij “parashikime”.

Por shumë të tjerë as që mendonin se parashikimi i motit ishte i mundur, dhe FitzRoy paguante një çmim të lartë për këtë: sa herë që parashikimet e tij ishin të gabuara, publiku e turpëronte atë aq ashpër sa ai zhytej thellë në depresion. Në 1865, i dha fund jetës së tij.

Sot, meteorologët kanë shumë më tepër mjete sesa ka pasur ndonjëherë FitzRoy. Megjithatë, ne shpesh ankohemi se sa i pasaktë është parashikimi i motit. A janë meteorologët vërtet kaq keq në punën e tyre? Apo jemi si kritikët e FitzRoy, duke kërkuar nga ata në një standard jorealist?

Këtu është mesazhi kryesor: Mësoni të lexoni mikroklimat lokale dhe do të jeni në gjendje të parashikoni motin më mirë se çdo meteorolog.

Arsyeja që përvoja jonë shpesh bie ndesh me parashikimin e motit është se meteorologët bëjnë parashikimet e tyre në nivel makro: ata konsiderojnë tendencat e mëdha të motit në zona të gjera. Por ne e përjetojmë motin në nivel mikro. Në një qytet të madh, për shembull, ndonjëherë bie shi në një zonë, por mbetet plotësisht i thatë në një tjetër. Dhe gjithçka varet nga mikroklima.

Mikroklimat formësohen drejtpërdrejt nga mjedisi ynë dhe tiparet e tij të dallueshme – qofshin pemë, ndërtesa, kodra ose lloje të ndryshme toke. Ndonjëherë, mikroklimat mund të ndryshojnë shumë për vetëm disa metra distancë nga njëra tjetra. Konsideroni kreshtën 800 metra të lartë në malet Jura në kufirin e Francës dhe Zvicrës. Është vetëm 50 centimetra e gjerë, por klima në secilën anë është aq e ndryshme sa ka krijuar dy ekosisteme krejtësisht të dallueshme.

Nëse keni kërkuar ndonjëherë strehim nën një pemë në një ditë të nxehtë, tashmë keni përjetuar fuqinë e një mikroklime. Pemët nuk ofrojnë vetëm një hije fresku në verë; çdo fllad është gjithashtu më i fortë rreth trungut të tyre, falë një efekti të njohur si “ventilim i pemës”

Mikroklimat vijnë me shenjat e tyre që edhe meteorologu më i mirë me kompjuterin më të shpejtë nuk mund t’i hartojë plotësisht. Nëse doni të dini se si do të jetë moti, duhet të dini se si t’i lexoni këto të shenja.

Dhe këtë do të bëjmë në rreshtat vijues: ato do t’ju inkurajojnë t’i kushtoni vëmendje shenjave të motit në mjedisin tuaj dhe do t’ju tregojnë se si t’i interpretoni ato – duke filluar me miket tona të fryra në qiell: retë.

Kur bëhet fjalë për të kuptuar tendencat e motit, retë janë shoqet tuaja më të mira.

Kur doni të dini se si është moti, shikimi në qiell është ndoshta instinkti juaj i parë – dhe është një gjë e mirë! Retë janë treguesi i parë dhe më i mirë i tre komponentëve kryesorë të motit: ajri, uji dhe temperatura.

Edhe nëse nuk jeni ekspert i natyrës, ndoshta mund të dalloni një re të madhe shiu të errësuar që varet mbi kokën tuaj. Por ka një art të tërë për të kuptuar atë që lundruesit mikronezianë e quajnë “e folura e qiejve”.

Së pari, le të njihemi me tre familjet e mëdha të reve. Kemi retë cirrus, stratus dhe cumulus, dhe të gjitha ato na tregojnë gjëra të ndryshme për kushtet e motit, në të tashmen dhe në të ardhmen.

Mesazhi kryesor këtu është: Kur bëhet fjalë për të kuptuar tendencat e motit, retë janë shoqet tuaja më të mira.

©shutterstock

Retë e Cirrus janë fije të mprehta, të bardha të akullta lart në qiell që duken si pupla, flokë ose karamele pambuku. Ndonjëherë ato kanë formën e një presjeje, me një kokë më të madhe dhe një bisht pasues. Bishti është një tregues i shkëlqyeshëm se në cilin drejtim po fryn era lart. Sa më i gjatë të jetë, aq më e fortë është era. Kur retë cirrus bëhen më të gjata, më të trasha dhe më të shumta, shpesh është një paralajmërim i hershëm i afrimit të motit të keq.

©shutterstock

Retë Stratus janë si batanije të sheshta, të gjera që mbulojnë pjesë të gjera të qiellit. Këto re janë të ngadalta dhe tregojnë një atmosferë mjaft të qëndrueshme. Sa herë që keni një sipër vetes, mund të jeni të sigurt që moti nuk do të ndryshojë për goxha kohë. Ndonjëherë, për fat të keq, kjo nënkupton një ditë të plotë me shi.

©shutterstock

Retë cumulus janë si me gëzof të bollshëm të bardhë me fryrje të mëdha dhe fund të sheshtë. Mendoni për retë në sekuencën hapëse të The Simpsons. Retë cumulus formohen kur ajri i ngrohtë ngrihet nga ngrohja lokale në tokë. Kjo është arsyeja pse i gjeni shpesh nëpër qytete, dhe akoma më shpesh pasdite, kur dielli ka pasur kohë të ngrohë tokën.

Për shkak se ato formohen përmes ngrohjes së lokalizuar, retë kumulus janë gjithmonë një shenjë se atmosfera nuk është mjaft e qëndrueshme. Sa më të gjata të jenë, aq më e madhe është paqëndrueshmëria. Dhe sa më ulët të lëvizin, aq më e lartë është lagështia në to. Kur këto dy gjëra të kombinohen, shirat e dendur do të pasojnë shumë shpejt.

Ka edhe variacione të tjera, por nëse mund të dalloni tre të mëdhatë, tashmë jeni në rrugë të mirë për të kuptuar të folurën e qiellit. Por kini kujdes: nëse shihni të tre llojet e reve në të njëjtën kohë, kjo është një shenjë se atmosfera është e paqëndrueshme – dhe moti i keq po vjen.

Era që përjetojmë është formuar nga një lidhje e ngushtë me mjedisin tonë.

Pasi të filloni të studioni retë, do të vini re se ato mund të lëvizin shumë shpejt. Ndonjëherë ato lëvizin edhe në drejtime të ndryshme.

Ashtu siç ka tre lloje resh, ka tre lloje të erës që formojnë motin tonë: era e tokës, era kryesore dhe era e fortë.

Era e fortë është ajo që lëviz retë cirrus. Ajo fryn aq lart sa nuk ndikohet shumë nga peizazhi më poshtë. Era kryesore fryn më afër tokës, përmbi zona të gjera të tokës. Kur parashikimet e motit flasin për erën, kjo është ajo që nënkuptojnë.

Por ne më së shpeshti përjetojmë erëra tokësore – këto janë erëra lokale që formohen fuqishëm nga peizazhet nëpër të cilat fryjnë – si malet, luginat, ndërtesat dhe madje edhe shkëmbinjtë e vegjël.

Mesazhi kryesor këtu është: Era që përjetojmë është formuar ngushtë nga mjedisi ynë.

Era kanalizohet, devijohet, përshpejtohet dhe ngadalësohet nga objektet që has. E mbani mend “ventilatorin e pemës” ftohës që përmendë më herët? Ky është një shembull i një ere tokësore që përshpejtohet ndërsa kalon një pemë. Shumë efekte lokale të erës janë aq të dallueshme sa kanë emrin e tyre. Tramontani, për shembull, është era që fryn nëpër hapësirat e Alpeve në veri të Italisë.

Por nga vjen e gjithë kjo erë për të filluar? Era fillon kur një masë ajrore me presion të lartë – një front i ngrohtë – përplaset me një masë ajri me presion të ulët – një front i ftohtë. Ajri rrjedh në drejtim të akrepave të orës rreth sistemeve me presion të lartë dhe në drejtim të kundërt rreth sistemeve me presion të ulët. Pra, kur të dyja këto takohen, gjërat turbullohen.

Kur era është shumë e fortë ose ndryshon drejtimin, ose kur era kryesore dhe era e fortë fryjnë në drejtime të ndryshme, kjo është një shenjë se masat e ajrit përreth nesh po zhvendosen. Dhe sa herë që të ndodhë kjo, moti do të ndryshojë gjithashtu. Dhe nëse era zhvendoset nga jugu në veri, zakonisht është një shenjë se moti i keq po vjen.

Do të zbuloni se rrethina juaj ka modelet e veta unike të erës. Ndërsa filloni t’i lexoni ato, krahasoni atë që dëgjoni në parashikimin e motit me atë që vëzhgoni në terren. Kur parashikohet një ndryshim i motit, studioni erën pak më parë. Me kalimin e kohës, mund të vëreni se, për shembull, kur era fryn nga kisha në kodër në vend se anasjelltas, fillon të bjerë shi nja dy orë më vonë. Së shpejti, nuk do t’ju duhet parashikimi!

Vesa, ngrica, shiu dhe bora janë fenomene të motit të lidhura ngushtë.

Shumë prej nesh preferojnë motin e ngrohtë dhe të thatë sesa të ftohtë dhe të lagësht. Pra, ndërkohë që nuk mund ta ndryshojmë motin, të dimë se kur do të ftohemi ose do të lagemi, mund ta bëjë jetën tonë pak më të lehtë.

Ka shumë lloje të ndryshme të ftohtit dhe të lagështit. Në këtë material, do të mësoni se si të lexoni vetëm disa prej tyre: vesa, ngrica, shiu dhe bora.

Vesa formohet kur ajri rreth jush arrin pikën e vesës. Kjo është temperatura në të cilën avulli në ajër kondensohet në ujë. Që kjo të ndodhë, ajri duhet të jetë shumë i lagësht dhe toka shumë e ftohtë. Siç do ta shohim më vonë, këta janë gjithashtu përbërësit perfekt për mjegullën – kjo është arsyeja pse vesa dhe mjegulla shpesh shkojnë së bashku.

Mesazhi kryesor është: Vesa, ngrica, shiu dhe bora janë fenomene të motit të lidhura ngushtë.

Kur është aq ftohtë saqë vesa ngrin, ose avulli në ajër ngrin menjëherë, ne kemi acar. Nëse ndiqni ngricat nëpër një peizazh, do të zbuloni se ajo hollohet nën pemë dhe në tokë më të lartë, dhe disa bimë kanë më shumë se të tjerat. Kjo për shkak të ndryshimeve të vogla të temperaturës që merrni me lartësinë, substanca dhe kushte të ndryshme të erës.

Pra, vesa dhe ngrica formohen kur ajri i lagësht bie në kontakt me tokën e ftohtë. Kushërinjtë e tyre, shiu dhe bora, formohen kur ajri i lagësht bie në kontakt me të ftohtin në lartësi të mëdha. Kjo do të thotë se fundi i një reje shënon pikën ku ajri është mjaft i ftohtë për të arritur pikën e vesës.

©shutterstock

Ekzistojnë dy lloje të reve të shiut. Cumulonimbus janë re të mëdha, të errëta të familjes cumulus. Ato krijojnë shira të shkurtër por intensivë që mund të lokalizohen shumë. Karakteristika e tyre më e rëndësishme është se ata janë më shumë të gjata se sa të gjera. Dhe sa më të gjata të jenë, aq më i fortë është shiu.

Stratonimbus janë re të gjera gri që krijojnë rrebeshe që mund të zgjasin për orë të tëra. Ato janë formuar nga modele më të gjera të motit, të tilla si kur përplasen një front i ngrohtë dhe i ftohtë.

Të njëjtat re janë përgjegjëse për dëborën – thjesht duhet të jetë mjaft e ftohtë që pikat e shiut të ngrijnë dhe të qëndrojnë të ngrira ndërsa bien në tokë. Sa më i ftohtë të bëhet, aq më të vogla dhe më të thata bëhen flokët e borës – derisa të merrni borën shumë të imët dhe pluhur që ndonjëherë gjeni në dimër të thellë.

Kafshët dhe bimët mund të na ndihmojnë në plotësimin e pamjes sonë të kushteve lokale të motit.

A e keni dëgjuar traditën e vjetër se lopët shtrihen para se të bjerë shi?

Përgjatë shekujve, fermerët dhe shkencëtarët janë përpjekur të parashikojnë motin duke studiuar sjelljen e kafshëve.

Mjerisht, sjellja e lopës nuk është tamam e vërtetë. Lopët shtrihen kur të duan. Por shumë kafshë reagojnë ndaj motit në mënyra specifike dhe mund të na japin shumë të dhëna për parashikimet tona.

Një nga lidhjet më të thjeshta, të vërtetuara shkencërisht midis kafshëve dhe motit është se merimangat thurin rrjeta më të vogla kur fryn erë. Kafshët e tjera gjithashtu reagojnë ndaj erës.

Kafshët grabitqare si kuajt priren të qëndrojnë me shpinën nga era. Nuk është për shkak se u pëlqen një fllad i ftohtë – është sepse skajet e pasme të tyre shënojnë pikën e tyre të verbër. Me erën pas tyre, ata mund të dëgjojnë më mirë grabitqarët që afrohen.

Nga ana tjetër, zogjve u pëlqen të përballen me erën, sepse kjo ua bën më të lehtë fluturimin, kështu që nëse ata fluturojnë në drejtime të ndryshme në harkun e ditës, mund të jetë një shenjë se moti është gati për ndryshim.

Zogjtë na japin të dhëna të tjera delikate rreth atmosferës. Për shembull, nëse ato rrëshqasin nëpër ajër pa mundim, atëherë ajri është i qëndrueshëm. Por nëse ata fluturojnë lart, zakonisht është një shenjë e një atmosfere të paqëndrueshme dhe madje mund të na paralajmërojë për stuhi.

Tani le të kthehemi nga fauna në florë. Sepse, çuditërisht, bimët mund të na ndihmojnë të parashikojmë edhe motin. Shumë lule si luleradhiqe, margarita dhe zhabina mbyllin petalet e tyre kur afrohet shiu ose kur temperatura bie. Edhe më e rëndësishmja, bimët na japin një ide për kushtet tipike të motit për një zonë. Për shembull, bari ndalon së rrituri nën 5 gradë dhe mbi 32 gradë Celsius. Pra, nëse shihni bar shumë të gjatë, kjo është një shenjë se jeni në një zonë relativisht të butë.

Bimët me gjethe të trasha dhe ‘me mish’ ju tregojnë se jeni në një zonë të nxehtë dhe të thatë. Dhe nëse gjethet rreth jush janë jashtëzakonisht të mëdha dhe me majë, ju jeni diku me lagështi dhe hije – zonë reshjesh.

Kafshët dhe bimët zakonisht nuk japin shenjat e para për ndryshimin e motit. Për këtë, është më mirë të shikojmë retë ose të dëgjojmë erën. Por ato mund të plotësojnë tablonë që ne nxjerrim për mikroklimat lokale – duke na dhënë të dhëna për kushtet tipike të motit.

Nga një distancë e sigurt, moti ekstrem si mjegulla, stuhitë dhe breshri mund të na japin mësime të rëndësishme.

Një natë fatale dhjetori në vitin 1990, 99 automjete u përplasën në një përplasje masive në një autostradë në Tenesi. Dymbëdhjetë njerëz vdiqën dhe pesëdhjetë të tjerë u plagosën. Fajtori? Një mjegull e dendur dhe e padepërtueshme që mbulonte rrugën si një batanije e bardhë.

Moti ekstrem si stuhitë, breshri dhe po, madje edhe mjegulla, mund të jenë vdekjeprurëse, prandaj është e rëndësishme të njihni shenjat e tyre të hershme paralajmëruese. Këto dukuri na tregojnë gjithashtu shumë për fizikën e motit.

Mjegulla, për shembull, formohet kur ajri është aq i mbushur me ujë saqë nuk mund të mbajë më. Nëse toka është jashtëzakonisht e ftohtë ose e lagësht, ose temperatura bie, atëherë avulli i ujit kondensohet në pika të vogla që varen në ajër. Ata thyejnë dritën dhe bllokojnë pamjen tonë – ndonjëherë aq shumë sa nuk mund ta shohim rrugën në të cilën po lëvizim.

Një tjetër fenomen i motit që ngjall frikë është reja e stuhisë.

Retë e stuhisë formohen si retë e zakonshme cumulonimbus, por ato rriten shumë më tepër dhe vazhdojnë të rriten derisa të godasin tropopauzën, një pengesë natyrore në atmosferën tonë ku temperatura ndalon të bjerë dhe në fakt fillon të rritet pak – zakonisht midis 9 dhe 17 kilometra mbi tokë. Sapo reja e stuhisë godet barrierën e tropopauzës, ajo përhapet poshtë saj derisa të mbulojë pjesën më të madhe të qiellit.

Për fat të mirë, retë e stuhisë nuk zgjasin kurrë shumë: ato kanë një jetëgjatësi mesatare prej rreth 90 minutash. Por në kulmin e tyre, ata kanë aq energji sa një bombë atomike. Kjo energji lëshohet në formën e vetëtimës, bubullimës, shiut ose borës – ndonjëherë të gjitha. Në kushtet e duhura, ata madje mund të prodhojnë tornado dhe uragane.

Ato janë gjithashtu përgjegjëse për breshrin, i cili formohet kur ajri në një re stuhie bëhet aq i turbullt saqë i ngre pikat e ujit në nivele më të larta, ku është mjaft i ftohtë që ato të ngrijnë. Ndonjëherë, një gur breshëri që formohet ngrihet në këtë mënyrë disa herë, duke u trashur gjithnjë e më shumë me çdo shtresë të re akulli. Më të mëdhenjtë mund të peshojnë një kilogram!

Pra, kur afrohet moti ekstrem, instinkti juaj i parë duhet të jetë gjithmonë gjetja e strehës. (Ato breshëri prej një kilogrami duhet të jenë arsye e mjaftueshme!) Por nëse mundeni, shikoni se çfarë po ndodh nga një distancë e sigurt dhe do të mësoni shumë për komponentët e fuqishëm që përbëjnë motin tonë.

Mikroklimat formohen nga veçoritë e dallueshme të mjedisit tonë. Kjo do të thotë që peizazhe të caktuara prodhojnë modele të motit që janë unike për to.

Pemët, për shembull, janë veçanërisht të mira në krijimin e klimës së tyre. Hijet e tyre të dallueshme të diellit dhe erës e mbajnë pyllin më të ngrohtë se zonat përreth në dimër dhe më të freskët në verë. Por a e dini se temperatura ndryshon edhe midis llojeve të pemëve?

Merrni bredha. Ata janë jashtëzakonisht të mirë në mbajtjen e nxehtësisë nën tendën e tyre. Në dimër, mund të jetë dhjetë gradë më e ngrohtë nën një bredh sesa nën një lis të zhveshur.

Disa pemë janë gjithashtu çadra më të mira se të tjerat – çuditërisht, shumë thepa të vegjël të një Bredhi Norvegjez në fakt e mbajnë ujin më mirë se gjethet e gjera të pemëve të tjera. Diçka për t’u mbajtur mend herën tjetër kur do ta gjeni veten në një shi të papritur!

Ishujt gjithashtu priren të kenë sisteme unike të motit. Së pari, ato shpesh kanë klimë më të butë sesa rajonet e mbyllura në tokë, sepse deti kundërpeshon frontet e ngrohta dhe të ftohta. Në dimër, deti merr më shumë kohë për t’u ftohur se ajri dhe vepron si një bateri nxehtësie për mjedisin. Në verë, ajo merr më shumë kohë për t’u ngrohur dhe kështu ftohet zona përreth.

Ishujt prodhojnë re të veçanta për të njëjtën arsye. Kur flladi i lagësht i detit takon tokën e ngrohtë, ajo krijon retë cumulus që varen pikërisht mbi tokë.

Qytetet funksionojnë në një mënyrë të ngjashme, si “ishuj të nxehtësisë” virtuale, sepse ndërtesat dhe rrugët nxehen shumë më shpejt se pemët, fushat dhe toka. Në verë, një qytet mund të jetë deri në 12 gradë më i ngrohtë se fshati. Ky efekt ngrohës është gjithashtu arsyeja që shpesh do të gjeni re të grumbulluara mbi qytete. Ngrohja e lokalizuar gjithashtu krijon erën e vet: erën e qytetit.

Era e qytetit është veçanërisht e dukshme, sepse ka kaq shumë sipërfaqe të sheshta dhe të lëmuara për të kërcyer. Kur një erë e fortë godet një ndërtesë të lartë, ajo ndahet në 6 erëra të reja të mëdha, duke përfshirë një që nganjëherë quhet “Efekti Monroe”, sepse ajo kërcen nga toka për të krijuar një valë ajri lart që mund të ngrejë fundet! Shihni sa të tjerë mund të zbuloni herën tjetër që të jeni pranë një ndërtese të lartë.

Ashtu si bota natyrore, mjediset urbane ofrojnë shumë modele të motit për t’u zbuluar. E tëra çfarë ju duhet të bëni është të sintonizoni shqisat tuaja dhe të dëgjoni të folurën e fshehtë përreth jush.

Mesazhi kryesor:

Moti që përjetojmë është formësuar nga mjedisi ynë lokal – qoftë ky një pyll, një ishull apo një qytet. Retë, erërat, kafshët dhe bimët na japin të dhëna për modelet lokale të motit dhe mund të na ndihmojnë të parashikojmë tendencat e motit për të ardhmen e afërt. Falë këtyre rreshtave, me pak njohuri në sfond dhe shumë vëzhgim të kujdesshëm, edhe ju mund të bëheni parashikuesi i motit tuaj.

Këshillë për t’u zbatuar që nga ky moment:

Shtyjeni veten të vlerësoni artin e motit.

Kur filloni udhëtimin tuaj të eksplorimit të natyrës, mund ta keni të vështirë të kujdeseni për të gjitha detajet e vogla vizuale të qiellit. Për të praktikuar artin e leximit të qiellit, studiojeni atë shumë nga afër për disa minuta. Tani, mbyllni sytë dhe imagjinoni se po i përshkruani qiellin një miku artisti që do ta pikturojë atë. Nëse e bëni këtë mjaft shpesh, së shpejti do të kuptoni veprën unike të artit që është qielli.