10 Gjëra në Garderobën Tuaj që Nuk Duhet t’i Vishni në Punë

© Depositphotos.com , © Depositphotos.com

Kontakti i parë është gjithmonë ai vizual.

Duam apo nuk duam, ne vlerësohemi, nga veshjet tona, dhe për këtë arsye nuk duhet të nënvlerësojmë rëndësinë e tyre.

Ne frymëzojmë besimin e bashkëbiseduesit nëse respektojmë rregullat e zonës ku zhvillohet komunikimi.

Dhe bota profesionale nuk bën përjashtim. Ajo ka tabutë e veta, shkelja e të cilave mund të zhvlerësojë përvojën tonë shumëvjeçare.

Ne zbuluam se cila është mënyra më e mirë për të shmangur shfaqjen e tepërt në punë, në mënyrë që kolegët tuaj të vazhdojnë t’ju respektojnë dhe shefi juaj t’ju promovojë.

Rrobat me printime kafshësh

© Krakenimages.com / Depositphotos.com , © Victoria Chudinova / Shutterstock

Përveç se të ndritshme dhe disi agresive, printimet e kafshëve nxjerrin në pah besim dhe guxim – pikërisht cilësitë që profesionistët në mbarë botën duan të demonstrojnë para kolegëve të tyre. Por printimi i leopardit, për shembull, konsiderohet shumë sensual dhe i sinqertë. Një mesazh i tillë vështirë se është i përshtatshëm në një marrëdhënie biznesi.

Është shumë e rëndësishme të mos e teproni: mos vishni fustane të ngushtë ose të shkurtër me këtë printim dhe mos përdorni më shumë se një element të ngjashëm në imazh.

Fustan i ngushtë

© AliExpress , © Depositphotos.com

Një pëlhurë e tillë e hollë është mjaft afër trupit, dhe për këtë arsye produktet prej tij duken të rehatshme. Por çdo medalje ka dy anë: kjo veshje ndjek kthesat e trupit, duke treguar të gjitha palosjet dhe elementet e të brendshmeve.

Në fushën profesionale, kjo është e papranueshme. Për zyrën, është më mirë të zgjidhni një fustan me një siluetë të qartë, të bërë prej pëlhure të dendur.

Prerje e sipërme

© Pixabay , © Depositphotos.com

Një crop-top nuk ka vend në zyrë. Së bashku me veshjet pa mëngë ose të hapura, ajo shfaq zonat e trupit të zhveshur. Kjo jo vetëm që tërheq vëmendjen e të gjithëve, por është gjithashtu një shkelje e kodit të veshjes.

Në një mjedis profesional, këmisha me pulla do t’ju ndihmojnë të dukeni më të paraqitshëm, dhe një crop-top është më mirë të lihet për një fundjavë ose një festë.

Minifund

© Atena / Flickr , © Jamie / Wikimedia Commons

Jo vetëm një minifund mund të shfaqë bukurinë dhe gjatësinë e këmbëve. Një fund më i gjatë i zgjedhur mirë është shumë më i përshtatshëm në punë. Pronarja e i tij nuk duket vulgare – përkundrazi, ajo tregon vetëbesim dhe profesionalizëm.

Veshje sportive

© Depositphotos.com

Stilistët rekomandojnë lënien e xhupit tuaj sportiv në shtëpi ose në palestër. Këto rroba janë të rehatshme dhe të ngrohta, por absolutisht jo të bëra për zyrë. Nëse dëshironi të shtoni pak shkujdesje në veshjen tuaj, është më mirë të vishni një triko të madhe ose triko më të përshtatshme me butona të mëdhenj.

Xhinse me prerje ose dizajn të gabuar

© Depositphotos.com , © Depositphotos.com

Në disa kompani, xhinset lejohen vetëm të Premten, ndërsa në të tjerat është një artikull bazë në veshjet e shumicës së punonjësve. Sidoqoftë, për të gjithë ekziston një rregull: xhinse duhet të jenë të pastra dhe neutrale. Xhinse të ngushta, të gjera, të grisura ose të zbehura nuk janë të pranueshme.

Byzylyk me sharm

Një byzylyk sharmi nuk është zgjidhja më e mirë për një pamje në zyrë. Elementet e tij mund të krijojnë zhurmë dhe të tërheqin vëmendjen nga puna jo vetëm për kolegët tanë, por edhe për veten tonë. Më mirë të zgjidhni bizhuteri minimaliste më elegante.

Streçet

© Kaspars Grinvalds / Shutterstock

Mos harroni se streçet nuk janë pantallona. Sidomos kur bëhet fjalë për veshjet e zyrës. Streçet dhe një triko e madhe ose hoodie janë një veshje për një shëtitje, por jo për një pamje profesionale.

Geta të ndritshme

© Depositphotos.com

Getat me modele po fitojnë popullaritet dhe gradualisht po shfaqen tek punonjësit e zyrës. Për t’i bërë geta të tilla të duken të përshtatshme, stilistët rekomandojnë të ndiqni disa rregulla kur i zgjidhni ato.

Së pari, motivi nuk duhet të jetë shumë i kundërt. Së dyti, është më mirë të zgjidhni një printim më të vogël, siç janë pikat. Rrobat e ngushta duhet të jenë një element interesant i imazhit, por jo qendra e tij.

Veshje për kokë

© Unsplash

Kapelet në zyrë janë në formë të keqe e të veshurit. Kapelja është krijuar për të ngrohur kokën ose për ta mbrojtur atë nga dielli. Nuk ka nevojë për një të tillë në dhomë; në përputhje me rrethanat, një mbulesë koke në zyrë bëhet një aksesor i padobishëm.