11 Njerëz të Famshëm që Vërtetuan se Thjeshtësia është Fuqi

Shpesh duket se të famshmit nuk e kuptojnë jetën e një personi të zakonshëm. Megjithatë, ka nga ata që, pavarësisht nga mundësitë e pakufizuara financiare, preferojnë thjeshtësinë dhe për këtë arsye respekti dhe admirimi ynë për ta është i pafundëm.

Ne vendosëm të ndajmë me ju 11 personalitete të famshme që dëshmuan se thjeshtësia është fuqi.

Coco Chanel

© almode

Mademoiselle Coco ua lehtësoi shumë jetën të gjitha grave të botës që duhej të mbanin kapele të rënda me pupla dhe fustane me shtresa. Ajo krijoi veshjen e famshme “little black dress” dhe bëri që elementet e veshjeve të meshkujve të ishin ultra të modës: xhaketa, bluza me lidhëse, kapele, çadra dhe mansheta.

Ajo i vishte të gjitha vetë, duke treguar se sa luksoze mund të duket një grua me veshje të tilla.

Mark Zuckerberg

© kasjauns.lv

Themeluesi i Facebook është shumë laik në zgjedhjen e veshjeve, kështu që bluzat e thjeshta gri mbizotërojnë në veshjet e tij. Siç e pranon ai vetë, rrobat nuk janë gjëja për të cilën ai ka ndërmend të shpenzojë kohë. Dhe kjo pavarësisht faktit se të ardhurat e miliarderit të ri do ta lejonin atë të blinte qindra sende të markave të njohura çdo ditë.

Ingvar Kamprad

© ikea

Themeluesi i IKEA ka promovuar thjeshtësinë për shumë vite. Ai blen produkte të lira dhe rroba me zbritje, ka përdorur një Volvo të vjetër për rreth 15 vjet dhe zgjedh të fluturojë me ekonomy class. Shtëpia e tij është e pajisur me sende nga dyqanet e tij. Ai konsiderohet të jetë një nga miliarderët më modestë në botë.

Boris Johnson

© blogs.spectator

Boris Johnson, ish-kryebashkiak i Londrës dhe tani Ministër i Jashtëm i Britanisë së Madhe, zgjedh biçikletën më të zakonshme në vend të një autokolone për të shkuar në vendin e punës. Ai e konsideron këtë një zëvendësim të shkëlqyeshëm për makinën dhe inkurajon qytetarët që të ndjekin shembullin e tij.

Jennifer Garner

© starslife

Kjo bukuroshe e Hollivudit ka qenë gjithmonë e thjeshtë dhe u përpoq të mos shfaqte mundësitë e saj të mëdha financiare. Në vend të kësaj, ajo shpesh viziton dyqanet në masë të tregut dhe blen produkte me fëmijët e saj në një treg krejtësisht të zakonshëm, ashtu si një amvise e thjeshtë amerikane.

Steve Jobs

© businessinsider

Përkundër të ardhurave të tij fantastike, babai themelues i perandorisë së Apple gjithmonë i përmbahej thjeshtësisë në gjithçka. Ai ka vetëm njëlloj  veshje: xhinse, pantallona të zeza të zeza dhe atlete të bardha. Ai jetoi në një shtëpi në Rrugën 2101 Waverley, e cila me siguri nuk mund të quhet një rezidencë.

Tyra Banks

© suggest

E famshmja e “America’s Next Top Model” injoron restorantet elegante dhe institucionet në modë. Ajo mendon se vende të tilla si “Fabrika e Qumështit”, ku mund të gjeni ushqime të shijshme dhe të lira, janë mjaft të përshtatshme për të.

Russell Crowe

© starslife

Një nga aktorët më të kërkuar të Amerikës refuzoi të jetonte në një rezidencë të mrekullueshme në Los Anxhelos dhe u zhvendos me familjen e tij në Australi. Crowe bleu një fermë dhe një xhip të thjeshtë. Dhe tani, në vend të makinave të shtrenjta dhe rrobave të markës, ai është i rrethuar nga kuaj dhe fusha të mëdha.

Hayden Christensen

© celebdonut

Ai u bë i famshëm në mbarë botën në rininë e tij, kështu që në moshën 35 vjeç ai ishte lodhur nga kënaqësitë e jetës prej të famshmi. Kohët e fundit ai e çoi familjen e tij në atdheun e tij në Kanada dhe bleu një fermë atje. Tani Hayden është pronar i kopshteve të tij të perimeve, një kasolle dhe disa stallave. Ai punon tokën me traktor dhe mbledh të korra të pafundme.

Arnold Schwarzenegger

Schwarzenegger është një njeri i famshëm në botë, por ai nuk është fare mburravec. Në vitin 2004, ndërsa ishte në një vend bregdetar, ai shpëtoi një njeri që po mbytej. Një serfist e kapi ngërçi dhe aktori e nxori në breg. Ai kurrë nuk u tha gazetarëve për këtë situatë dhe nuk e përdori atë për qëllime komerciale.

Keanu Reeves

© akithaber

Mirësia e këtij aktori dhe mënyra e thjeshtë e jetesës kanë qenë prej kohësh arsyeja për krijimin e memeve në internet. Ai shpenzon vazhdimisht pagën e tij për bamirësi, u jep dhurata të tjerëve, vesh rroba jashtëzakonisht të thjeshta dhe udhëton në metrotë e Nju Jorkut, duke e mahnitur publikun e befasuar.