Këta të Famshëm e Gjetën Mënyrën për t’i Fshehur të Metat e Trupit me Shumë Elegancë

“Si arrijnë të duken kaq mirë?” Është pyetja që i bëjmë vetvetes kur shohim disa të famshëm. Është e vështirë të imagjinohet që këto gra, ashtu si ne, nuk kanë trupa të përsosur dhe se duhet të punojnë shumë për të fshehur disa nga të metat e tyre.

Ne ju këshillojmë të mos e humbni mundësinë për të mësuar truket se si të fshehni të metat dhe të theksoni avantazhet e trupit tuaj.

Bel i gjerë + këmbë të bukura

© reesewitherspoon / instagram © britneyspears / instagram

Ky lloj trupi quhet gjithashtu so trupi “mollë”. Këto gra zakonisht kanë gjinj të mëdhenj, por beli i tyre është gjithashtu me të njëjtën madhësi. Reese Witherspoon dhe Britney Spears mësuan se si t’i veshin këto proporcione në mënyrë të përsosur. Ata preferojnë stilet me një bel më të lartë, veshje A-line, dhe gjithashtu fustanet me lidhëse.

© kellyclarkson / instagram © kellyclarkson / instagram

Këto truke theksojnë avantazhet e pjesës së sipërme të trupit dhe largojnë vëmendjen nga pjesa e poshtme. Gjithashtu, një qafë V gjithashtu luan një pjesë të rëndësishme dhe Kelly Clarkson është një shembull i shkëlqyeshëm i kësaj.

Beli i gjerë + supet e ngushta

© kellyclarkson / instagram © kellyclarkson / instagram

Vitet e fundit, mijëra (nëse jo miliona) vajza kanë dashur të kenë këtë formë të trupit. Disa ishin me fat që nga lindja që të kenë një bel të hollë dhe vithe të rrumbullakëta, të tjerat kalojnë orë të tëra në palestër duke bërë squats për të nxjerrë në pah pjesët e tyre më të mira.

Kim Kardashian dhe motrat e saj e bënë trendin të përqendronte vëmendjen te dallimet e mëdha midis pjesëve të trupit. Sidoqoftë, ka disa të famshëm që përpiqen të gjejnë në balancim të trupit edhe vizualisht. Për shembull, Rihanna zgjedh rrobat e duhura duke ndjekur disa rregulla të thjeshta: një fustan A-line, linja vertikale me një gradient, dhe gjithashtu funde që vijnë të gjerë nga beli si fustani i famshëm i bardhë i Marilyn Monroe.

Supet e gjera + beli i ngushtë

© volochkova_art / instagram © gisele / instagram

Ky lloj trupi nganjëherë quhet një trup “notues”. Gjoksi është mjaft i gjerë por ijet janë të ngushta. Gisele Bündchen është ndoshta dikush shijes të së cilës mund t’i besosh kur përpiqesh ta kuptosh këtë.

Ajo di saktësisht se si të ruajë ekuilibrin. Ajo që duhet të përdorni është një fund me gjatësi deri në dysheme, dhe pa dyshim jo forma të ndara kur bëhet fjalë për mëngët. Një rregull i rëndësishëm kur zgjidhni një veshje ka të bëjë me ngjyrën: nëse pjesët e sipërme dhe ato të poshtme kanë ngjyra të ndryshme, do të të ndihmojë të vini në pah edhe madhësitë e supeve dhe vitheve.

© lilydonaldson / instagram

E zbuluar tërësisht

© rebelwilson / instagram © nickiminaj / instagram

Për fat të mirë, kohërat kur stilistët rekomandonin që të gjitha gratë me forma të plota të veshin rroba të zeza janë zhdukur. Nicki Minaj tregon përgjigjen e saj ndaj stereotipeve të së kaluarës.

Mos vishni modele ose printime të kafshëve, në vend të kësaj vishni ngjyra të ngurta, silueta të theksuara, të mëdha dhe sa më pak elementë dekorimi të jetë e mundur (pa skaje, harqe ose sende të tjera të tilla). Dhe natyrisht, çdo pamje si kjo shkon shkëlqyeshëm me një rrip.

Nuk ka bel të përcaktuar

© annakournikova / instagram © annakournikova / instagram

Shumë gra kanë trupa që kanë forma drejtkëndëshe. Mungesa e një beli të qartë mund të kompensohet duke përdorur rripa të mëdhenj siç bën Anna Kournikova ose veshja e pjesës së sipërme e kombinuar me një fund të gjerë si Gwyneth Paltrow.

© gwynethpaltrow / instagram © mirandakerr / instagram

Në mënyrë që të vendosni më shumë theks në bel, ju mund të vishni gjithçka që është e gjerë në fund, si veshjet që vijnë mbështjellë ose funde klasike laps që nxjerrin në pah belin dhe shkojnë shumë me bluza dhe këmisha të lirshme.

Të qënit shumë e gjatë

© misslivalittle / instagram © blakelively / instagram

Të jesh shumë e gjatë nuk do të thotë gjithmonë që këmbët janë të gjata. Ndonjëherë, do të thotë që ju gjithashtu keni shpatulla të gjera që mund të jenë më pak të dukshme nëse vishni një bluzë me qafë V, dhe kjo madje funksionon dhe për shpinën.

Xhinset me bel të lartë ose pantallonat e shkurtra mund të ndihmojnë në balancimin e gjatësisë së trupit dhe këmbëve. Liv Tyler është e zonja në këtë. Dhe mund të eksperimentoni me funde pa rrezik se mund të shkurtoni shumë pamjen. Çdo fund duket shkëlqyeshëm në trupin e një vajze të gjatë.

E shkurtër

© xtina / instagram © victoriabeckham / instagram

Trendsetter, Victoria Beckham, rekomandon që vajzat e shkurtra të veshin pantallona të gjëra në fund (mbase me një bel të lartë). Këto stile do ju bëjnë të dukeni më të gjata, veçanërisht kur vishen edhe me taka të larta.

© sarahjessicaparker / instagram © reesewitherspoon / instagram

Një tjetër zonjë e shquar nga bota e modës, Sarah Jessica Parker, gjithashtu përdor pantallona për të kompensuar mungesën e gjatësisë së saj. Asaj i pëlqejnë edhe xhinset e ngushta. Një pamje më femërore mund të mësohet nga aktorja Reese Witherspoon: ajo vesh fustane të gjera, pikërisht sipër gjurit, për ta bërë trupin të duket si një formë trekëndëshi, e cila ju jep disa centimetër më shumë gjatësi.

Këmbët e mëdha

© parishilton / instagram © claudiaschiffer / instagram

Kjo është e thjeshtë: këpucët që janë më pak të hapura tërheqin më pak vëmendje. Mos vishni sandale. Mund të ekuilibroni edhe pamjen duke përdorur rroba gjithashtu: rrobat e mëdha do të shtojnë në vëllimin në majë dhe theks në bel, për shembull, një rrip masiv ose pa rroba fare do të largojnë vëmendjen nga këmbët. Dhe mënyra më e thjeshtë për të ulur vizualisht madhësinë e këmbëve është duke veshur taka.

Cindy Crawford, Paris Hilton dhe Claudia Schiffer veshin modele të ndryshme për sa i përket lartësisë së takës, por të gjitha janë të mira.

© cindycrawford / instagram

Cilat truke përdorni për të nxjerrë në pah pjesët më të mira të trupit tuaj dhe për të fshehur disa të meta?