Pse nuk ka rrugë për shkurt në jetë…

©Wikimedia Commons

A je personi më i lumtur, më i mirë dhe më i suksesshëm që dëshiron të jesh?

Nëse jo, pse? Ndoshta je shumë i zënë për t’u marrë me veten tënde tani? Ose nuk keni para – ose motivim – për t’i rregulluar gjërat ende.

Apo ndoshta thjesht duhet të heqësh dorë nga justifikimet dhe ta bësh atë.

Këtu hyjnë këto rreshta paksa të çuditshëm. Do të flasim për gjithçka, nga dieta dhe ushtrimet fizike deri te të qenit një udhëheqës, ky është manuali yt i vogël për një jetë më të sigurt, të shëndetshme dhe më të begatë. Zbuloni se çfarë e nxit disiplinën; si veprimi, agresioni dhe pamëshirshmëria ju afrojnë më shumë me qëllimet tuaja; dhe pse marrja e përgjegjësisë për jetën tënde është çelësi për të liruar veten.

Në këto rreshta të shpejtë do të mësoni:

  • pse nuk ka rrugë për shkurt në jetë;
  • tre pajisjet e nevojshme për palestrën e shtëpisë tuaj;

Disiplina vjen nga brenda jush – për çfarë po përpiqesh?

Njerëzit gjithmonë duan të dinë sekretin për t’u bërë më të mirë, më të zgjuar dhe më të fortë. Por më shumë se kaq, ata duan të dinë se si të marrin rezultate shpejt. Çfarë trukesh jetësore mund të mësojnë? Çfarë teknikash mund të përdorin ata në rrugën e suksesit?

Përgjigja është: asgjë! Vetëpërmirësimi i vërtetë nuk mund të nxitohet. Duhet kohë dhe shumë disiplinë.

Disiplina është arma juaj në përpjekjen kundër atij zëri të vogël në kokën tuaj që thotë: “Bëje nesër”. Ju e njihni atë. Ju pëshpërin përsëri në shtrat në vend që të çoheni dhe përfundoni larjen e pjatave. Tani, disiplina mund ta largojë përtacinë, por nga vjen ajo?

Disiplina vjen nga brenda – ju vetëm duhet të kërkoni për atë që ju nxit.

Si? Epo, hapi i parë është të ndalosh së nxjerri justifikime.Vetëm ju keni pushtet mbi veten tuaj. Pra, nëse doni të zgjoheni herët, bëjeni atë. Nëse doni të punoni çdo ditë, bëjeni. Me pak kontroll të mendjes, ju mund të bëni gjithçka.

Të bëhesh më i mirë, më i mirë dhe më i fortë kërkon punë. Sigurisht që po, është stresuese – por vetë jeta është stresuese. Dhe kjo është okay. Njeriu u krijua për t’i bërë ballë stresit të jashtëzakonshëm.

Kjo është disiplina – të paturit e një perspektive, zotërimi i asaj që mund ta kontrolloni, pranimi i asaj që nuk mundeni, dhe pastaj vazhdimi përpara.

Bëjeni intensitetin mënyrën tuaj të të qënit.

Disiplina jo vetëm që ju armatos kundër përtacisë, por ju nxit të keni sukses. Ju jep qëllim dhe qartësi. Ju e dini pse po zgjidhni të zgjoheni në 6:30 të mëngjesit në vend që të shtypni atë buton joshës të shtyrjes. Ky angazhim për të përmbushur qëllimin tuaj çdo ditë duhet të marrë formën e intensivitetit dhe agresivitetit.

Sigurisht, kjo nuk do të thotë që ti duhet të jesh hapur jomiqësor pa ndonjë arsye apo konfrontues gjatë gjithë kohës. Intensiteti është zjarri që ju ndez të ndiqni atë që dëshironi.

Është një qëndrim luftarak për të përdorur gjithçka që keni për të kapërcyer dhe për të tejkaluar kundërshtarin brenda jush. Kur jeni intensiv, jeni proaktiv – nuk prisni që armiqtë tuaj të sulmojnë të parët.

Agresioni nuk është një gjë e keqe; është një tipar karakteri që të shtyn të fitosh.

A do të zgjidhni të punoni shumë për t’u bërë versioni juaj më i suksesshëm? Apo do të presësh fatin të diktojë personin që do bëhesh? Shiko? Bëhet fjalë për të bërë një zgjedhje.

Dhe nëse mendoni se rrethanat tuaja diktojnë të ardhmen tuaj, kjo nuk është e vërtetë.

Shiko, është e lehtë të rrish mënjanë dhe të mos bësh asgjë, por disiplina përdor frikën nga dështimi për të të detyruar të dalësh në vijën e frontit për të luftuar. Nuk duhet të pajtohesh me ndjenjën se është në rregull të dështosh. Duhet të keni aq frikë nga dështimi sa ta shmangni atë me çdo kusht. Kjo është ajo frika që ju bën të mendoni, të përpiqeni dhe të nxiteni për të qenë më të mirë. Është frika që ju motivon të qëndroni në palestër më gjatë ose të vendosni më shumë kohë në zyrë në mënyrë që të mos humbni – kurrë.

Së bashku me dështimin, duhet të keni frikë nga mediokriteti. Konkretisht, frikësohuni të zgjoheni për dhjetë ditë, ose dhjetë vjet, duke kuptuar se keni parë jetën tuaj të kalojë pa bërë ndikim në botë. Ky është një mendim me të vërtetë i frikshëm se duhet të luftosh çdo ditë.

Përqendrimi në gjërat e gabuara po ju ndalon të jeni personi që mund të jeni.

Ti ke vetëm një jetë për të jetuar – dhe për rrjedhojë vetëm një shans për ta bërë atë të rëndësishme. Kjo vjen me shumë stres, por adoptimi i disa zakoneve të mira do t’ju shtyjë të shkoni drejt versionit më të mirë të vetes.

Ju duhet të eliminoni gjithçka që pengon përparimin tuaj, si p.sh. të ndaleni tek gabimet. Ato do të ndodhin. Të gjithë i bëjnë. Dhe megjithëse është e lehtë të ndalesh në ato gabime, e kaluara nuk mund të ndryshohet. Keqardhja thjesht ndalon përparimin. Qëllimi i vetëm produktiv për keqardhje është të nxjerrësh një mësim se çfarë të bësh ndryshe herën tjetër. Kjo është e gjitha.

E tashmja është e vetmja gjë që është e sigurt. Ju do të bëni ndikimin më të madh duke e kthyer përqendrimin tuaj në veprim tani.

Disiplina të shtyn drejt suksesit. Por çfarë është saktësisht suksesi? Është ajo që dëshiron të arrish. Pasi ta keni kuptuar, mos e harroni. Kurrë! Dhe mos u tërhiqni mënjanë me qëllimet afatshkurtra që ushqehen nga kënaqësia e menjëhershme si lavdi momentale; këto thjesht ngadalësojnë progresin tuaj afatgjatë. Jini të pamëshirshëm në mënyrë që qëllimi juaj afatgjatë të ngulitet në mendjen tuaj.

Mos hezitoni. Në fakt, dëbo hezitimin nga jeta jote. Momenti më i frikshëm kur vendosni të bëni diçka është ai harku kohor midis momentit kur jeni duke pritur ta bëni dhe kur jeni duke e bërë atë në të vërtetë. Beteja fitohet ose humbet në atë afat të shkurtër. Ky hezitim ju ndalon të ecni përpara. Ju mund të fitoni vetëm duke vepruar para se hezitimi të kapë dhe t’ia dorëzojë mundësinë tuaj konkurrentëve tuaj.

Ideja është që gjithmonë të shtyni përpara pa lejuar asgjë të ju ndalojë, sidomos frika. Ju jeni ballafaquar me frikë shumë herë në ditë. Por çfarë do të bësh? Lini dhe ikni? Apo do të zgjidhni të thithni më shumë dyshim, dhimbje dhe stres? Jo, ju duhet të udhëhiqni! Zgjidh të jesh personi me shpatullat më të gjera për të mbajtur të tjerët me vete. Bëhu personi që lëviz i pari, si në situata luftarake.

Pushtoni mëngjeset tuaja, dhe ju do të mposhtni konkurrencën.

Tani që kemi mbuluar atë që do të thotë të kesh disiplinë, le ta vëmë në veprim. Ekzistojnë dy zakone thelbësore të përditshme që të gjithë duhet të fillojnë një minutë e mëparë: një rutinë rigoroze e stërvitjes dhe zakone të mira të gjumit.

Së pari, nëse nuk jeni duke u ushtruar rregullisht, duhet të ishit. Ushtrimet pompojnë nivelet e endorfinës dhe testosteronit tuaj natyror ndërsa i japin një mbështetje sistemit tuaj imunitar. Për më tepër, kjo ju bën më të zgjuar duke përmirësuar rrjedhën e gjakut në tru dhe duke lëshuar kimikate që ju ndihmojnë të mendoni.

Nëse përpiqesh të gjesh justifikime se nuk gjen kohë për t’u ushtruar, thjesht po saboton veten tënd. Nëse të duhet koha, gjeje. Në fakt, mund të krijosh më shumë kohë duke u zgjuar herët. Shumë herët.

Pra, pa justifikime! Nëse ata mund ta bëjnë, edhe ti mund të bësh. Filloni të vendosni alarmin tuaj për në 5:30 të mëngjesit.Të çohesh herët, të jep avantazh psikologjik mbi konkurrentët e tu.

Por kush dëshiron të zgjohet kaq herët? Është rraskapitëse! E vërtetë, por është e mundur. . . me disiplinë. Thjesht do të thotë të shkosh në shtrat mjaft herët – ndoshta më herët se zakonisht. Shumica e të rriturve kanë nevojë vetëm për shtatë orë gjumë, kështu që nëse shkoni të flini në orën 10:00 të mëngjesit. duhet të zgjoheni të pushuar mirë në orën 5:00 të mëngjesit.

Dhe nëse jeni mësuar të flini më gjatë, atëherë përmirësoni cilësinë e gjumit tuaj duke bërë më shumë stërvitje, gjë që e bën trupin tuaj të lodhur aq sa të flejë mirë, dhe të flejë më pak.

Një tjetër çelës për një gjumë të mirë është fikja e pajisjeve elektronike para mbylljes së syve. Shkencëtarët besojnë se drita blu që ata lëshojnë mashtron trupin tuaj për të menduar se është mesi i ditës, gjë që e bën më të vështirë për të fjetur. Pra, lexoni një libër në vend se të mbani smartfonin para syve. Do të jetë më relaksuese sesa një video në YouTube dhe do t’ju bëjë më të zgjuar si proces.

Angazhohuni për t’u ushtruar, dhe për të ndërtuar një palestër shtëpie.

Ushtrimet e rregullta janë 100 për qind thelbësore për t’u bërë versioni më i mirë i vetvetes. Por cila është stërvitja më e mirë? Çdo gjë! Të gjitha ushtrimet janë po aq të vlefshme.

Ajo që ka rëndësi është që ju jeni duke bërë diçka, qoftë kjo shtrirja, ecja, ngritja e peshave, noti, apo luajtja e një loje basketbolli. Ushtrimi nuk ka nevojë të ndërlikohet ose provohet nga disa metodologji të drejtuara nga shkenca. Thjesht duhet të lëvizni trupin tuaj.

Çfarëdo që të zgjidhni të bëni, sidoqoftë, është një ide e mirë të gjurmoni progresin tuaj.

Bëni një shënim se sa vraponit çdo ditë, ose sa të rënda ishin peshat tuaja në çdo seancë.

Jo vetëm që shënimi do t’ju lejojë të shihni përparimin tuaj, por gjithashtu do t’ju ndihmojë të ndërtoni qëllime në regjimin tuaj.

Disiplina ka të bëjë me mospranimin e justifikimeve, apo jo? Epo, me një palestër në shtëpi, nuk do të keni asnjë. Gjeni një hapësirë ​​ose kënd të vogël në shtëpinë tuaj – si një dhomë rezervë, zyrë, oborrin e shtëpisë ose garazh – është një hapësirë ​​e përshtatshme stërvitjeje që nuk mund ta shmangni.

Nëse mendoni se një palestër në shtëpi është shumë e shtrenjtë, mendoni përsëri – ju duhen vetëm disa gjëra për të filluar. Së pari, instaloni një shirit tërheqës. Ju mund të bëni ushtrime shtytjeje, tërheqjeje, ulje dhe ushtrime abdominale me këtë pajisje të thjeshtë; i jep të gjithë trupin tuaj një stërvitje! Një pjesë tjetër e pajisjeve relativisht të lira janë unazat gjimnastikore. Mund t’i montoni në çdo mur dhe të bëni rënie unazash, shtytje unazash dhe ulëse L. Pajisja e fundit për palestrën në shtëpi për fillestarët është një raft squat me një shtangë dhe pesha.

Nëse i përmbaheni rutinës tuaj të ushtrimeve çdo ditë, do të shihni rezultate – dhe dëmtime të herëpashershme. Por kjo nuk është një justifikim për të kapërcyer seancat tuaja të stërvitjes. Lëndimet ndodhin, prandaj punoni me to. Kaloni fokusin tuaj në ushtrime që mund të bëni në mënyrë të sigurt. Nëse lëndoni gjurin, përqendrohuni në pjesën e sipërme të trupit për një kohë. Nëse tërhiqni shpatullën, punoni thelbin dhe këmbët derisa shpatulla të bëhet më mirë.

Trupi juaj nuk është përshtatur për të tretur drithërat siç duhet.

Ushqimi është lëndë djegëse për trupin tuaj. Nëse doni të bëheni më të fortë dhe më të shpejtë, duhet t’i jepni trupit tuaj karburantin e duhur. Por shumë prej nesh mbështeten në kaloritë boshe si donuts dhe biskota për të na kaluar gjatë ditës. Ju mund t’i mendoni si ushqim, por nuk janë kështu. Ata janë thjesht sisteme të shpërndarjes së sheqerit.

Pra, çfarë duhet të hani për karburantin optimal? Le të shohim të kaluarën tonë njerëzore për të kuptuar se si të ushqehemi në të tashmen. Paraardhësit tanë parahistorikë lulëzuan në një dietë me perime dhe mish, me fruta të kufizuara.

Sot, ne i bllokojmë trupat tanë me ushqime me bazë drithërash si makarona, bukë dhe oriz. Fatkeqësisht, makineria njerëzore nuk u adaptua asnjëherë për përpunimin e drithërave. Ne i kemi ngrënë vetëm për dhjetë mijë vitet e fundit; paraardhësit tanë prehistorikë nuk i konsumuan kurrë.

Sigurisht, kjo nuk do të thotë që ju nuk mund të keni një vakt të rastit, të arsyeshëm. Por mos e përdorni si justifikim për të filluar konsumin e sheqerit.

Mesazhi kryesor:

Nuk ka asnjë rrugë të shkurtër për një jetë më të mirë. Ndaloni të justifikoni pse nuk po ushqeheni mirë, nuk po ushtroni ose po përmbushni qëllimet tuaja. Asgjë në jetën tuaj nuk do të funksionojë nëse nuk veproni, prandaj ndërmerrni masa për të qenë personi që dëshironi – sot. Pavarësisht se çfarë lloj edukate keni pasur, ju keni aftësinë të thithni stresin, të mundoheni pa pushim dhe të kapërceni konkurrencën tuaj në çdo hap.

Këshillë për t’u zbatuar që nga ky moment:

Gjumë energjie me këmbët lart.

Bërja e një sy gjumi, edhe nëse është vetëm për dhjetë minuta, do të rrisë energjinë tuaj. Ju mund ta bëni gjumin tuaj edhe më efektiv duke fjetur me këmbët e ngritura mbi zemrën tuaj. Kjo largon stresin nga sistemi juaj i qarkullimit të gjakut ndërsa ndihmon në shpërndarjen e gjakut që është grumbulluar në këmbët tuaja. Pra, nëse po dremitni në një karrige, vini këmbët në tryezë. Ose nëse jeni në dhomën tuaj të gjumit, provoni të shtriheni në dysheme me këmbët e mbështetura në shtratin tuaj.