7 Shenja që Tregojnë se ka Ardhur Koha t’i Jepni Fund një Miqësie

Në përputhje me këtë studim, vetëm 50% e atyre njerëzve që i konsiderojmë si miqtë tanë mendojnë të njëjtën gjë për ne.

Këta njerëz mund të kalojnë kohë me ne sepse duan të marrin diçka prej nesh ose mendojnë se të kesh shumë miq është e mirë për imazhin e tyre.

Por edhe nëse miqësia juaj filloi me interes të përbashkët, kjo mund të ndryshojë në diçka krejtësisht të ndryshme me kohën.

Natyrisht, keqkuptimet dhe konfliktet mund të ndodhin edhe midis miqve më të dashur, por nëse këto marrëdhënie ju shqetësojnë në mënyrë sistematike dhe shpesh ju mërziteni, ndoshta është koha të mendoni nëse duhet ose jo t’i vazhdoni ato.

Së bashku me psikologët Susan Heitler dhe Sharon Livingston do të përmbledhim shenjat e miqësisë toksike dhe ata do të shpjegojnë se si mund ta ndryshoni situatën.

Miku yt ju bën të konkuroni me miqtë e tjerë

Miku juaj gjithmonë ju tregon se sa shumë shokë të tjerë janë më interesantë se ju dhe se si ata ia kaluan mirë së bashku, duke ju bërë të ndiheni xhelozë.

Shumicën e kohës gjatë takimeve tuaja, ju flisni për problemet e mikut tuaj, por ata nuk janë të interesuar për problemet tuaja.

Miku juaj është i pasionuar për t’ju treguar lajmet e tyre, por sa më shpejt që të përpiqeni të thoni diçka për veten, ata marrin një telefonatë urgjente për t’u përgjigjur ose gjejnë një arsye tjetër për të mos ju dëgjuar.

Miku juaj ju kritikon me mëshirë, por nuk e pranon kritikën tuaj

Ndershmëria në marrëdhënie është shumë e rëndësishme, kritikat konstruktivë mund të jenë mjaft të dobishme. Por një mik toksik nuk i kursen ndjenjat kur thoni se ju duhet të shkoni në palestër ose të shkurtoni flokët.

Qëllimi i tyre është të mos ju thonë të vërtetën, por t’ju poshtërojnë. Por ky mik mund të bëhet me të vërtetë i indinjuar nëse përpiqeni t’i bëni të njëjtën gjë.

Ju lini takime me to më shpesh se sa shoqja juaj

Ata nuk duket se janë të interesuar të komunikojnë me ju dhe nuk kontribuojnë në marrëdhënien tuaj. E kundërta mund të jetë kur shoku juaj është shumë i lidhur dhe kërkon të gjithë kohën tuaj gjë që po ashtu nuk është edhe aq e mirë.

Mikeshat tuaja mendojnë se ju duhet të ndryshoni

Kur ju jeni në mes të një zënke, miku juaj mendon se ju jeni gjithmonë gabim, që mund të jeni më të butë ose më pak impulsiv ose diçka tjetër. Ndërsa ata janë të mirë pavarësisht çdo gjëje, sigurisht.

Ju gjithmonë i frikësoheni një ndryshimi emocional – shoqja juaja është ose e hapur dhe miqësore ose e ftohtë dhe indiferente.

Mospërputhja dhe paparashikueshmëria e sjelljes së mikut tuaj gjithmonë ju zënë të papërgatitur. Dje bëtë një bisedë të këndshme në telefon dhe sot ju injorojnë dhe ju vazhdoni të pyesni veten se çfarë keni bërë gabim.

Jeni gjithnjë të kujdesshme se mos thoni diçka të gabuar që mund të shkaktojë zemërimin e shoqes tuaj

Miku juaj shpesh është ofenduar dhe i zemëruar me ju, gjë që është arsyeja pse gjithmonë ndiheni të tensionuar në praninë e tij/saj dhe keni frikë se mos thoni diçka të gabuar.

Pse është kaq e vështirë për t’u ndarë me një mik toksik? Si e bëni ju?

Duket se do të ishte e lehtë për t’i dhënë fund marrëdhënieve që nuk ju pëlqejnë, por rezulton të mos jetë gjithmonë aq e thjeshtë.

  • Miqtë toksikë mund të kenë karakteristikat e tyre pozitive. Psikologu Yan Yager në librin e tij “When Friendship Hurts” thotë se shenjat toksike shfaqen vetëm herë pas here dhe për pjesën tjetër të kohës, miku juaj është i gatshëm për t’ju ndihmuar dhe për t’ju ngushëlluar. Në këtë rast, peshoni të gjitha anët pozitive dhe negative të këtyre marrëdhënieve. Nëse ky person gjithmonë thyen premtimet, i merr dhe nuk i kthen gjërat, përfiton nga ndihma juaj ose u tregon sekretet tuaja njerëzve të tjerë, atëherë ndoshta gatishmëria e tyre për të shkuar në kinema ose një kafene me ju nuk është aq e rëndësishme.
  • Vërejtjet poshtëruese shpesh paraqiten si shaka dhe thuheh me një buzëqeshje dhe një thënie të tillë si: “Gjithmonë mendoj për atë që është më mirë për ty“. Kur një fyerje ka një të ashtuquajtur mbështjellëse miqësore, është shumë më e vështirë ta dallosh atë, por mos u mashtroni prej saj.
  • Kemi frikë të qëndrojmë vetëm. Kjo frikë është një arsye e përhapur përse njerëzit janë të gatshëm të tolerojnë një qëndrim e keq të një miku. Por nëse jeni të hapur dhe miqësor, marrëdhëniet e reja gjithmonë do t’ju gjejnë.
  • Marrëdhëniet tuaja janë afatgjata dhe kanë kujtime të bukura. Edhe nëse një miqësi e vjetër nuk sjell asgjë përveç acarimit, e kaluara juaj e përbashkët mund të bëjë që ju të dyshoni në marrjen e vendimit për të prishur marrëdhënien. Kjo ndarje mund të jetë e ngjashme me një ndarje në dashuri. E gjithë ajo që mund të bëni është të jeni të durueshëm dhe të mbijetoni.
  • Nuk mund t’i kuptoni ndjenjat tuaja. Ju mund të përjetoni një gamë të gjerë emocionesh ndaj këtij personi: dashuri, zemërim dhe acarim. Ju duhet të vendosni se cilat emocione mbizotërojnë dhe të zgjidhni nëse dëshironi ta vazhdoni këtë marrëdhënie apo jo.
  • Ju mendoni se e meritoni këtë qëndrim. Ndonjëherë ju përpiqeni të gjeni justifikime për qëndrimin e mikut tuaj toksik dhe mendoni: “Ndoshta, ata kanë të drejtë dhe unë prekem shumë shpejt?” Por nëse duhet të jesh i përkryer për t’u trajtuar me dashamirësi, a është me të vërtetë një miqësi?
  • Keni miq të përbashkët. Nëse nuk doni t’i bëni miqtë tuaj të zgjedhin anë, është më mirë të shmangni një luftë të hapur dhe një ndarje zyrtare. Mundohuni të distancoheni ngadalë dhe gradualisht për të shmangur thashethemet dhe akuzat.

Miqësia e bën sistemin tuaj imunitar më të fortë dhe jetën tuaj më të gjatë. Ne besojmë se dashuria mund të përfundojë, por miqtë janë të përhershëm. Ndonjëherë kjo është arsyeja pse ne nuk mund të shkëputemi nga një marrëdhënie toksike.

Por, në përputhje me disa studime, ky lloj i komunikimit e bën presionin e gjakut më të lartë dhe kontribuon në sëmundjet inflamatore, përveç sikletit psikologjik. Mos kini frikë të humbni miqtë që nuk i keni më pranë jush, patjetër që do të gjeni miq të rinj të vërtetë dhe besnikë!

A jeni prishur ndonjëherë me shokët tuaj? Tregoni historinë tuaj në komentet e mëposhtme.