Vendet që Duhet të Vizitoni ku Natyra “ka Dalë Jashtë Kontrolli” me Peizazhet

Nëse mendoni se keni parë gjithçka dhe keni vizituar të gjitha vendet më të mëdha në planetin tonë, kemi një surprizë për ju! Këtu është një listë e disa vendeve të panjohura që mund të keni humbur dhe që patjetër që duhet t’i vendosni në listën e udhëtimeve tuaja sepse ato janë edhe më simpatike nga sa mund t’i imagjinoni. Ky artikull do t’ju ndihmojë të eksploroni botën dhe të befasoni njerëzit me tregimet tuaja marramendëse.

Ne kemi gjetur 20 vende të mrekullueshme për t’u vizituar nëse po planifikoni pushimet tuaja të rradhës! Ne gjithashtu kemi përgatitur një bonus për ju në fund të artikullit.

1. Pranvera e Madhe Prismatike, SHBA.

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da National Geographic Travel (@natgeotravel) in data:

Kjo pranverë e nxehtë është e treta më e madhe në botë, pas Frying Pan Lake në Zelandën e Re dhe Liqenit të Vluar në Republikën Dominikane. Me një diametër që është më i madh se një fushë futbolli.

2. Cappadocia, Turqi

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da TRAVEL BLOGGER | SYD Australia (@anniesbucketlist) in data:

Ne të gjithë e njohim Turqinë për peizazhet e saj plot ngjyra. Sidoqoftë, jo të gjithë e kanë zbuluar bukurinë e këtij rajoni historik në provincat turke. Shfrytëzoni mundësinë që të bashkoheni në një turne me balona me ajër të nxehtë që fillon me lindjen e diellit. Ju mund të shihni kanionet e thella, luginat dhe oxhaqe zanash nga lart.

3. Liqenet Mammoth, California

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da Raymond Mercado (@raymondmercado) in data:

Mund ta imagjinoni veten duke shijuar një burim të nxehtë në formë zemre në mes të një lugine të rrethuar nga një sfond dramatik? Emri flet për përmasat e maleve, gjerësinë e luginave dhe liqenet malore me kristal të pastër.

4. Hotel Kakslauttanen, Finlandë

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da Arquinteriores Studio (@arquinteriores_studio) in data:

Cilat janë mendimet tuaja të para kur dëgjoni “Arktikun”? Nëse mendoni për të ftohtin, peizazhe të rrepta dhe mungesën e rehatisë, përgatituni për faktin se ky hotel do të thyejë të gjitha stereotipet tuaja me igloos-at e tij të bukura të xhamit në mes të një pylli. Këto igloos janë perfekte për të vëzhguar bukurinë dhe madhështinë e dritave të Veriut.

5. Mount Mount Michael’s, Cornwall, Angli

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da St Michael’s Mount (@stmichaelsmount) in data:

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da St Michael’s Mount (@stmichaelsmount) in data:

Ju me sa duket mendoni se kemi gabuar, por në të vërtetë ekziston një vëlla binjak britanik i Le Mont-Saint-Michel nëpër Channel. Përgatituni të mahniteni në këtë botë ishullore të Malit të Shën Michael dhe legjendat, mitet dhe mbi 1.000 vjet histori të jashtëzakonshme. Kalaja dhe kishëza ishin shtëpia e familjes Shën Aubyn që prej afro 1650.

6. Cenote Ik-Kil, Meksikë

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da Rewarding Journeys (@rewardingjourneys) in data:

Meksika është e pasur me cenota dhe një nga vendet më befasuese është Ik-Kil. Nëse dëshironi të arrini në këtë cenote të mahnitshme, jini të gatshëm të zbritni poshtë 26 m. Uji në Ik-Kil është 40 m i thellë ndërsa diametri i tij 60 m.

7. Shpella Smoo, Skoci

Smoo Cave është një nga shpellat më interesante dhe mitike të Skocisë. Është gjithashtu një nga shpellat më të mëdha të detit në Britani. Emri i Smoo Cave do të thotë “një vrimë” ose “vend i fshehur”. Pra, mund të shihni se nuk është një vend i mbushur me njerëz dhe është padyshim diçka që vlen ta provoni!

8. Kanioni i Zi i Kolorados, Arizona

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da National Geographic Travel (@natgeotravel) in data:

Ky kanion është në lumin Kolorado në vijën shtetërore midis Nevadës dhe Arizonës. Ajo u shfaq rreth 15 milion vjet më parë dhe u emërua pas shkëmbinjve të zezë vullkanikë që gjenden përgjatë zonës.

9. Ishulli Socotra, Jemen

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da Socotra island 🌴 جزيرة سقطرى (@isocotra) in data:

Bimët në ishullin Socotra janë ato që e bëjnë këtë vend një nga më të huajt në Tokë. Ky vend është i njohur gjithashtu sepse nuk ka pothuajse asnjë rrugë në ishull, si dhe është një shtëpi për një koleksion shpellash dhe një numër të madh anijeve.

10. Tongariro, Zelanda e Re

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da Bevö Petersen (@bevogram) in data:

Tongariro është parku kombëtar dhe zona e Trashëgimisë Botërore në Zelandën e Re. Midis viteve 2000 dhe 2003, trilogjia e filmit Lord of the Rings u xhirua këtu.

11. Parku Kombëtar, Ishujt Channel

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da Channel Islands National Park (@channelislands_park) in data:

Sark është një ishull në Ishujt Channel në jug-perëndimin e Anglisë Channel dhe një nga vendet e fshehura të ftohta në Tokë (popullsia e tij përbëhet nga rreth 500 njerëz.) Makinat janë të ndaluara nga rrugët në Sark dhe lejohen vetëm traktorë dhe automjete të tërhequr nga kuajt.

12. Wisteria Tunnel, Kitakyushu, Japoni

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da Zak Mounir (@profound__thoughts) in data:

Një nga arsyet për të vizituar këtë vend të mrekullueshëm është se ka rreth 150 bimë Wisteria të 20 specieve të ndryshme në kopsht. Për ta parë tunelin magjik në lulëzim të plotë, është më mirë të vini këtu në fund të prillit ose fillim të majit.

13. Bajos del Toro, Kosta Rika

© ctnahmet / Twitter

Bajos del Toro është një parajsë më pak e eksploruar në provincën Alajuela. Kjo është një rrugë që çon në Ujëvara e Thesarit të Fshehur. Pra, merrni kohën tuaj dhe ngjitni shtigjet përmes ujit kristal dhe pastaj ngjitni shkallëtderi  në fund për të arritur në një ujëvarë që as nuk do të mund ta kishit imagjinuar!

14. Rrënojat e San Ignacio Miní, Argjentinë

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da Silvana Perlezzi 🇦🇷🇦🇷🇦🇷 (@silvana_perlezzi) in data:

Konsiderohet të jetë një nga vendet më unike dhe sekrete në botë. Rrënojat e San Ignacio Miní janë një kompleks misioni jezuit i shekullit të 17-të. Ndërtimi përfshinte një spital, një shkollë, konvikte dhe një kishë prej guri. Kompleksi mbijetoi për rreth 2 shekuj para se banorët vendas ta shkatërronin atë.

15. Mount Edith Cavell, Kanada

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da National Geographic Travel (@natgeotravel) in data:

Ky mal u emërua në vitin 1916 pasi Edith Cavell, një infermiere angleze, e cila u ekzekutua nga ushtarët Geran gjatë Luftës së Parë Botërore, sepse ajo po ndihmonte ushtarët aleatë, të largoheshin nga Belgjika e okupuar në Hollandë. Ju do të gjeni një pyll subalpin aromatik, livadhe alpine dërrmuese dhe pamje spektakolare të Mt. Edith Cavell dhe Glacier Angel në zonën Cavell.

16. Shpella mermeri, Kili

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da National Geographic Fine Art (@natgeofineart) in data:

Shpellat e mrekullueshme prej Mermeri të Patagonisë u formuan nga valët gjatë 6.200 viteve të fundit. Kjo mrekulli natyrore është e arritshme vetëm me anije. Ajo që e bën vendin edhe më misterioz është që ngjyra e Shpellave të Mermerit, e cila ndryshon në varësi të kohës së vitit.

17. Liqeni në Sabah, Malajzi

© CK NG / yourshot.nationalgeographic.com

Plazhet dhe liqenet e Sabahut njihen më së miri për ujin e kristaltë dhe rërën e bardhë. Perendimet më të mrekullueshme të botës dhe ishujt e izoluar do t’ju lenë pa frymë dhe nuk do të doni kurrë ta lini këtë parajsë.

18. Restorant Ithaa Undersea, Maldive

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da Vitória Viagens (@vitoriaviagens) in data:

“Ithaa” do të thotë “nëna e perlës”. Ky restorant ndodhet 5 m nën nivelin e detit në ishullin Rangali Conrad Maldives. Ithaa është restoranti i parë i brendshëm në të gjithë vendin. Ju ofron një shans për të drekuar dhe shikuar mijëra peshq ndërsa qëndroni të thatë, të ngrohtë dhe rehat.

19. Plazhi i Kuq i Panjinit, Kinë

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da R18.3 (@rdg18.3) in data:

Plazhi mori ngjyrën e tij unike me një lloj të veçantë bimësh të quajtur Suaeda. Bima mbetet e gjelbër gjatë verës por në vjeshtë, ajo shndërrohet në një ngjyrë të kuqe të thellë që i dhuron një peizazh të mahnitshëm detit të kuq. Shumica e Plazhit të Kuq është një rezervë natyrore, kështu që zakonisht është i mbyllur për publikun. Vetëm një pjesë e vogël, e largët është e hapur për turistët.

20. Parku Kombëtar Plitvice Lakes, Kroaci

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da Françoise Galibert (@galibertfrancoise) in data:

A nuk është parajsë? Në skajin më të lartë të Liqeneve të Epërme, ujëvarat janë fshehur kryesisht për shkak të gjetheve të trasha që i mbulojnë ato dhe i bëjnë ato pak më të vështira për t’u gjetur. Prandaj, nëse vërtet doni ta shihni këtë thesar, jini jashtëzakonisht të vëmendshëm të vini re gjithçka rreth jush!

Për ata që nuk mund të jetojnë pa lexuar libra – Biblioteka e rrallë e Beinecke dhe Biblioteka e Dorëshkrimeve, Universiteti Yale.

© OglethorpeCoLib / Twitter

Kjo është një nga bibliotekat më të mëdha në botë me libra dhe dorëshkrime të rralla dhe arkiva të ndryshme letrare, siç janë dorëshkrimet e hershme. Ka një dhomë që mban 180,000 vëllime në pjesën qendrore të bibliotekës dhe ka më shumë se një milion vëllime në bodrum. Temperatura dhe lagështia kontrollohen me kujdes në mënyrë që të mbrojnë trashëgiminë për brezat e ardhshëm.