Veshjet Dimërore që Përfundimisht u ka Ikur ‘Shija’ dhe Kuptimi

Moda moderne po ndryshon shumë shpejt dhe madje tendencat më të reja po zhduken sa hap e mbyll sytë. Kjo është arsyeja pse mënyra më e lehtë për të qëndruar në modë, dhe për të mos harxhuar të gjitha paratë tuaja, është të siguroheni që të keni të gjitha bazat që janë gjithmonë në modë dhe disa pjesë ultra të reja që i ndryshoni disa herë në vit.

Ne u këshilluam me burimet tona të besueshme të modës dhe zbuluam se cilat gjëra nuk do të jenë në modë në dimrin 2019-2020 dhe si mund të zëvendësohen.

Pallto të bëra me gëzof dhelpre të gjatë 

© Depositphotos © eco_meh_damine / Instagram

Këto pallto leshi, të quajtura shpesh lamas, kanë lesh të gjatë dhe me gëzof që u japin atyre një pamje të pazakontë. Por tani, për ndonjë arsye, trendet e modës po heqin dorë nga këto pallto. Ata janë duke u zëvendësuar me të ashtuquajturat palltot e ariut. Këto pallto janë të buta dhe ngjyra mund të jetë ashtu siç e dëshironi – sa më e pazakontë, aq më mirë.

Xhupat e fryrë

© Ralph Rabago / Pexels

Puffers-at gjigantë ishin një hit i madh, por tani ata po humbasin popullaritetin e tyre. Përkundër faktit se rrobat e tepërta janë ende në modë në përgjithësi, puffers-at e mëdhenj po humbasin pozicionin e tyre. Më shumë modele klasike po rikthen përsëri duke u përdorur gjerësisht.

Puffers pas trupit me një rrip

© Depositphotos © laplandia.de / Instagram

Do të shihni akoma shumë vajza që veshin puffers të ngushta, të cilat shpesh janë deri në gju, ato kanë një rrip elastik dhe një kapuç të bërë me lesh natyral. Sidoqoftë, një nga tendencat më të mëdha në kohën e fundit është një siluetë e madhe që e bën pjesën e sipërme të trupit të duket më e madhe. Kjo është arsyeja pse palltot më të gjera, janë ndoshta një zgjedhje më e mirë tani.

Parkas me lesh

© Depositphotos © moscow_shop_brend / Instagram

Rreth 2 vjet më parë, pothuajse të gjithë kishin një pallto si kjo dhe leshi me ngjyrë (dhelpre ose natyral) ishte një nga karakteristikat më të mëdha të tyre. Dhe sa më shumë lesh kishte, aq më e shtrenjtë ishte parka. Por sot, çdo dekoratë me lesh në parket është një gjë e së kaluarës. Tani, xhaketat e aviatorëve dhe palltot e gjata janë në modë – ato kanë zëvendësuar plotësisht parket.

Jelek leshi që duken si velëza

© Depositphotos © Wildberries

Kjo nuk ka të bëjë vetëm me përdorimin e leshit natyral – sepse edhe leshi i dhelprës përdoret më pak tani. Jelekët e leshit janë në rregull, për sa kohë që nuk e kanë këtë stil. Stilistët rekomandojnë të mos i vishni ato me fustane pa mëngë dhe kardiganë me ngjyra dhe tekstura të ndryshme.

Kapuç i thurur me një majë të madhe ose kapele me dekorime

magliera/instagram

Shtëpitë e modës kanë dalë me lloje të reja të kapelave që do të jenë në modë gjatë disa sezoneve të ardhshme – dhe nuk ka rripa të thurur me maja të mëdha. E njëjta vlen edhe për kapelet me rruaza, lule dhe dekorime të tjera të lezetshme.

Në vend të kësaj, dizajnerët nxjerrin në pah modele më klasike, madje edhe kapelet fedora po krithehen. Gjatë shfaqjeve më të fundit të modës, ata sugjeruan të zëvendësojnë kapelet plotësisht dhe të vendosin një shirit të vogël në vend të tyre, por kjo nuk është ideja më e mirë për rajonet më të ftohta.

Kapelet Beanie tani janë më moderne. Ky model është i mirë për të gjitha llojet e fytyrës dhe universal për çdo veshje dimërore – dhe mund të vishet me puffers, pallto dhe gëzofë leshi.

Fustanet e shkurtra prej leshi dhe te thurura

© Depositphotos © shop.afrm / Instagram

Ky trend ishte pak i çuditshëm, por shumë i popullarizuar dhe i mbështetur nga shumë shitës me pakicë: ju mund t’i gjeni këto veshje pothuajse në çdo dyqan – ato zakonisht ishin gri, të zinj ose të bardhë. Ato ishin të bërë nga një pëlhurë e thurur – zakonisht prej leshi ose me materiale sintetike. Gjithashtu, nuk ishte shumë e qartë se si t’i vishni ato në mot të ftohtë: mëngët mund të ishin të gjata, por këmbët ishin akoma të hapura dhe mund të mbuloheshin vetëm me geta.

Geta me dizajne dhe logo

© Depositphotos

Getat ultra-trendi me një bandë logosh dhe figura me lule nuk janë më në modë. Ishte goxha e vështirë t’i kombinoje ato me pjesën tjetër të veshjes: figurat dhe ngjyrat e bënë gati të pamundur përqendrimin në ndonjë pjesë tjetër. Tani, getat me një ngjyrë janë të modës. Mund të jenë çdo ngjyrë – e kuqe e errët, blu, gri, apo edhe rozë. Përveç kësaj, këto bëjnë që këmbët të duken shumë më tërheqëse.

Xhinse e ngushta te futura në çizme ose pantallona dhe xhinse mbi çizme

© East News © East News

Pak kohë më parë, njerëzit besuan se futja e xhinseve në çizme (veçanërisht në çizmet e larta) ishte me shije të dobët: ose xhinse duhet të mbulojë këpucët ose ju duhet t’i vishni funde dhe fustane. Por moda moderne na jep më shumë hapësirë: veshja e pantallonave ose xhinseve të futura në çizme nuk është problem. Vetëm sigurohuni që pantallonat ose xhinset të mos jenë të ngushta.

Çizme çorape

© Depositphotos

Këto çizme, me një pjesë elastike të sipërme, ishin një hit në mesin e të gjitha grave moderne, por tani është koha për të ndalur veshjen e tyre. Por nuk keni nevojë të shpëtoni plotësisht prej tyre, ekziston mundësia që çizmet si çorape të jenë përsëri në modë. Por këto çizme nuk janë krijuar për tu përdorur në mot të ftohtë, ato janë të mira për vjeshtë dhe pranverë. Kështu që tani për tani dizajnerët i janë rikthyer çizmeve klasike me një pjesë të sipërme të drejtpërdrejtë dhe stilistët rekomandojnë të kombinohen pallto dhe pufers me çizme ushtarake.

Atlete jo të pastra

© Gucci

Kjo tendencë u shfaq dimrin e kaluar pasi Gucci filloi të tregtojë atlete me pamje të vjetëruar. Shumë shpejt, markat e tjera të famshme filluan të krijojnë këpucë si kjo dhe atëherë këto atlete ishin pothuajse kudo, çdo sezon. Por jo të gjithë e pëlqyen këtë prirje, kështu që filloi të vdesë. Atletet me pamje të rregullt janë ende të njohura, kështu që është më mirë t’i blini ato për të shmangur ndonjë gafë.