10 Gjëra në Shtëpinë Tuaj që Ju Detyrojnë të Përjetoni Ankth

© Kari Söderholm / flickr, ©shutterstock

Megjithëse shtëpia juaj supozohet të jetë vendi më qetësues në Tokë, detaje të caktuara të brendshme dhe zakone të caktuara ditore mund të shkaktojnë shqetësime ose ndjenjë shqetësimi.

Nga tualeti deri tek dhoma juaj e ndenjes, secila ka të ngjarë të ketë një element të pavënë re që ngadalë mund të ndikojë tek ju pa e vërejtur.

Ne kemi inspektuar me kujdes çdo pjesë, dhe sot mezi po presim t’i ndajmë gjetjet tona me ju!

Zgjimi nga tingulli i një ore me zile

© amazon.com, ©pexels

Një zhurmë e papritur që ju zgjon në mëngjes mund të shkaktojë që trupi juaj të prodhojë nivele të larta të adrenalinës. Dhe nëse kjo ndodh çdo ditë për një kohë të gjatë, mund të çojë në ankth. Përkundrazi, zgjimi duke përdorur dritën është shumë më i shëndetshëm. Prandaj, konsideroni të zëvendësoni orën tuaj të alarmit me një orë alarmi të heshtur, e cila imiton dritën e diellit për t’ju zgjuar gradualisht pa e tronditur gjendjen e trupin tuaj.

Vendosni një peshore në banjën tuaj

© depositphotos.com, © depositphotos.com

Ekziston edhe një term i veçantë për frikën e shkallës së banjës: gravitofobia. Kur e shihni çdo ditë, mund të krijoni një varësi ndaj peshimit të vetes, duke u furnizuar me një ndjesi pakënaqësie rregullisht. Më vonë, ky zakon mund të shndërrohet në një ndjenjë të pakëndshme stresi. Për tu qetësuar, mund ta fshehni shkallën tuaj dhe sigurohuni që ta përdorni atë vetëm një herë në javë ose një muaj nëse vërtet doni të vazhdoni me ndryshimet tuaja në peshë.

Sheh veten në pasqyrë për një kohë të gjatë

© depositphotos.com, © depositphotos.com

Gjatë një studimi u ftuan subjekte të diagnostikuar me çrregullime dismorfike për të marrë pjesë në një eksperiment mbi efektet e shikimit në pasqyrë. Në fund të eksperimentit, ata zbuluan se subjektet filluan të shfaqnin shenja stresi pasi shikuan reflektimin e tyre për një kohë të gjatë.

Nëse zbuloni se jeni duke u përqëndruar në të meta të ndryshme në trupin tuaj dhe vazhdimisht shikoni reflektimin tuaj në pasqyrë, është e mundur të zvogëloni këtë stres. Për shembull, mund të zëvendësoni pasqyrën tuaj të madhe me një më të vogël ose të vendosur ndryshe, e cila nuk do të jetë aq joshëse ose e lehtë për tu parë.

Lejoni kafshët shtëpiake të flenë me ju

© Dubravko Sorić / flickr, © Pedro Ribeiro Simões / flickr

Shumë prej nesh nuk mund t’i rezistojnë dëshirës për t’i lënë kafshët shtëpiake të dashura të flenë me ne, edhe pse kjo ka më shumë disavantazhe sesa përparësi. Jo vetëm që të qenit kaq afër leshit të tyre mund të shkaktojë alergji dhe t’ju sëmurë, por ato gjithashtu mund të prishin seriozisht gjumin tuaj. Mos pushimi i mjaftueshëm çon në nervozizëm të shtuar, nivele të larta stresi dhe shumë pasoja të tjera negative në shëndet. Në atë rast, është më mirë të keni një shtrat të veçantë për të dashurin tuaj me gëzof.

Nuk i kushtoni vëmendje temperaturës së dhomës

© Kari Söderholm / flickr

I ftohti ose nxehtësia ekstreme mund të ndikojë në gjendjen tonë shpirtërore, ndërsa një temperaturë mesatare brenda është kritike për gjendjen tonë mendore. Kur është shumë ftohtë ose shumë nxehtë përreth nesh, ne mund të ndjehemi të demotivuar, të stresuar dhe madje edhe agresivë. Temperatura ideale e dhomës, e cila stimulon produktivitetin dhe promovon mirëqenien tonë, është rreth 25 ° C.

Mblidhni të gjitha kujtimet tuaja në një vend

© Travis Isaacs / flickr, © depositphotos.com

Krijimi i një vendi të dedikuar për të gjitha fotot e familjes ose miqve tuaj mund të mos jetë një ide e mirë, pasi kjo rrëmujë vizuale mund të-stimulojë shumë trurin tuaj. Një galeri fotografish mund të ndërhyjë në përqendrimin tuaj, ta bëjë të vështirë relaksimin dhe madje të çojë në stres. Është më mirë të vendosni fotot në korniza të ndara dhe t’i vendosni në vende të ndryshme përreth shtëpisë.

Përdorni dritat e gabuara në dhomën tuaj të gjumit

© shutterstock.com, © Prem Sichanugrist / flickr

Dritat LED nuk duhet të instalohen në dhomën tuaj të gjumit sepse ato lëshojnë një sasi të konsiderueshme të dritës blu. Mund t’ju ​​prishë gjumin dhe t’ju ​​mbajë të zgjuar natën, duke çuar në rritje të ankthit dhe shumë probleme të tjera psikologjike dhe fizike. Bestshtë më mirë të zgjidhni llambat që prodhojnë një dritë të butë dhe të ngrohtë.

Zgjidhni ngjyrën e gabuar të murit

© Gianmaria Zanotti / flickr, © pexels.com

Ekziston një lidhje midis ngjyrës së gjelbër dhe intensifikimit të të menduarit krijues, kështu që kjo ngjyrë mund të jetë një zgjedhje e mirë për zyrat, punishtet dhe studiot. E kuqja mund t’ju ​​ngarkojë me energji, dhe vjollca shoqërohet me sofistikim. Në të kundërt, ngjyrat si e verdha ose vjollca mund të shkaktojnë ankth dhe ndjenja negative. E bardha në dhomën tuaj të gjumit mund të kontribuojë në një ndjenjë shqetësimi.

Mbani tepër ushqime të përpunuara në frigoriferin tuaj

© Coffee Danube Still Life Photography / flickr, © pexels.com

Sallamet, prerjet e ftohta, mishi i konservuar, ushqimet e skuqura, drithërat, ëmbëlsirat, ëmbëlsuesit dhe produktet e qumështit me shumë yndyrë konsiderohen ushqime të përpunuara. Ata jo vetëm që mund të shkaktojnë probleme të ndryshme shëndetësore, por gjithashtu mund të ndikojnë në gjendjen tonë mendore në formën e ankthit dhe depresionit. Kjo është arsyeja pse, nëse keni mundësi, provoni të kaloni në alternativa më të shëndetshme që keni përgatitur vetë.

Mendoni të relaksoheni ndërsa shikoni TV

© shutterstock.com, © pexels.com

Shikimi i televizionit gjatë natës mund të duket si një aktivitet relaksues për shumë, por në të vërtetë mund të çojë në ankth në shumë mënyra. Për shembull, disa shfaqje, të tilla si lajmet, trillerat ose dokumentarët e krimit, mund të shkaktojnë ankth. Përveç kësaj, qëndrimi ulur në të njëjtën pozitë për një kohë të gjatë e mban trupin joaktiv, gjë që mund të çojë në stres dhe lodhje. Nëse dëshironi të relaksoheni pas punës, bëni një banjë të mirë relaksuese me kripëra ose bëni disa ushtrime joga në vend që të uleni para TV.