12 Gjëra që i Kuptojnë Ata që Janë Rritur në Varfëri, e që Sot u Kthehen për Mbarë

©Depositphotos.com

Ata që në fëmijëri u duhej të përballen me vështirësi materiale, ndonjëherë morale për pjesën tjetër të jetës së tyre, është mirë që të diskutohen shtruar me specialistë.

Njerëzit që janë rritur në kushte të vështira financiare shpesh ankohen se sjelljet e fituara në adoleshencë ndonjëherë e bëjnë veten t’u tregojnë të tjerve pikërisht atë që duan preferojnë të fshehin.

Ne nuk kemi lindur me këmishë, kështu që vendosëm të kuptojmë se si vitet e para “u dhanë efekt” atyre që u rritën në familje me të ardhura të ulëta.

Është e qartë se ju nuk duhet të keni turp për të kaluarën tuaj. Dhe pasi lexuam qindra materiale, arritëm në një përfundim të papritur: disa nga zakonet dhe aftësitë e fituara nga ata që u rritën në varfëri e në kohë të vështira mund të jenë më të dobishme për arritjet e tyre në të ardhmen.

Ata dinë të jetojnë ekonomikisht

© Depositphotos.com

Edhe njerëzit shumë të pasur kanë raste kur u duhet të ulin pak shpenzimet. Një person i cili është rritur në varfëri e di shumë mirë se lumturia është e mundur pa Parmesan, dreka të përjavshme në restorante dhe pa blerë një çantë të 5-të.

Sigurisht, të gjithë jemi jashtëzakonisht të kënaqur të shpenzojmë para shtesë për gjëra të tilla, por nëse është e nevojshme, një person i tillë do të jetë në gjendje të gatuajë një darkë të thjeshtë dhe të shijshme, të duket elegant ose, të paktën, shumë mirë dhe pa rroba të markës, do të gjejë zgjidhjen që do t’i përshtatet buxhetit …

 • Tani familja ime jeton në rehati. Ne mund të mos jemi të pasur, por sigurisht që nuk jemi të varfër. Shumë nga zakonet që kanë mbetur që nga ajo kohë, ne i konsiderojmë shumë të arsyeshme për jetën: ne nuk i nënvlerësojmë blerjet, askush prej nesh nuk vesh marka të famshme, përveç markave të caktuara të këpucëve që blejmë sepse ato do të zgjasin më shumë. © dmtuarweeble / Reddit
 • Fakti që unë jam rritur në prosperitet është një pengesë e madhe për mua tani! Nuk e kemi zakon të kursejmë para. I mësova burrit tim, i cili u rrit në nevojë, për të gjitha llojet e gjërave të bukura dhe të këndshme për të cilat ai as nuk dyshonte. © Inna Vyacheslavova / Facebook

Mësohen të mos e hedhin ushqimin

© Depositphotos.com

Është ky zakon për të cilin shpesh ankohen ata që, në fëmijëri, shpesh duhej të ecnin gjysmë të uritur. Por a është vërtet kaq keq?

Nëse po flasim për ekstreme, kur konsiderohet i përshtatshëm për ushqim që prishet, dhe frigoriferi është i zënë nga produkte me afat të skaduar, atëherë po. Por nuk është turp të mos trajtohet ushqimi si plehra. Kjo është një qasje e arsyeshme, e cila shpesh kthehet në faktin se një person mëson të blejë vetëm atë që i nevojitet, di të ruajë siç duhet ushqimin dhe e di se edhe një sallatë që ka humbur freskinë e saj origjinale mund të bëhet një pjatë e shijshme anësore nëse skuqet në një tigan me vaj dhe erëza.

 • Ajo u rrit në vitet e urisë në Ukrainë. Ata i detyronin të gjithë të mbaronin së ngrëni, ushqimi që prishej ishte i ngrirë dhe më pas skuqej me diçka. Në përgjithësi, asnjë ushqim nuk hidhej. Tani punoj dhe jetoj në Francë, kulti i ushqimit dhe një tufë kënaqësish gastronomike. Por sasia e ushqimit të hedhur është thjesht monstruoze. Renditja e 3 pjatave dhe ngrënia e 1/3 e secilës është normë. Nuk ju pëlqen diçka? A keni ngrënë? 2 ditë para datës? Në plehra! Dhe për a që më shohin unë ngjaj gjithmonë i uritur me një pjatë të zbrazët, sepse e konsumoj deri në fund. © Heard/ VK

Trajtojini gjërat me kujdes

© Depositphotos.com

Shpesh prindërit nga familjet e pasura ankohen se fëmijët e tyre nuk i vlerësojnë aspak përfitimet materiale që ata marrin: rrobat janë hedhur rreth qosheve, lodrat janë humbur, ato të reja, më të fuqishme dhe në modë kërkohen gjithmonë për të zëvendësuar veglat e blera së fundmi dhe një e gjë e dëshiruar dje mund të tregojë çarje dhe gërvishtje brenda një jave. Ata që janë rritur në kushte të ngushta e dinë mirë vlerën e gjërave. Ata janë mësuar të kujdesen për to dhe, pasi janë pjekur, nuk heqin dorë nga ky zakon.

 • Unë jam rritur si një fëmijë i varfër në një zonë shumë të pasur. Dhe unë u habita se sa të pashpirt janë njerëzit me pasuritë e tyre. Tani, kur miqtë e mi vijnë të më vizitojnë, ata ende nuk dinë si të kujdesen për gjërat. Dhe unë duhet t’u kërkoj atyre që të mos shpërndajnë asgjë, të mos lënë enë qelqi kudo, të mos hedhin faqet e librave të hapur. Kur jeni i varfër, çdo send është i vlefshëm dhe duhet të kujdeseni për të që të zgjasë më shumë. © Donnie69 / Reddit

Mos harroni të shprehni mirënjohje

© Depositphotos.com

Në një familje të pasur, fëmijët shpesh i marrin shumë gjëra si të mirëqena. Nuk ka të bëjë me edukim, jo me faktin se dikush nuk di të thotë “faleminderit”. Vetëm se nëse gjithçka është e lehtë për një person që nga fëmijëria, ndonjëherë nuk i shkon mendja se për dikë ndihma që i jepej ia vlente të përpiqej dhe gjëja e sjellë si dhuratë nuk ishte aq e lirë. Ata që nuk morën shumë nga fëmijëria janë mësuar të pranojnë dhurata dhe shenja vëmendjeje me mirënjohje të sinqertë.

 • Unë gjithmonë do të jem mirënjohës ndaj njerëzve që më mbështetën, më ndihmuan, më dëgjuan dhe besuan në mua. Dhe mundohem ta kaloj këtë duke ndihmuar të tjerët dhe duke i inkurajuar ata. © Ray Sells / Quora

Ata dinë të bëjnë shumë me duart e tyre

© Depositphotos.com

“Të varfërit nuk kanë shërbëtorë”. Një person, i cili e ka kaluar fëmijërinë e tij duke kursyer, dashur pa dashur, zotëron shumë aftësi të dobishme. Njerëz të tillë nuk e kanë problem të qepin një kopsë, të gozhdojnë një raft ose të merren me një bllokim në banjë.

Kjo nuk do të thotë që ata do të refuzojnë ndihmën e zonjës pastruese ose në vend të projektuesve dhe ndërtuesve ata do të punojnë vetë.

 • Në të vërtetë jam shumë krenar për këtë. Unë mund të rregulloj smartphone-in tim, të ndërtoj një tryezë, të rregulloj çdo problem hidraulik, të gjej mënyra të reja për ta përdorur sendin në vend që ta hedh atë. Unë jam gjithashtu një kuzhinier i mirë. © Nonid / Reddit
 • Atëherë nuk jetonim mirë. Tani, nëse më shfaqet një vrimë në çorape ose mbathje, do ta qep. Kam bërë pantofla shtëpie nga një pallto e vjetër me lëkurë dashi. Një herë një zonjë erdhi tek një shoqe në atelie për të qepur 2 kopsa. © Svetlana Dragush / Facebook

Vlerësoni kënaqësitë e thjeshta

© Depositphotos.com

Nëse në fëmijëri keni mësuar të shijoni gjëra të thjeshta, të tilla si ushqime të shijshme, një udhëtim jashtë qytetit me prindërit tuaj, patinazhi me klasën, atëherë, duke u bërë një person i rritur dhe i pasur, ju përsëri do të mbani mend emocionet pozitive që ju keni marrë atëherë. Duke qenë në gjendje të zgjidhni diçka të shtrenjtë dhe të sofistikuar, nuk do të humbni aftësinë për të shijuar diçka që nuk është paguar në mënyrë të tepruar.

 • Që kur isha 11 vjeç, ne kemi patur një buxhet të ngushtë. Tani pjata ime e preferuar është buka me gjalpë të shijshëm. Dhe në restorante unë gjithmonë porosis një shportë buke: varietete të ndryshme, gjithçka është e freskët, për bukuri! © Marianna Zavgorodnyaya-Tsereteli / Facebook
 • Kur isha fëmijë, kisha një biçikletë të përdorur, një kartë bibliotekë dhe mundësinë për të dalë jashtë. Theksoj që jam rritur në qytet, kështu që nuk po flasim për kodrat në të cilat kam luajtur apo lumenjtë në të cilët kam notuar. Në verë, mami na zgjonte çdo mëngjes dhe unë duhej të vendosja se si ta kaloja ditën pa shpenzuar paratë. Mbesat e mia kanë një bodrum të tërë të mbushur me lodra, një pishinë, një oborr të madh, një shtëpi me pemë dhe një qen. Megjithatë motra ime e kalon tërë verën duke vizituar parqe dhe qendra tregtare në kërkim të argëtimit për ta. © loki8481 / Reddit

Menaxhojnë buxhetin me mençuri

© Depositphotos.com

Rrallë dëgjon histori se si një person nga një familje me të ardhura të pakta u bë i pasur për faktin se një ditë thjesht paratë ranë nga qielli. Ai zakonisht duhet të ndjekë një jetë të denjë mjaftueshëm dhe gjatë rrugës, të mësojë mësime të vlefshme për menaxhimin e financave të tij. Nëse një person nuk ka mundësi në asnjë situatë të “trashëgojë nga paraardhësit e tij”, atëherë ai shpejt mëson të planifikojë një buxhet, të shpërndajë shpenzimet dhe e di në qindarkën më të afërt se sa para kanë mbetur në portofolin e tij.

 • Një ditë doli një bisedë interesante me shokët e dhomës për vonesën e bursës. Një vajzë nga një familje e pasur nuk e kuptonte se çfarë kishte kaq të tmerrshme për këtë: të merrte të njëjtën shumë vetëm një muaj më vonë se sa priste. Dy të tjerët nga ne shpjeguan me durim se si humbja e disa qindra dollarëve mund të shkatërronte seriozisht jetën e dikujt. Ajo ishte vërtet e mahnitur: “Pse thjesht nuk merrni hua para nga dikush?” Ajo e kishte të vështirë të kuptonte idenë që dikush thjesht nuk mund të kishte miq me 500 dollarë shtesë. © InannasPocket / Reddit

Përpiqen të ndihmojnë ata që kanë më pak fat

© Depositphotos.com

Ata që janë rritur në varfëri e dinë mirë se sa njerëz kanë nevojë për ndihmë në një situatë të tillë. Studimet kanë treguar se njerëzit me të ardhura të ulëta janë përgjithësisht më të gatshëm të ndajnë me të tjerët: në veçanti, ata dhurojnë më shumë për bamirësi. Ata e kuptojnë se si është të numrosh çdo qindarkë. Dhe ata e dinë që edhe një sasi e vogël mund ta ndryshojë situatën për mirë.

 • Jam rritur shumë i varfër, por tani po shkoj mirë me paratë. Deri në pikën ku unë dhuroj shumë për bamirësi. Më pëlqen të ndihmoj ata që kanë nevojë për to. © mitchanium / Reddit
 • Ata që janë rritur në varfëri e dinë rëndësinë e të qenit bujar dhe të ndajnë atë që keni. Në familjen time relativisht të varfër, kishte gjithmonë shumë miq dhe të afërm përreth. Jam martuar me një vajzë të pasur, dhe ajo nuk di të japë. Njerëzit e pasur nuk kanë nevojë të mbështeten te askush, kështu që ata zakonisht nuk japin një dorë ndihme. © / Reddit

Respekt për çdo lloj pune

©pexels

Është e qartë se në familjet me të ardhura të ulëta, prindërit nuk punojnë si bankierë dhe avokatë, por si punëtorë të zakonshëm, ngarkues, shitës, pastrues. Ndërsa plaken, fëmijët e tyre shpesh shkojnë të punojnë vetë për të ndihmuar të rriturit, dhe punojnë si kamerierë, korrierë, asistentë të shitjeve. Duke u rritur dhe duke u bërë të suksesshëm, ata nuk e harrojnë përvojën e tyre dhe e kuptojnë se njerëzit që fitojnë jetesën e tyre janë gjithmonë të denjë për respekt, pa marrë parasysh se çfarë punojnë.

 • Si adoleshent, kam punuar me kohë të pjesshme si shitës me pakicë dhe tani përpiqem për më të mirën për të trajtuar mirë njerëzit në këtë profesion, sepse e di sa e vështirë është puna. Unë mendoj se disa njerëz që ose kishin para kur ishin fëmijë ose kurrë nuk kishin një punë si kjo nuk e kanë idenë se çfarë është në të vërtetë. © Laudatus / Reddit

Përballen më mirë me stresin

© Bridget Jones’s Diary / Universal Pictures

Të jetosh në kushte të vështira materiale nuk është një provë e lehtë, dhe njeriu duhet ta përballojë atë çdo ditë. Kjo përvojë e trishtuar gjithashtu mund të kthehet në avantazhin tuaj. Mbi të gjitha, nëse në moshë madhore papritmas e gjeni veten në një situatë të vështirë financiare, filloni të kurseni dhe të nervozoheni për paratë, atëherë ju tashmë keni mekanizmat e zakonshëm për t’u përballur me përvoja të tilla. Dhe, sinqerisht, ka shumë gjëra që mund të zhytin në dëshpërim ata që janë mësuar vetëm me një jetë të rehatshme dhe të begatë, njerëzit që kanë marrë guximin, janë në gjendje të perceptojnë filozofikisht.

 • Kam zbuluar se kur ndodhin gjëra të këqija, unë mund të qëndroj më i qetë se shumica e bashkëmoshatarëve të mi, të cilët u rritën të pasur. Unë kam motivin të vazhdoj përpara për të arritur diçka, dhe disa nga bashkëmoshatarët e mi menjëherë dorëzohen. © Brandy Whitfield / Quora

Janë mësuar të kujdesen për të tjerët

© Depositphotos.com

Kur shtëpia ka absolutisht gjithçka dhe madje edhe më shumë, fëmijët shpesh nuk mendojnë për faktin se diçka duhet të ndahet me të tjerët. Nuk është problem të hani një mollë shtesë nëse ka ende një shportë të tërë. Në kushtet e një buxheti të kufizuar, veçanërisht nëse ka më shumë se një fëmijë në familje, duhet të mendoni për të tjerët. Së shpejti bëhet e vetëkuptueshme dhe me kalimin e viteve zakoni i të shikuarit prapa për nevojat e njerëzve të tjerë nuk zhduket.

 • Që nga fëmijëria, i kishte mbetur zakon të ndaj. Ish-burri u rrit vetëm në familje. Kur filluam të jetonim së bashku, ai lehtë mund të hante të gjithë çokollatën ose disa ushqime të shijshme. Ai as nuk e kuptonte pse habitesha nga veprime të tilla. © Jlena07 / Pikabu
 • Na u dërguan katalogë nga një dyqan elektronik lokal. Kishte vegla interesante si tastierë lodër dhe gjithçka që dëshiroja vërtet si fëmijë. Gjithmonë vetëm i shfletoja dhe ëndërroja. Një ditë, pak para Krishtlindjeve, mamaja më kapi duke parë katalogun dhe më pyeti nëse kishte ndonjë gjë aty që unë do të doja të merrja si një dhuratë. Sigurisht, kishte gjëra të tilla. Por e dija që prindërit e mi nuk kishin mundësi, kështu që i thashë jo. © vinostintos / Reddit

Në gjendje të injorojë mendimet e të tjerëve

© Depositphotos.com

Fëmijët nga familjet e varfra shpesh kujtojnë se si u ngacmuan për mungesë të simboleve të statusit ose rrobave të pastra por jo të firmave. Ata janë mësuar të injorojnë vërejtje të tilla, dhe ndërsa u pjekën, ata kuptuan se mendimi i secilit nuk është aq i rëndësishëm dhe shpesh bazohet në paragjykime budallaqe.

 • Klasa jonë më tha hapur se ajo do të bënte gjithçka që të më largonte nga shkolla (një shkollë speciale me studime të thelluara të një numër lëndësh). Atyre thjesht nuk u pëlqente që babai im po punonte në një fabrikë, sepse unë jam veshur keq, dhe familja ime nuk mund “të më ndihmojë me shkollën”. © Miroslava / Reddit