12 Pjesë të Paraqitjes Për të Cilat Gratë Bëhen Merak Krejt Kot

© JEAN-BAPTISTE LACROIX / AFP / East News , © Xavier Collin / Image Press Agency / BWP Media / East News

Psikologët vërejnë se ndonjëherë njerëzit e bazojnë pjesën më të madhe të vetëvlerësimit të tyre në atë se sa mirë mendojnë se duken.

Komplekset në lidhje me pamjen shfaqen si rezultat i fjalëve të pakujdesshme të të dashurve, duke krahasuar trupin tuaj me standardet më të larta. Dhe shumë shpesh ata që janë përreth nesh habiten që po përjetojmë për shkak të mangësisë sonë, të cilën të tjerët e shohin, përkundrazi, si një virtyt.

Ne kemi gjetur tipare të tilla të paraqitjes, për shkak të të cilave në vitin 2021 është padyshim koha të mos shqetësohemi.

Celuliti

Kjo karakteristikë ndodh në 80-90% të grave, pavarësisht nga pesha dhe madhësia e tyre. Celuliti mund të jetë më i dukshëm në një grua dhe pothuajse i padallueshëm në një tjetër.

 • Unë u kujdesa për “problemin” e celulitit. Bëj shtrirje para pasqyrës për gjysmë dite, duke shpresuar të kuptoj nëse celuliti më kërcënon. Atëherë mendoj: “Pyes veten nëse partneri im e di se çfarë është kjo?” Unë e telefonoj dhe i bëj një propozim. Në mbrëmje ai premton të vijë dhe ta zbulojë. Ai vjen dhe e pyet: “Epo, ku është ajo kafsha e tmerrshme që më the se do të më tregoje?” © Heard / VK

Këmbët e papërsosura

© Berzane Nasser / ABACA / East News , © Gilbert Flores / Broadimage / East News

Pothuajse çdo grua shqetësohet se sa të bukura janë këmbët e saj. Disa janë aq të ndrojtura sa nuk blejnë fustane të shkurtra, funde, pantallona të shkurtra dhe madje shkojnë për një operacion serioz për të riformuar këmbët. Ndërkohë, përvoja e yjeve tregon se përmbushja e standardeve me ideale nuk është e nevojshme për të pushtuar pasarelat dhe tapetin e kuq.

Edhe modelja më e paguar në Angli, Kate Moss, pranoi se ajo ka këmbë të shtrembëra dhe këtë e merr parasysh kur zgjedh një model këpucësh. Aktorja Angelina Jolie u votua gruaja më e bukur në botë në 2006. Tani disa media po akuzojnë se ajo është shumë e dobët, por kjo nuk e ndalon atë të veshë një mini dhe të tregojë këmbët e saj për publikun.

Veshët e dalë

Forma e veshëve gjithashtu mund të shkaktojë vuajtje dhe dëshirë për t’i fshehur ato nën flokë ose kapelë. Yjet tregojnë shembuj të dashurisë për veten, duke provuar se mund të dukeni shkëlqyeshëm edhe nëse keni veshë të jashtëzakonshëm.

 • Kur isha e vogël, gjithmonë kisha turp për veshët, besoja se ishin të mëdhenj dhe dukeshin shumë. Shoku im, i rrëmbyer nga fantazia, erdhi tek unë dhe më tha se kam veshë të bukur. Unë nuk jam më me komplekse. 
 • Si adoleshente, u thashë prindërve: «Unë i urrej veshët e mi. Kjo nuk është e drejtë. Njerëzit gjithmonë më përqeshin. Nuk mund t’i modeloj flokët që të mos dalin jashtë. ‘Unë tashmë jam një e rritur, forma e veshëve të mi nuk ka ndryshuar, por nuk më shqetëson më. Në pjesën më të madhe të kohës, njerëzit nuk i vërejnë ato.’

Numri i madh i këmbës

© East News , © LaurentVU / SIPA / Sipa Press Russia / East News

Gratë me këmbë të mëdha ndonjëherë duhet të djersiten për të gjetur këpucë të përshtatshme në dyqan, por kjo karakteristikë nuk e largon tërheqjen e tyre vizuale. Uma Thurman pranoi se nuk i pëlqente trupi i saj dhe këmbët e gjata me numër 43, derisa filloi xhirimet me Quentin Tarantino, i cili e ndihmoi atë të bëhej më e sigurt. Dhe Monica Bellucci, e zonja e këmbës me numër 44-të, nuk ka frikë të tërheqe vëmendjen tek ato me ndihmën e këpucëve luksoze me takë të lartë.

 • Madhësia e këmbës së të dashurës sime është e njëjtë me timen. Është shumë e përshtatshme. Mund të provoj këpucët që i blej asaj dhe ajo mund të veshë këpucët e mia. 

Gjunjë të plotë

© Invision / Invision / East News , © face to face / FaceToFace / REPORTER / EastNews

Kthimi në modën mini dhe fillimi i sezonit të verës i bën ata që kanë turp nga gjunjët të shqetësohen. Studiuesja e modës Dawn O’Porter vëren se kjo pjesë e trupit shkakton pakënaqësinë më të madhe në trupin e tij, duke tejkaluar edhe belin. Disa sezone më parë, dizajnerët e modës ndihmuan për të fshehur këtë pjesë të trupit pas getave të errëta dhe çizmeve mbi gju, por në sezonin aktual të verës, shumë stilistë të modës sugjerojnë të vishni një mini, duke u përqëndruar në pjesën tuaj të preferuar të trupit, krahët, këmbët ose gjoksin e bukur. Dhe yjet sugjerojnë të ekspozoni gjunjët tuaj, pavarësisht nga madhësia.

Sytë shumë të mëdhenj

© face to face / FaceToFace / REPORTER / EastNews

Zonjushat dhe zonjat e syve të mëdhenj shprehës janë gjithashtu të pakënaqura me formën dhe madhësinë e tyre. Çfarë ka shumë të ngjarë t’i befasojë gratë me sy të vegjël, të cilat nuk lënë truk grimi pa gjetur që t’i bëjnë sytë të duken më të medhenj.

 • Në shkollën fillore, më shante një vajzë për shkak të syve të mi të mëdhenj. Përmasa në të vërtetë është e madhe dhe bebet e mëdha. Por ajo, dhe pas saj e gjithë klasa, më vendosnin emra për këtë. Nuk është çudi që i urreja sytë e mi. Por sytë e mi janë të bukur.

“Këmbë luleshtrydhe”

© hydrariver / Reddit

Pas këtij emri të bukur qëndron një tipar i lëkurës i quajtur shkencërisht keratoza folikulare, në të cilën shfaqen pika të kuqe. Zakonisht, këto skuqje dhe gunga zhduken në moshën 30 vjeç.

Kur fillova të dilja me dikë, menjëherë paralajmërova se kam keratozë folikulare dhe kjo është arsyeja kryesore e vetëbesimit tim. Fjalë për fjalë të gjithë ata reaguan kështu:

“Unë madje nuk do ta vija re këtë tipar të lëkurës, gjithçka është në rregull”.

 • Duke marrë një përgjigje të tillë, unë vetë harrova të metën time. Morali i historisë është se ne jemi vetë kritikët tanë më të ashpër. Mos lejoni që lëkura juaj të heq kënaqësinë e bashkëveprimit me njerëzit e tjerë. Ju meritoni më të mirën, dhe nëse njerëzit nuk ju pranojnë ashtu siç jeni, ata nuk kanë vend në jetën tuaj. “© melonhead3311 / Reddit
 • Unë u ula në klasë me një vajzë të mrekullueshme dhe as nuk e vura re dhe as nuk e kuptova se ajo kishte “pikat” derisa u njohëm më mirë disa muaj më vonë. © messyyminddd / Reddit

Ballë i lartë

© Matrix Media Group / face to face / FaceToFace / REPORTER / East News

Shpesh njerëzit kanë turp për një ballë të lartë dhe përpiqen ta fshehin atë me flokë dhe kapele. Të famshmit e tapetit të kuq japin një shembull sesi të duash veten dhe të mos fshehësh të metën tënde të perceptuar.

 • Unë kam një ballë të madh. Edhe Rihanna e ka, dhe është e bukur. Po mësoj të mos turpërohem për ballin. Madhësia e ballit në fund të fundit është e parëndësishme. © AshlandSouth / Reddit
 • Mendoj se fytyrat me ballë të lartë janë veçanërisht tërheqëse, më pëlqejnë më shumë fytyrat e gjata. Dhe në ditët e vjetër, gratë madje i hiqnin flokët nga balli për t’i bërë ato të dukeshin më të mëdha, sepse ishin në modë. © Ilikechicken777 / Reddit
 • Unë kurrë nuk kam dëgjuar dikë që ankohet për ballin e madh të partnerit të tyre më parë, por i kam dëgjuar ata të ankohen për karakterin shumë herë. © Jonny Mai / Quora

Shtati i lartë

© Gregorio Binuya / Everett Collection Staff / Everett Collection / EA / East News , © ANGELA WEISS / AFP / East News

Vajzat e gjata ndonjëherë ndihen të pakëndshme për faktin se është e vështirë për to të zgjedhin rrobat e duhura dhe të durojnë shqetësime të tjera. Sidoqoftë, ka nga ata që ishin në gjendje të kapërcenin komplekset dhe të gjenin përparësi te gjatësia. Midis tyre janë aktoret Nicole Kidman (gjatësia e saj është 180 cm) dhe Brooke Shields (183 cm), të cilat me besim theksojnë këmbët e tyre të gjata me taka të larta.

 • Që nga fëmijëria, unë isha më e gjatë se të gjithë fëmijët e klasës. Tani jam 182 cm, dhe gjithmonë kam dashur të jem e gjatë. Kur bëhej fjalë për lojëra në natyrë dhe sporte, unë isha pothuajse gjithmonë më e mira. Kjo më bëri të shkoj në kolegj me një bursë të plotë atletike, e cila ishte rreth 50,000 dollarë në vit. Shpesh marr komplimente: “Je kaq e gjatë! Ju mund të bëheni një modele. “Me këtë gjatësi, ju i trembni burrat e pasigurt. Takimi me një grua kaq të gjatë kërkon një burrë shumë të sigurt. © Eva Glasrud ​​/ Quora
 • Vitet e mia të adoleshencës ishin të mjerueshme, unë isha fëmija më i gjatë në të gjithë shkollën, shumë i ndrojtur dhe i pasigurt. Të gjitha rrobat e mia ishin të shkurtra, unë kurrë nuk kam ëndërruar për rroba banjo me një copë dhe kominoshe, dhe në kamping kam pasur gjithmonë një dyshek të vogël. Ndërsa plakem, gjej shumë më tepër plus. Unë mund të ha më shumë se pjesa tjetër, kam një pamje më të mirë, mbi kokat e të gjithëve. Burri dhe fëmijët e mi janë gjithashtu të gjatë, dhe ne vazhdimisht marrim komplimente, çfarë familje të bukur kemi. Unë gjithashtu mund të marr fiq nga fiku në kopshtin e prindërve të mi. © Delphine Corbac / Quora

Fiziku shumë i hollë

© Cyril Pecquenard / KCS / East News , © Wiese / face to face / FaceToFace / REPORTER / East News

Ndërsa miliona njerëz duan të humbin peshë, ka nga ata që ëndërrojnë të shtojnë disa kile pasi kanë dëgjuar këshillat e “dashamirëve”. Por nëse krahasoni veten me yjet e hollë të skenës dhe pasarelave, atëherë nuk ka asgjë për t’u shqetësuar. Këngëtarja Celine Dion, me një lartësi prej 171 cm, peshon 53 kg, dhe Victoria Beckham është një mbështetëse e ushqimit të duhur dhe peshon vetëm 48 kg me një lartësi prej 163 cm.

 • Që nga fëmijëria, kam vuajtur nga fakti se është shumë e vështirë për mua të shtoj peshë, pasi që jam një astenik me një metabolizëm të përshpejtuar. Gjatë gjithë jetës sime duhet të dëgjoja pakënaqësi në adresën time, një kompleks i zhvilluar. Koha ka kaluar dhe tani të gjithë ata që më qortuan sepse isha shumë i dobët janë mbipeshë. Më në fund e kuptova që të hash dhe të mos shëndoshesh është një dhuratë. © Heard / VK
 • Vazhdimisht këshillohem të ha më shumë. Ata madje më thanë për anoreksi, duke mos ditur se ajo ishte jo vetëm një sëmundje fizike, por edhe një mendore. Ka plot “dashamirës” të tillë. © Oksana Klindukhova / Facebook
 • Në klasat e fundit të shkollës, vajzat talleshin me madhësinë time modeste të gjoksit dhe ijet e ngushta. Unë madje bleva një bllok vëllimi, siç bëri Penelope Cruz në Kthimi, megjithëse nuk e kam përdorur kurrë. Kanë kaluar vite, dhe tani unë marr rregullisht komplimente për “pamjen time model”, përfshirë edhe nga ata ish-shokë të klasës.

Dhëmbë të mëdhenj

© Charles Sykes / Invision / AP / East News

Dhëmbët e mëdhenj janë një tipar gjenetik. Yjet me miliona fansa japin një shembull se si të buzëqeshin gjerësisht, duke e kthyer buzëqeshjen e tyre në një emër marke dhe ta përdorin atë për të promovuar mallra nën markat e tyre.

Gjithmonë më vinte turp nga buzëqeshja – kam dhëmbë të mëdhenj përpara. Gjatë gjithë kohës ajo buzëqeshte me gojën e mbyllur ose mbulonte gojën me dorë, deri në fund të klasës së 9-të. Por fotografi ndryshoi gjithçka. Ne u filmuam për albumin e diplomimit, dhe kur erdhi tek unë, ai më tha: “Hape gojën, ke dhëmbë shumë të bukur!” Që atëherë unë buzëqesh shumë dhe nuk kam turp. Dhe unë shpesh marr komplimente. Kjo është mënyra se si një person dhe disa fjalë mund të ndryshojnë rrënjësisht jetën tuaj dhe të shtojnë vetëbesimin. © Heard / Ideer

Plagët

© AF Archive / Graham Whitby Boot / Mary Evans Picture Library / East News

Disa kanë shenja në fytyrë ose pjesë të dukshme të trupit, për të cilat njerëzit janë në siklet dhe përpiqen t’i maskojnë. Sandra Bullock mori të sajën duke kërcyer mbi shkëmbinjtë në lumë, por ajo nuk përpiqet ta fshehë atë.

 • Kam pasur një aksident disa vjet më parë. Shenjat në fytyrë u bënë rezultat dhe kujtesë. Në fillim u vura në siklet – njerëzit reaguan shëmtuar, diskutuan pas shpine, u ulën në transport. Me kalimin e kohës, u mësova, plus njerëzit që ndihmuan të cilët me besim thanë se kjo ishte edhe një moment kryesor. Koha kaloi dhe disi në punë, kur ata prekën temën e aksidenteve, një person relativisht i ri në ekip u befasua kur tha se “sapo vura re se keni një shenjë”. Përfundim: duhet të jeni më të sigurt në vetvete – edhe disavantazhet e konsiderueshme janë më të lehta për t’u kapërcyer nga sa duket. © Heard / Ideer