13 Shenja se Je e Mençur Përtej Moshës Tënde

©Krakenimages.com/shutterstock

Mençuria nuk njeh moshë, por mund të urtësojë dikë.

Kur thua diçka të mençur, në çast dukesh shumë më i vjetër dhe më i pjekur se sa është realisht mosha jote.

Njerëzit zakonisht presin që mençuria të vijë nga burrat me mjekër gri me llullë, jo nga dikush kaq i ri.

Nuk është e gjitha për të pasur një përvojë të gjatë. Shpesh mund të bëhet fjalë thjesht për ta parë botën në një mënyrë tjetër – një mënyrë që është më me këmbë në tokë se të tjerët.

Për ju, gjithçka ka kuptim; kështu e keni menduar botën për vite me radhë. Por të tjerët mund t’ju krahasojnë me një person fjalë urtë.

Për të kuptuar se çfarë kuptimi kanë, këtu janë 13 mënyra që tregojnë se jeni të mençur përtej moshës tuaj.

Nuk ndiqni atë që është në modë

Rrjetet sociale e kanë bërë më të lehtë për të gjithë ne që të vazhdojmë me të gjitha tendencat më të fundit.

Miqtë tuaj më të afërt janë të përditësuar me serialet më të fundit që ia vlen të shijoni ose muzikën që ia vlen të transmetohet.

Ata fusin të gjithë zhargonin e ri në bisedat tuaja të rastësishme. Por thjesht mund të duket tepër shumë për ju.

Të tjerë mund të thonë se jetoni nën një shkëmb ose keni ngecur në kohë.

Por ju kënaqeni me telefonin tuaj edhe nëse kanë kaluar vite që kur keni marrë për herë të fundit një të ri.

Ju preferoni stilolaps dhe letër, libra fizikë, në biseda personale sesa të bisedoni në internet.

Ju nuk e ndjeni nevojën për të vazhduar me tendencat më të fundit, sepse preferoni të kaloni kohën tuaj duke shijuar jetën tuaj ashtu siç është.

Pasuritë materiale nuk janë aq të rëndësishme për ju

Të tjerët zakonisht blejnë shpejt për produktet më të fundit në treg: qofshin ato këpucët më të reja apo telefonat më të shpejtë.

Për ju, megjithatë, thesari material i një personi është mbeturina materiale e një personi tjetër.

Blerja e produkteve na jep një kënaqësi – por që nuk zgjat.

Pas disa ditësh, ne do të kthehemi në rrjetet sociale për të gjetur gjënë tjetër që duam të blejmë.

Në vend që të jeni kaq të përqendruar në objektet materiale, më mirë do të krijoni lidhje të qëndrueshme dhe të bëni punë që janë kuptimplote për ju.

Ju mund t’ia dilni mbanë me gjithçka që keni tashmë.

Ju vëreni gjëra që njerëzit nuk i vërejnë

Njerëzit e mençur janë në gjendje të shohin gjërat që njerëzit e zakonshëm nuk i shohin.

Ndoshta ju keni lexuar në gazetë se një kompani po bën një blerje tjetër. Për të tjerët, mund të duket si lajm i rregullt, por për ju, është një mundësi për të investuar.

Kur jeni duke folur me të tjerët, mund të dalloni lëvizjet e tyre delikate të syve.

Ju mund të dalloni nëse ata gënjejnë bazuar në atë që po shikojnë dhe nëse po thonë të vërtetën bazuar në tonin e zërit të tyre.

Ju bëheni si Sherlock Holmes, duke vënë re detaje për jetën e një personi që ata i përmendin vetëm kalimthi, duke ju lejuar t’i kuptoni ata shumë më tepër se të tjerët.

Edhe pse të jesh i vëmendshëm është një cilësi e madhe për të pasur, çelësi për të qenë i mençur përtej viteve të tua është të kuptosh se sa fuqi personale tashmë ke thellë brenda vetes.

Këtë e mësova nga anti-guru, Justin Brown.

Nëse doni të merrni kontrollin mbi jetën tuaj dhe të zbuloni qëllimin tuaj të vërtetë, harroni guru-të e mbipopulluar që ofrojnë një “salcë sekrete”. Harrojeni teknikat e pakuptimta.

Siç shpjegon Justin, është e pabesueshme ajo që mund të arrini kur përdorni bollëkun tuaj të pakufizuar të fuqisë personale. Po, të gjitha përgjigjet ndaj vetë-dyshimit dhe çelësat e suksesit janë tashmë brenda jush.

Reflekton shpesh për jetën tuaj

Jeni meditues dhe introspektiv.

Para se të shkoni në shtrat, mund të dëshironi të shkruani ditar për ditën tuaj dhe të shikoni prapa se çfarë ishit (dhe nuk ishit) në gjendje të arrinit.

Ju pyesni veten nëse mund të kishit qenë më falës apo i sinqertë me të tjerët.

Ju ktheheni në të kaluarën jo për hir të nostalgjisë, por për hir të mirëkuptimit dhe pajtimit.

Nuk është egoiste të mendosh kaq shumë për veten – ndonjëherë, mund të ndihet e nevojshme.

Ju mendoni se është përgjegjësia juaj të mbani veten nën kontroll, se nuk po bëheni personi që nuk dëshironi të jeni kurrë.

Njerëzit e tjerë mund të mos jenë aq introspektivë.

Për ju, megjithatë, nuk mund ta imagjinoni të kaloni një ditë pa vënë në dyshim veprimet tuaja.

Ju jeni këshilltarja në grupin tuaj të mikeve

Kur dikush ka një problem në jetën e tij – qoftë romantik, profesional apo familjar – ata vijnë tek ju.

Ju keni dhënë historikisht disa nga këshillat më të mira për miqtë tuaj.

Kur dikush ka nevojë për ndihmë për të pyetur veten se çfarë dhurate t’i marrë tjetrit të rëndësishëm, ju e ndihmoni të zgjedhë.

Kur ata ndihen të hutuar për punën e tyre, ju jeni aty për t’i ndihmuar ata ta sqarojnë atë.

Kur ata kanë nevojë për dikë për të shfryrë zemërimin e tyre, ju jeni aty për t’i ndihmuar ata të qetësohen dhe të dëgjojnë betejat e tyre.

Meqenëse njerëzit shpesh kërkojnë këshilla kur kanë nevojë për ndihmë për të parë diçka që ata vetë nuk mund ta shohin, ata i drejtohen dikujt që mund të jetë më perceptues se ata.

Juve këshillat që jepni ju duken të thjeshta. Por për të tjerët, ata ju shohin si shumë të mençur.

Ju kënaqeni duke provuar gjëra të reja

Njerëzit e mençur tërhiqen nga përvojat e tyre të ndryshme për t’i ndihmuar ata të përballojnë problemet e tyre në jetë.

Ata mund ta kuptojnë lidhjen midis surfit me mënyrën se si nuk mund të kapërceni dallgën e suksesit nëse nuk vazhdoni të vozisni.

Ju jeni të etur të provoni të qepni pantallonat tuaja, duke mësuar vlerën e pavarësisë dhe mjeshtërisë gjatë rrugës.

Ju dëshironi të vizitoni restorantin e ri në qytet që shërben ushqim italian, edhe pse ju jeni më shumë për një darkë lokale.

Njerëzit zakonisht kanë frikë të provojnë gjëra të reja sepse nuk presin t’i shijojnë ato.

Për ju, të provoni gjëra të reja është një shans për të mësuar.

Kështu që nuk ju intereson nëse ishte si ajo që kishit shpresuar – gjithmonë do të merrni diçka prej saj.

Ju vlerësoni përvojën mbi gjithçka

Ju preferoni të shpenzoni paratë tuaja në një udhëtim jashtë vendit sesa të blini pajisjen më të fundit. Ose preferoni t’i trajtoni miqtë tuaj me një natë të paharrueshme jashtë.

Objektet fizike janë të përhershme. Ato nuk zgjasin aq gjatë sa të paprekshmet: marrëdhëniet, kujtimet dhe përvojat.

Kur udhëtoni, jeni në gjendje të krijoni lidhje të thella me botën përreth jush.

Kur kaloni kohë me miqtë tuaj, e dini se do të jetë një nga kujtimet tuaja më të rëndësishme kur të jeni 80 vjeç.

Ju jeni në gjendje të kuptoni rëndësinë e momentit – diçka që jo shumë njerëz mund ta vlerësojnë.

Ju keni kaluar nëpër beteja emocionale

Njerëzit nuk bëhen të mençur nga hiçi. Shpesh, ka pasur një moment në të kaluarën e tyre që ka ndryshuar mënyrën se si ata e shohin botën.

Pasi u ndanë me personin që menduan se do të martoheshin; vdekja e një prindi; krizë e paparashikuar financiare.

Askush nuk mund të përgatitet për këto dhe askush nuk del nga to njësoj.

Sipas trajneres dhe mësueses shumë të suksesshme të jetës Jeanette Brown, të kesh kaluar të paktën një përvojë emocionalisht të vështirë në jetën tënde ndryshon mënyrën se si e shikon botën.

Çelësi për ta transformuar jetën tuaj në diçka për të cilën jeni të pasionuar dhe entuziast, kërkon këmbëngulje, një ndryshim në mentalitet dhe vendosje efektive të qëllimeve.

Ju pëlqen të qëndroni në shtëpi

Të qëndrosh në shtëpi, të përqafuar me një libër të këndshëm dhe një pije të ngrohtë është një nga gëzimet e thjeshta të jetës suaj.

Ndërkohë që ju pëlqen të kaloni kohë me njerëzit jashtë, bateria juaj sociale mund të zgjasë vetëm për aq gjatë.

Shtëpia juaj është tempulli juaj.

Është tërheqja juaj nga një botë e zhurmshme dhe pa ndalesë. Është aty ku mund të jesh vetvetja pa të gjykuar askush.

Kjo është arsyeja pse ju thoni Jo kur dikush ju fton jashtë. Ju nuk jeni antisociale – thjesht e doni paqen e shtëpisë tuaj.

Ju nuk kërkoni shumë

Njerëzit e mençur janë në gjendje t’ia dalin në jetë pa patur shumë.

Ata e kuptojnë se nuk kanë nevojë për shumë për të mbijetuar.

Aty ku ndiejmë nevojën për t’u abonuar në çdo platformë transmetimi për të parë serialet tona të preferuara, je në rregull me shikimin e kanaleve të mira të modës së vjetër.

Ju nuk jeni bujarë dhe nuk shpenzoni shumë para për rroba – ose diçka në të vërtetë.

Ju shpenzoni vërtet vetëm kur përfshin dhurata për njerëzit e tjerë ose udhëtime të rastësishme me miqtë. Ju jetoni një jetë me mirëmbajtje të ulët dhe ndjeheni më se mirë me këtë.

Ju pëlqen të jeni vetëm

Njerëzit shpesh nuk u pëlqen të dalin vetëm në publik. Ka një tendencë për t’u ndjerë në siklet për këtë, sikur të qenit vetëm të ishte një gabim shoqëror në gjykim.

Por ju pëlqen të dilni në një takim. Ju darkoni në restorante dhe shikoni shfaqje vetë.

Ju nuk keni nevojë për shoqërinë e dikujt tjetër për të kaluar një kohë të mirë. Është gjithashtu një kohë që ju të bëni disa nga mendimet tuaja më të mira dhe të shijoni paqen tuaj.

Ju lexoni gjerësisht

Ju zhyteni në botën e gjerë të letërsisë për të fituar një kuptim të ri të botës që ju rrethon.

Ju mund të kaloni nga leximi i veprave shkencore jo-fiction në një epikë fantazi. Ju lexoni libra biografi dhe filozofi; ese dhe poezi.

Është aftësia juaj për të lidhur këto këndvështrime të ndryshme mbi botën që lejon jo vetëm mençurinë, por edhe kreativitetin.

Ju kërkoni virtyte, jo pamje

Ju kujdeseni më shumë për karakterin e dikujt sesa për pamjen e tij.

Meqenëse ju thjesht dëshironi të krijoni lidhje, mund t’i afroheni kujtdo për sa kohë që ata duken mjaft autentikë për ju.

Ju tërheqni drejt atyre që tregojnë ndershmëri dhe mirësi ndaj të tjerëve.

Ndërsa të tjerët mund të shmangin disa njerëz për shkak të pamjes së tyre, ju shkoni drejt tyre, me dëshirë për të mësuar rreth historive të tyre.

Edhe pse je i mençur përtej viteve të tua, e ke ende gjithë jetën përpara.

Do të vijnë më shumë vite që do t’ju mësojnë mësime të reja dhe të vlefshme. Thelbi i mençurisë është të mësuarit – dhe ju nuk e shihni veten duke u ndalur ndonjëherë.