15 Këshilla Psikologjike për t’u Mbrojtur nga Dyqanet pa i Bërë Paratë ‘Rrush e Kumbulla’

©shutterstock©shutterstock

Ne harxhojmë mesatarisht më shumë se 500 dollarë në vit me blerje të pamenduara. Por ama nuk jemi të vetmit për t’u fajësuar, prodhuesit dhe shitësit na studiojnë me kujdes për të nxitur dëshirën tonë për të blerë.

Sidoqoftë, ka mënyra shumë efektive për t’i bërë ballë çdo tundimi dhe për të vazhduar të rritni kursimet tuaja.

Ne vendosëm të zbulojmë se cilat janë strategjitë më të mira për të kursyer duke u ruajtur nga marifetet e shitësve. Dhe tani mezi presim të ndajmë këto sugjerime me ju. Mbani shënime!

Vishni taka.

© MEGA/EAST NEWS, © MEGA/Mega Agency/East News

Sipas një studimi, të qenit i përqendruar në mbajtjen e ekuilibrit tuaj ndërsa vishni taka të larta mund të ketë një ndikim në paratë që shpenzoni. Në këtë mënyrë, konsumatorët do të jenë në gjendje të vlerësojnë mundësitë e tyre me më shumë kujdes, dhe të zgjedhin produkte me çmime mesatare në vend të atyre që janë shumë të shtrenjta.

Në mënyrë interesante, të bësh pazar pas jogës ose pasi të kesh hipur në shkallët lëvizëse mund të ketë të njëjtin efekt.

Mbani kartmonedha të reja në portofolin tuaj

© pexels.com, © depositphotos.com, © depositphotos.com

Një studim tjetër thotë se pamja fizike e parave gjithashtu ndikon në shpenzimet tona. Njerëzit ka më shumë të ngjarë të japin ato para që duken të vjetra, të ndyra dhe të konsumuara. Mundohuni të mbani para të reja në portofolin tuaj, dhe pjesën tjetër ta depozitoni në llogarinë tuaj bankare.

Rishikimi mund të jetë i mirë.

© pexels.com, © shutterstock.com

Para se të klikoni në butonin “plotëso porosinë” gjatë blerjeve në internet, mund të përpiqeni të mbyllni faqen e internetit dhe ta lini për disa orë ose brenda natës. Mund të ndodhë që madje t’i harroni artikujt që dëshironit të blinit, që do të thotë se nuk ishin në të vërtetë aq të domosdoshme.

Ju mund të bëni të njëjtën gjë në një dyqan fizik duke e kthyer sendin përsëri dhe duke bërë një shëtitje të shkurtër larg nga ai dyqan.

Shmangni ndërveprimet e gjata me stafin e shitjeve.

© depositphotos.com, © depositphotos.com

Ndërveprimet pozitive me klientët janë një nga rregullat që ndiqet me kujdes nga shumë shitës me pakicë. Sa më shumë bashkëpunëtorët e shitjeve të ndërveprojnë me klientët e tyre, aq më gjatë ata i bëjnë ata të qëndrojnë në dyqanin e tyre dhe ka më shumë të ngjarë që klientët të blejnë më shumë nga sa kishin menduar.

Duke e ditur këtë, tani mund të përpiqeni të zvogëloni këto ndërveprime ose thjesht të mos ndërveproni fare.

Mundohuni të lini kartën tuaj bankare në shtëpi ndonjëherë.

© pexels.com, © pexels.com

Një studim më shumë zbulon se konsumatorët kanë më shumë të ngjarë të shpenzojnë më shumë para nëse paguajnë me kartat e tyre të debitit, sesa nëse paguajnë me para në dorë.

Kur paguajmë me para në dorë, ne shohim sasinë e parave që shpenzojmë dhe kështu mund të jetë e dhimbshme. Sidoqoftë, pagesa me kartë është e ftohtë, pa emocion, dhe e bën më të vështirë për të gjurmuar shpenzimet tuaja.

Kontrolloni në modalitetin mysafir

© pexels.com

Kur bëni pazar në internet, shmangni regjistrimin e një llogarie të re dhe ruajtjen e të dhënave të llogarisë tuaj bankare. Informacioni i ruajtur do të thotë që blerja mund të bëhet në disa klikime dhe kështu të shkaktojë një blerje impulsive. Nëse vazhdoni me blerjen tuaj si mysafir, do t’ju duhet të futni numrin e kartës suaj dhe informacione të tjera, që do të thotë se ka një shans që ju të mund të përtoni, të mos dëshironi të shkoni të kërkoni kartën tuaj dhe përfundimisht të shmangni porosinë (impulsive!).

Kontrolloni përshtypjet për sendet e shtrenjta.

© pexels.com, © depositphotos.com

Blerja e gjërave të shtrenjta me impuls dhe pastaj pendimi për të mund të jetë shumë e dhimbshme. Për ta parandaluar këtë, mund të përpiqeni të kontrolloni në internet dhe të shihni se çfarë thonë të tjerët në lidhje me çmimin që keni ndërmend të blini.

Ndonjëherë mund të zbuloni se shumica e klientëve të tjerë përfunduan të pakënaqur për këtë, kështu që ndoshta nuk duhet t’i shpenzoni paratë tuaja. Përvoja tregon se përdoruesit që lënë përshtypje me tre yje janë ato më të ekuilibruarat dhe më të saktat krahasuar me ato 1 apo 5 yllëshe.

Mbani mente në gojë kur hyni në një dyqan.

Shitësit me pakicë përdorin një strategji të veçantë të quajtur “marketing aromash” për ta bërë përvojën e blerjes më të këndshme për klientët e tyre. Ata përdorin aroma si bergamot, vanilje, çaj të bardhë ose bambu për t’i nxitur të shpenzojnë më shumë para.

Karamelet me aromë nenexhiku ose çamçakëzi mund të neutralizojnë aromat përreth jush dhe t’ju ndihmojnë të mos shpenzoni më shumë nga sa keni menduar.

Ndizni muzikën tuaj.

© depositphotos.com, © depositphotos.com

Një truk tjetër për të na bërë të shpenzojmë më shumë është përdorimi i tingujve dhe këngëve të këndshme në dyqane. Kjo temë është studiuar për një kohë shumë të gjatë dhe është provuar që tempo-ja dhe zhanri i muzikës ndikojnë në mënyrën se si marrim vendimet e blerjes.

Në mënyrë që të mos mashtroheni, mund të vendosni kufje gjatë blerjeve ose të dëgjoni muzikë që e dini që nuk do të ndikojë shumë në disponimin tuaj.

Shmangni prekjen e shumtë të produkteve.

© depositphotos.com, © depositphotos.com

Studiuesit zbuluan se nëse klientët lejohen të shohin dhe prekin mallra të ndryshëm në dyqan, ka më shumë të ngjarë të paguajnë më shumë.

Rezulton se prekja me të vërtetë ndikon në vendimet tona të blerjes dhe se shitësit e kthejnë këtë në avantazhin e tyre. Kur bëni pazar, përpiquni të prekni vetëm ato sende që me të vërtetë keni ndërmend të blini.

Mos përdorni shporta ose karroca ndërsa blini ushqime.

© depositphotos.com, © pexels.com

Disa dyqane madje do të ndryshojnë madhësinë e karrocave të tyre të blerjeve. Për shembull, u zbulua se zmadhimi i përmasave të shportës mund të rezultojë në më shumë para të shpenzuara nga konsumatorët. Mënyra më e mirë për të kursyer para është ose të mos përdorni një shportë ose, edhe më mirë, çantën tuaj të blerjes me një listë të përgatitur të produkteve që ju nevojitet për të blerë.

Shmangni blerjet në kohë piku.

© depositphotos.com, © shutterstock.com

Kur blerësit janë në një dyqan të mbushur me njerëz, ata ndihen jashtë kontrollit dhe kjo mund të bëjë që ata të shpenzojnë më shumë para atje. Gjithashtu, shumë njerëz blejnë së tepërmi kur shoqërojnë për shopping miqtë e tyre sepse duan të jenë me ta.

Kështu, përpiquni të blini atë që ju nevojitet gjatë kohës kur qendrat tregtare janë pothuajse bosh, dhe mundësisht përpiquni ta bëni atë vetëm.

Mos merrni ushqime falas.

© shutterstock.com, © depositphotos.com

Mostrat falas të ushqimit në dyqane të ndryshme po bëhen gjithnjë e më të përhapura për një arsye të thjeshtë: ato mund të aktivizojnë ndjesinë tonë të reciprocitetit. Nëse provojmë diçka të shijshme, mund të ndiejmë se duam t’i rikthejmë diçka vendit nga e kemi marrë. Për më tepër, ushqimi falas gjithashtu na hap oreksin dhe na bën të blejmë më shumë.

Gjithmonë kontrolloni paketimet e reja.

© depositphotos.com

Kompanitë vazhdimisht ridizenjojnë paketimin e produkteve të tyre, por kjo mund të fshehë një hile të vogël: vëllimin e produktit. Gjithmonë kontrolloni vëllimin në paketimin e azhurnuar për të parë nëse është tkurrur dhe sigurohuni që të mos jeni të detyruar të paguani më shumë.

Rishikoni veshjet tuaja përpara se të bëni pazar.

© depositphotos.com

Ndonjëherë kur blejmë rroba, ne mund të përfundojmë duke blerë sende që janë të ngjashme me ato që tashmë i kemi blerë tashmë. Para se të shkoni në dyqan, kaloni nëpër dollapin tuaj për të parë dhe parë se çfarë rrobash keni tashmë.

Në këtë mënyrë do të mbani të gjitha artikujt tuaj dhe do të shmangni blerjen e sendeve të ngjashme.