9 Gjëra në Shtëpinë Tuaj që Ju Bëjnë të Ndiheni Vazhdimisht të Lodhur

© depositphotos , © depositphotos

Shtëpia është vendi ku ju doni të ktheheni pas një dite të vështirë në punë për t’u çlodhur, relaksuar dhe rimarrë energjitë.

Për ta bërë këtë, ne bëjmë më të mirën tonë për të krijuar komoditet dhe rehati rreth nesh: ne blejmë pajisje shtëpiake të shtrenjta, shtroje me cilësi të lartë dhe gjëra të tjera të vogla të këndshme për syrin.

Sidoqoftë, nganjëherë shtëpia juaj bëhet vendi që duket se ju thith energjinë dhe në vend të ngarkesës së dëshiruar me gjallëri dhe humorit të mirë ajo vetëm shton trishtimin dhe lodhjen.

Ne kemi gjetur, me vërtetim shkencor, cilat gjëra dhe elementët dekorativë në një shtëpi mund të ndikojnë në shëndetin dhe nivelin e gjallërisë tuaj.

Qilimi

© lord_ photon / pexels

Qilimat në dysheme mund të jetë një nga arsyet e lodhjes suaj. E vërtteta është se ai grumbullon pluhur, papastërti, spore të mykut dhe qime të kafshëve, të cilat kanë një efekt të dëmshëm në shëndetin tuaj. Përveç kësaj, me kalimin e kohës, adezivët dhe ngjyrat në qilima me cilësi të dobët mund të akumulojnë përbërje organike të paqëndrueshme (VOC-të), të cilat mund të shkaktojnë alergji, dhimbje koke dhe simptoma të tjera.

Fotot me ish-in

© cottonbro / pexels

Gjërat që ju kujtojnë ish-in tuaj mund të ndikojnë gjithashtu në mirëqenien tuaj fizike dhe emocionale. Nëse ndesheni vazhdimisht me objekte nga e kaluara në shtëpinë tuaj, atëherë do të përjetoni në mënyrë të pashmangshme përvoja të dhimbshme dhe si rezultat, ndjesi lodhjeje morale. Mundohuni t’i hidhni, ose të paktën t’i fshihni në një kuti të veçantë, fotot e përbashkëta, dhuratat dhe gjithçka që ju shqetëson.

Muret vjollcë

© depositphotos , © depositphotos

Një kombinim i zgjedhur saktë i ngjyrave në shtëpi mund t’ju mbushë me energji, të përmirësojë gjendjen tuaj shpirtërore dhe të krijojë atmosferën e nevojshme, prandaj, zgjedhja e ngjyrës së dhomave duhet të trajtohet me shumë gjithë përgjegjësi. Për shembull, vjollca vepron si irrituese, stimulon punën aktive të trurit, duke e bërë më të vështirë për ju të bini në gjumë. Besohet se ngjyra vjollcë e mureve mund të shkurtojë kohën e gjumit deri në 6 orë. Për dhomën e gjumit, është më mirë të zgjidhni blu: ndihmon për t’u çlodhur, dhe gjithashtu ul presionin e gjakut dhe ngadalëson rrahjet e zemrës.

Rrëmuja

© Ketut Subiyanto / pexels

Sigurisht, pas një dite të ngarkuar dhe një rruge të lodhshme në bllokime të trafikut, gjëja e fundit që dëshironi të bëni është të vini në shtëpi dhe të bëni pastrimin. Sidoqoftë, një apartament i çrregullt mund t’ju bëjë të ndiheni edhe më të lodhur se sa keni menduar fillimisht. Sipas një studimi, rrëmuja dhe hapësira e paorganizuar mund të lodhin trurin dhe të zvogëlojnë aftësinë e tij për të funksionuar.

Temperatura e ulët e ajrit

© Lisa Fotios / pexels , © depositphotos

Temperaturat e ulëta të dhomës gjithashtu mund të ju bëjnë të ndiheni të lodhur. Sipas studimeve, temperatura optimale për gjumë të shëndoshë është 15-20 ° C. Pra, nëse shtëpia juaj është e ftohtë, atëherë gjatë gjithë ditës do të tundoheni të bëni një sy gjumë ose të shtriheni për të pushuar.

Smartfonët

© depositphotos

Telefonat celularë janë bërë një pjesë integrale e jetës sonë: në kafene, në punë dhe madje edhe në tualet, telefonat inteligjentë janë gjithmonë me ne. Sidoqoftë, duhet të krijoni zakon të vendosni veglën larg shtratit të paktën brenda natës. Një studim nga Fondacioni Kombëtar i Gjumit zbuloi se përdorimi i pajisjeve të teknologjisë interaktive (kompjuterë, laptopë, telefona celularë, etj.) Një orë para gjumit shkakton vështirësi në gjumë dhe gjumë të shqetësuar, gjë që ju bën të ndjeheni të rraskapitur të nesërmen. dhe e lodhur.

Perdet e mbyllura

A lodheni gjatë ditës dhe ëndërroni të flini mjaftueshëm, por vuani nga pagjumësia gjatë natës? Ndoshta gjithçka ka të bëjë me dritën e pamjaftueshme. Në një studim, shkencëtarët analizuan efektet e dritës natyrore në cilësinë e gjumit. Eksperimenti përfshiu 49 punonjës zyre (22 persona ulen në një dhomë me dritare dhe 27 – pa dritare) të cilët punojnë gjatë të ditës. Si rezultat, doli që njerëzit që punonin nën ndikimin e rrezeve të diellit, mesatarisht, flinin 46 minuta më gjatë në natë. I njëjti parim funksionon në shtëpinë tuaj: përpiquni të’i mbuloni dritaret tuaja vetëm natën dhe të shijoni diellin gjatë ditës. Atëherë do të flini më mirë dhe do të ndiheni të pushuar.

Zbutësit e rrobave

© depositphotos

Zbutësit kimikë të rrobave mbrojnë rrobat tuaja por i veshni me një shtresë të hollë të substancave toksike që mund të çojnë në skuqje të lëkurës, dhimbje koke të rregullta dhe probleme me frymëmarrjen. Kur blini zbutës pëlhure, kushtojini vëmendje përbërësve dhe shmangni përbërës të tillë si klorur distearyldimonium, surfaktantë kationikë, ose “zbutës të rrobave të biodegradueshme”. Nëse është e mundur, është më mirë të përdorni detergjentë ekologjikë të rrobave me përbërës natyralë.

Neglizhimi i defekteve

© depositphotos

Një copë që ka rënë në një mikser, një rubinet që pikon gjithnjë në kuzhinë, ose ngjitje butonash në telekomandën e televizorit janë ato detaje të vogla që duket se nuk janë aq kritike, por ju prishin nervat. Sa herë që hasni këtë avari në jetën e përditshme, ju nervozoheni dhe bezdiseni, dhe shtëpia nga një fole komode kthehet në një burim të vazhdueshëm të negativitetit. Vendosni vetes afate të rrepta kohore: për shembull, nëse brenda një muaji nuk rregulloni një avari të vogël, atëherë hidhni sendin tutje.