Arsyet e Sinqerta pse Lidhjet e Gjata Mund të Përfundojnë Shpejt pas Martesës

© liamhemsworth / Instagram © mileycyrus / Instagram

Kur jemi në një marrëdhënie të qëndrueshme me dikë që e duam, është e natyrshme të mendojmë për hapin tjetër: martesën. Ideja për t’u martuar na mbingarkon paksa mendimet dhe sjell një buzëqeshje në fytyrën tonë.

Të jetosh së bashku me dikë që e don përgjithmonë duket e përsosur, por realiteti ndryshon nga trillimet për të cilat kemi rritur duke lexuar dhe kemi parë në filma.

Kur të martoheni, jo çdo ditë do të jetë një përrallë edhe pse e doni njëri-tjetrin. Vetëm pse 2 persona kanë qenë në një lidhje për një kohë të gjatë nuk do të thotë se ata do të realizojnë një martesë perfekte nga një roman i Nicholas Sparks.

Me martesën vijnë përgjegjësi të mëdha dhe shumica e njerëzve që ekzaltohen duke planifikuar ditën e dasmës dhe muajin e përsosur të mjaltit, shpesh e harrojnë këtë, duke çuar në një divorc më vonë.

Ne kemi identifikuar disa arsye brutalisht të sinqerta pse çiftet të cilët janë në marrëdhënie afatgjata dhe përfundojnë duke u divorcuar njëri-tjetrin menjëherë pasi të martohen, edhe pse janë dashuruar për një kohë të gjatë.

Mungesa e përkushtimit

© mileycyrus / Instagram © mileycyrus / Instagram

Kur jeni të rinj, të dashuruar dhe në një lidhje, ju gjeni mënyra të reja çdo herë e më pas për ta bërë partnerin tuaj të ndjehet i veçantë. Ju kurrë nuk e humbni shansin për t’i treguar gjysmës tuaj se sa do të thonë ata për ju. Ju ndiheni mirënjohës që i keni në jetën tuaj dhe keni bërë çdo gjë për t’i mbajtur ata me vete.

Nga ana tjetër, kur të martoheni, filloni ta merrni si të mirëqenë partnerin tuaj. Ju nuk i vlerësoni ato aq sa më parë dhe ngadalë, fillon të krijohet një hendek midis jush.

Ishit tejet të dhënë në fillim.

© Chilling Adventures of Sabrina / Netflix © How I Met Your Mother / 20th Century Fox

Sipas një studimi të botuar në Gazetën e Psikologjisë Sociale, çiftet që janë shumë të dashur gjatë fillimit të marrëdhënieve të tyre ka më shumë të ngjarë të divorcohen pasi të martohen. Kur shfaqni dashuri të vazhdueshme ndaj bashkëshortit tuaj gjatë gjithë kohës, deri në atë pikë saqë “surprizat” tuaja as nuk ju surprizojnë më, gjërat fillojnë të bëhen pak të mërzitshme pas martesës.

Kjo jo vetëm që e bën partnerin tuaj të ndjejë se nuk ka asgjë më tërheqëse në marrëdhënien tuaj, por gjithashtu ju vë nën presion të madh. Në fakt, ju filloni të ndjeni se përpjekjet tuaja po kalojnë pa u vënë re dhe nuk po vlerësohen siç duhet. Ju atëherë filloni të ndjeheni më pak të dëshirueshëm.

Nuk ishte “dashuri e vërtetë”.

© Brooklyn / BBC Films

Gabimi më i keq që ne të gjithë bëjmë është ngatërrimi i dashurisë me pasion. Njerëzit në marrëdhënie afatgjata e ngatërrojnë të qenit të dashuruar me të qenit të qetë kur jeni rreth një personi dhe kjo është aty ku gjërat shkojnë keq. Zakonisht pasi të martohen, e kuptojnë se nuk ishin vërtet të dashuruar.

Të jesh i dashuruar me dikë dhe të jesh i dashur me ta janë 2 gjëra krejtësisht të ndryshme! Por momenti që çiftet e kuptojnë këtë, shpesh është vonë.

Nevojat tuaja kanë ndryshuar.

Njerëzit ndryshojnë me kohën dhe kështu bëjnë nevojat e tyre! Kohët e fundit, çifti i famshëm i pushtetit Miley Cyrus dhe Liam Hemsworth, të cilët kanë vite që kanë lidhje, janë divorcuar vetëm disa muaj pasi u martuan. Pyesin pse ndodhi kjo? Kjo është për shkak se përparësitë e tyre ndryshuan. Në një deklaratë publike, reparti i çiftit zbuloi se të dy kanë rënë dakord të ndahen ndërsa dëshirojnë të rriten, dhe duan të përqëndrohen në veten dhe karrierën e tyre.

Ndryshimi është i pashmangshëm dhe vjen me kohën. Ju ose mund të rriteni dhe të ecni përpara me partnerin tuaj ose thjesht mund të përqendroheni së pari në veten dhe qëllimet tuaja. Martesa është e bukur por kërkon gjithashtu një nivel të lartë angazhimi, durimi dhe dashurie që është arsyeja pse pasi të martohen, njerëzit fillojnë të ndjehen të ngarkuar nga përgjegjësia dhe preferojnë të jenë më vete për tu përqendruar në qëllimet e tyre individuale.

Ju thjesht keni dashur të sistemoheni.

© The Vow / Spyglass Entertainment

Të martohesh për ndonjë arsye tjetër përveç dashurisë, thjesht nuk do të funksionojë. Duke bërë këtë, ju thjesht do të humbni kohën tuaj dhe të partnerit tuaj. Martesa do të prishet së shpejti për shkak të mungesës së dashurisë në marrëdhënie.

Të gjithë dëshirojnë të qetësohen një ditë, por nuk duhet të lejoni që presioni nga kolegët ose ndonjë lloj grupesh shoqërore t’ju nxisë. Martesa është si një biçikletë që i duhen 2 goma të barabarta të dedikuara për të marrë udhëtimin e quajtur jetë. Nëse ju ose partneri juaj mendoni se nuk jeni gati për të ndërmarrë hapin tjetër, dëgjoni instiktin tuaj!

Keni zbuluar një anë të re të partnerit tuaj.

© How I Met Your Mother / 20th Century Fox

Të qenit në një marrëdhënie afatgjatë nuk do të thotë të dini gjithçka për partnerin tuaj. Kur martoheni dhe filloni të jetoni së bashku, duke bërë kaluar çdo ditë të jetës, do të zbuloni gjëra të reja në lidhje me të dashurin tuaj – disa interesante dhe disa “të këqija”.

Mospërfillja, pandershmëria, problemet e parave, pasiguritë dhe mbivlerësimi janë disa nga flamurët kryesorë të kuq që njerëzit zbulojnë në marrëdhëniet e tyre pas martesës, gjë që shpesh çon në ndarjen e tyre.

Ju nuk u përputhët ashtu siç mendonit.

© A Star Is Born / Warner Bros

Shumica prej nesh kanë pritshmëri joreale kur bëhet fjalë për marrëdhëniet dhe martesën. Imazhi i “jetës së lumtur e të përsosur” na shfaqet në kokën tonë falë filmave dhe nuk është aspak afër realitetit. Partneri juaj nuk do të plotësojë fjalitë tuaja ose të mësojë përmendësh gjithçka që ju pëlqen. Jo çdo ditë do të jetë plot diell. Do të ketë raste kur partneri juaj ndjehet pak pa qejf dhe ditë kur ju duhet hapësirë. Martesat funsionojnë me anë të mirëkuptimit të ndërsjellë.

Çiftet që nxitojnë të martohen pa e menduar atë thellë, duke menduar se gjithçka do të funksionojë sepse ata e njohin njëri-tjetrin për kaq gjatë, përfundojnë duke u divorcuar nga njëri-tjetri pas vetëm disa muajsh, sepse ka të ngjarë që ata nuk janë mendërisht të gatshëm për përgjegjësitë.

Ata ndjehen të zhgënjyer kur realiteti i godet ata dhe të mbingarkuar nga angazhimi që martesa kërkon për të funksionuar si duhet.