Rezulton se ka një Ngjyrë të Përsosur për Secilën Dhomë të Shtëpisë Tuaj, Sipas Psikologëve

© depositphotos.com © depositphotos.com

Ngjyra e dhomës ku jeni ulur mund të ndikojë në mënyrën se si ndiheni, sipas psikologjisë.

Ndërsa e kuqja mund t’ju ndihmojë të përqendroheni, bluja mund t’ju qetësojë. Ngjyrosja e dhomave dhe hapësirave të caktuara me një ngjyrë të caktuar mund t’ju ndihmojë të arrini atë që dëshironi, qoftë pasion, lumturi ose nevojë për të shtuar oreksin.

Ne jemi përgatitur një listë të ngjyrave dhe dhomave për të cilat ato janë më të përshtatshme.

Për kuzhinë: e verdha

© depositphotos.com © depositphotos.com

Ngjyra e verdhë rrit prodhimin e serotoninës në trupin tuaj dhe nxit oreksin tuaj, duke e bërë atë ngjyrën më të përshtatshme për kuzhina. Kjo është edhe arsyeja pse shumica e restoranteve janë me ngjyrë të verdhë.

Për zyrën e shtëpisë ose palestrën: e kuqe

© depositphotos.com © depositphotos.com

Sipas ekspertëve, ngjyra e kuqe i bën njerëzit më produktivë. Kur punoni në një zyrë ose dhomë me ngjyrë të kuqe, shpejtësia dhe forca e reagimit të një personi rriten. Nëse po pyesni se me cilën ngjyrë duhet të lyeni palestrën tuaj ose zyrën e shtëpisë, e kuqja është ajo për të cilën duhet të synoni.

Për dhomën tuaj të gjumit: blu

© Karen Mardahl / Wikimedia Commons © depositphotos.com

Ngjyra blu ka fuqinë për t’ju qetësuar dhe mbush dhomën me qetësi. Lehtësisht një nga ngjyrat më relaksuese për tu parë, bluja ngjall emocion dhe mund të ulë shkallën e pulsit të një personi. Meqenëse dhoma juaj e gjumit është një vend ku ju duhet të relaksoheni, pikturimi me të kaltër është një ide e mirë.

Për hyrje dhe korridore: gri

© depositphotos.com © depositphotos.com

Sipas stilistes së famshme të brendshme, Susan Bednar Long, ngjyra gri është më e përshtatshme për hyrje dhe korridore, pasi shërben si një ngjyrë neutrale ndaj dhomave të tjera. Është e thjeshtë por elegante dhe ndryshon tonet me dritë, duke i dhënë shtëpisë tuaj një pamje unike.

Për një dhomë artizanale ose dhomë studimi: jargavan

© depositphotos.com © depositphotos.com

Jargavani ose një ngjyrë e purpurt është thellësisht e lidhur me imagjinatën dhe krijimtarinë. Leonardo da Vinci besonte se fuqia e meditimit rritej 10 herë më shumë kur bëhej në dritë vjollcë. Pikturoni dhomën tuaj artizanale ose dhomën e studimit me këtë ngjyrë dhe me siguri do t’ju japë një nxitje krijuese.

Për dhomën e ndenjes: portokalli

© depositphotos.com © depositphotos.com

Ngjyra portokalli mund t’ju bëjë të ndjeheni të ngazëllyer dhe entuziastë ndërsa provokon gjithashtu ndjenja ngrohtësie. Për shkak të vetive të saj, portokallia është më e përshtatshme për dhomat e ndenjes ose zonat thelbësore të shtëpisë tuaj.

Për fëmijën: jeshile e ndritshme

© depositphotos.com © depositphotos.com

Ngjyra me të cilën pikturoni dhomën e foshnjës tuaj mund të ndikojë vërtet në zhvillimin e tyre. Për shkak të kësaj, ngjyra më e përshtatshme për çerdhe është jeshilja. Ka një efekt qetësues dhe përfaqëson shëndetin. Zvogëlon presionin dhe mund ta ndihmojë fëmijën tuaj të flejnë paqësisht.

Për hapësirat e zëna: rozë

© depositphotos.com © depositphotos.com

Nghyra rozë është referuar si një ngjyrë “femërore”, por është shumë më tepër se kaq. Muret rozë kanë tendencë të prishin tensionin e krijuar dhe të ndihmojnë në shmangien e konfliktit, kjo është arsyeja pse disa burgje i ngjyrosin muret e tyre me një hije rozë. Gjithashtu evokon cilësitë e mirësisë dhe dhembshurisë. Për hapësirat e ngjeshura si zyra, dyqane, apo edhe salla të mëdha, synoni ngjyrime rozë.

Me cilat ngjyra pikturohen dhoma e gjumit dhe kuzhina juaj? Si i keni dekoruar? Ndani disa foto me ne në komente!