“Ata qeshën me mua sepse isha ndryshe, ndërsa unë qesha me ata sepse ishin të gjithë…”/ Thëniet më të Bukura të Heath Ledger

©shutterstock

Pavarësisht karrierës së tij relativisht të shkurtër në industri dhe vdekjes së parakohshme në vitin 2008, aktori fitues i Oskarit, Heath Ledger, përgjithësisht llogaritet si një nga më të mëdhenjtë e të gjitha kohërave.

Ai ishte një intelektual i vërtetë me ndjeshmëri të zhvilluar artistike. Ai ishte gjithashtu jashtëzakonisht i vetëdijshëm.

Ai i dinte aftësitë dhe kufizimet e tij dhe pranoi se karriera e tij ishte ushqyer me lugë nga drejtuesit e studios. Duke hequr dorë nga dëshira për të parë pas në të kaluarën ose për të parë përpara në të ardhmen, ai jetoi në të tashmen.

Ne kemi sjellë disa nga gjërat që ai ka për të thënë për njerëzit. Zgjedhjet, e ardhmja, paratë, lumturia, dashuria, familja dhe jeta në përgjithësi.

Ata qeshën me mua sepse isha ndryshe, ndërsa unë qesha me ata sepse ishin të gjithë njësoj.

Çdokush që të takon të pyet si po të shkojnë punët, karriera, nëse je martuar, a ke shtëpi, sikur jeta të ishte një listë pazari. Por askush ndonjëherë nuk të pyet nëse je i lumtur.

Asnjëherë mos lejoni që dikush t’ju bëjë të ndiheni sikur nuk e meritoni atë që dëshironi.

Është një lloj rregulli për mua që të dyshoj te vetja ime për të hyrë në çdo lloj projekti. Gjithmonë mendoj se nuk duhet ta bëj dhe nuk di si ta bëj dhe do të dështoj dhe se i kam zhgënjyer. Unë gjithmonë përpiqem të gjej një rrugëdalje.

Nëse merrni vendime bazuar në reagimet ose gjykimet e njerëzve, atëherë po bëni zgjedhje vërtet të mërzitshme.

Po të kisha dëgjuar agjentin tim, do të vrapoja me geta, do të ngjitesha në ndërtesa e gjëra të tjera.

Duke u rritur në Australi, nuk ndihesh kurrë sikur do të jetosh përtej atij vendi. Ju zgjoheni dhe shkoni në plazh dhe bëni detyrat e shtëpisë tuaj. Ti je thjesht një fëmijë.

Nga 18 deri në 22, isha vetëm, jetoja në L.A me një grup miqsh, duke bërë festa.

E shihni, në momentet e tyre të fundit njerëzit ju tregojnë se kush janë në të vërtetë.

Kur të vdes, paratë e mia nuk do të vijnë me mua. Filmat e mi do të jetojnë për njerëzit që të gjykojnë se çfarë kam qenë unë si person. Unë thjesht dua të qëndroj kurioz dhe të vazhdoj të buzëqesh si shakaxhi.

Kërkoj falje për aftësitë e mia të tmerrshme në intervistim.

Unë nuk jam folës publik dhe nuk do të jem kurrë.

E vetmja mënyrë e arsyeshme për të jetuar në këtë botë është pa rregulla.

Asnjëherë mos hiqni dorë nga ajo që ju bën të buzëqeshni.

Nëse jeni gjithnjë 100% të sigurt për zgjedhjet që bëni, nuk do të rriteni.

Njerëzit në përgjithësi shprehin më shumë mes fjalive të tyre kur nuk flasin. Fjalët janë zakonisht atje për të maskuar se kush është dikush ose çfarë ndjen.

Futni pak anarki, prishni rendin e vendosur dhe gjithçka bëhet kaos. Unë jam një agjent i kaosit, e dini efektin e kaosit? Bën drejtësi.

Kur fillova të aktroj, isha thjesht budalla.

Oskarët janë një koncept vërtet i çuditshëm për mua, që filmat dhe aktrimi mund të konkurrojnë njëri-tjetrin. Ne nuk po bëjmë të njëjtën garë. Është sikur të gjithë të bëjmë sporte të ndryshme në fakt.

Arsyeja që ju kërceni dhe këndoni është për ta bërë publikun të ndihet sikur po kërcen dhe këndon. Për sa kohë që ju argëtoheni me të dhe i jepni 100 për qind, ata do ta ndiejnë këtë.

Energjia ime nervore është zakonisht forma më e lehtë e energjisë për t’u përdorur.

Është si çdo gjë në jetë, duke përfytyruar njeriun e vjetër që do të bëhesh: Për sa kohë që keni një pamje të qartë të kësaj – jetës që dëshironi të bëni – përfundimisht ndoshta do të arrini atje.

Nëse kaloni gjithë ditën hipur mbi kalë, kur të zbrisni dhe do të ecni përreth sikur keni ende një kalë mes këmbëve tuaja. Dhe kjo ndikon në shpatullat tuaja. Ato bien.

Unë kurrë nuk kam pasur pritshmëri të mëdha nga puna ime dhe sigurisht që nuk do ta lejoj që kjo të mundojë mendimet e mia. Unë thjesht do të vazhdoj të zgjedh atë që ndihet e duhura për mua në atë kohë dhe të shkoj me të.

Unë jam ende një fëmijë. Unë jam si gjashtë vjeç. Por kjo është vetëm një çështje e dëshirës për t’u rritur ose jo, është thjesht një udhëtim i madh. U ndjeva sikur kur dola nga shtëpia isha në një udhëtim dhe jam akoma.

Jam i turpshëm. Njerëzit ngatërrohen. Ata mendojnë se si aktor mund të ngrihesh dhe të jesh i sigurt në ekran. Pse nuk jeni kështu në jetën normale? Pse nuk mund të veproni në jetën tuaj shoqërore? ‘Sepse nuk mundem!’

Unë jam disi i varur nga lëvizja.

Nuk do të argëtohesha më duke bërë një film për adoleshentë.

Ju mësoni më shumë për veten përmes fëmijës suaj, mendoj.

Nuk ka Yoda – nuk ka njeri që ju drejton në drejtimin e duhur. Ju duhet ta kuptoni vetë.

Ndjenja australiane e humorit është shumë e thatë, sarkastike dhe shumë e fshehtë. Sikur të them ndonjë shaka në Amerikë, njerëzit mendojnë se jam serioz! Kështu që thjesht pushova së treguari ndonjë shaka.

Disa njerëz thjesht duan të shohin botën të digjet.

Mami dhe babai im nuk më shtynë kurrë të performoja. Ata kurrë nuk më kanë ndaluar të provoj ndonjë gjë, apo të jem ndonjë gjë. Ata kurrë nuk më kufizuan në asnjë mënyrë. Për të cilën do të jem përgjithmonë mirënjohës.

Askush nuk ka panik kur gjërat shkojnë “sipas planit”. Edhe nëse plani është i tmerrshëm!

Mund të të pyes emrin, zonja ime? Ose ndoshta engjëjt nuk kanë emra, vetëm fytyra të bukura.

Nuk jam i zoti në planifikimin e së ardhmes. Unë nuk planifikoj fare. Nuk e di se çfarë do të bëj nesër. Unë nuk kam një planifikues të ditës dhe nuk kam një ditar. Unë jetoj plotësisht në të tashmen, jo në të kaluarën, jo në të ardhmen.

Unë thjesht nuk jam një nga ata aktorë natyrshëm qesharak, të relaksuar që kënaqen me qendër të vëmendjes dhe janë aq të mirë në të.

Unë jam në kontroll të jetës sime, jo dikush në Hollywood.

Unë kam lindur për të qenë baba. Dhe këtë e kam pritur me padurim gjatë gjithë jetës sime.

Mendova, duhet të jem më i kujdesshëm në lidhje me zgjedhjet e mia – kjo reflekton se kush jam.

Unë mendoj se evolucioni juaj personal shkon paralelisht me evolucionin tuaj profesional. Performanca dhe personi që jeni rriten në të njëjtën kohë.

E bëj këtë vetëm sepse po argëtohem. Ditën që do të ndaloj së argëtuari, thjesht do të largohem.

Unë kurrë nuk dua të ndihem sikur e kam arritur qëllimin tim. Është si fermerët kinezë. Ata kurrë nuk e pranojnë se është një sezon i mirë. Ata ndjehen sikur do të ndëshkohen.

Më pëlqen të vendos pengesa dhe t’i mposht ato.

Më pëlqen të shoh filma që dalin me buxhet më të ulët, sepse je i detyruar të përdorësh imagjinatën tënde. Ju nuk keni gjithçka në majë të gishtave tuaj. Ju duhet ta krijoni atë nga e para.

Më pëlqen të bëj diçka që kam frikë.

Në përgjithësi nuk mendoj se shumica e situatave mund të etiketohen si të zeza ose të bardha.

Më duket sikur po humbas kohë nëse e përsëris veten.

Besoj se çdo gjë që nuk të vret, thjesht të bën… të huaj.

Mendoj se kushdo që ka një punë që i largon nga shtëpia, mund t’i kuptojë vështirësitë në ruajtjen e qëndrueshmërisë, jo vetëm me familjen dhe me ata që doni, por edhe me miqtë tuaj.

Unë jam një tip jashtëzakonisht privat dhe e gjithë kjo po ndodh kaq shpejt. Unë me të vërtetë nuk kam pasur kohë për ta arsyetuar atë. Por nuk do të lejoj asgjë që të më trembë ose të marr kontrollin mbi mua, mendimet e mia ose jetën time reale.

Jam shumë rehat me kuajt. Unë i dua kuajt dhe jam rritur në duart e fermave. Ka diçka shumë universale për këdo që është mbi kalë natë e ditë. Kur zbrisni nga ai kalë, ju ende po ecni sikur të keni ende një kalë mes këmbëve tuaja.