“Herën tjetër që shqetësoheni për diçka, përpiquni të mbani mend se nuk jeni…”/Thëniet më të Bukura të Lovato

©Wikimedia Commons

Demetria Devonne Lovato është një këngëtare, kompozitore dhe aktore amerikane.

Ajo shquhet për mprehtësinë e përshkrimit të ndjenjës dhe ne kemi vendosur të sjellim për kënaqësinë e lexuesve tanë një përmbledhje të thënieve më të bukura të saj.

Ne lexojmë çdo koment tuajin, ndaj presim të na thuash cila prej thënieve mëposhtë të pëlqeu më së shumti.

Herën tjetër që shqetësoheni për diçka, përpiquni të mbani mend se nuk jeni gjithmonë në kontroll. Në vend të kësaj, bëni gjëra praktike ose krijoni një orar. Jini aktiv dhe hiqni dorë nga stresi. Në fund të fundit, nuk do të ndryshojë asgjë.

Ai nuk është princi juaj simpatik nëse nuk sigurohet që ju ta dini që ju jeni princesha e tij.

Unë nuk mund t’i vendos shpresat e mia shumë lart, sepse çdo përshëndetje përfundon me një lamtumirë.

Një nga gjërat më të frikshme në jetë është kur arrin të kuptosh se e vetmja gjë që mund të të shpëtojë është… vetja.

Pasqyra mund të gënjejë. Nuk ju tregon se çfarë ka brenda. Dhe kjo, mund t’ju tregojë se jeni plot jetë. Është e mahnitshme ajo që mund të fshehësh vetëm duke buzëqeshur.

Dashuria është më e fortë se presioni për të qenë i përsosur.

Nëse do vendosja që jam vajza për të ndryshuar botën, mund ta bëja në çdo kohë.

Qielli është kufiri… disa njerëz synojnë lart, asgjë nuk është e pamundur.

Shijoni jetën tuaj … rrini lirshëm, festoni fort dhe thjesht kaloni mirë.

Kam arritur të kuptoj se të bësh veten të lumtur është më e rëndësishmja. Asnjëherë mos u turpëroni nga ndjesitë tuaja. Ju keni të drejtë të ndjeni çdo emocion që dëshironi dhe bëni atë që ju bën të lumtur. Kjo është motoja ime e jetës.

A duhet të më bësh të ndihem sikur nuk ka mbetur asgjë nga unë? Mund të marrësh gjithçka që kam, mund të thyesh gjithçka që jam, sikur jam bërë prej qelqi, sikur jam bërë prej letre. Vazhdo dhe përpiqu të më shkatërrosh, do të ngrihem nga toka si një rrokaqiell …

E shihni, kjo zemër nuk do të qetësohet; ashtu si një fëmijë, duke vrapuar, i frikësuar, nga një klloun.

Me trego, a ndiheni ashtu si ndihem unë? Sepse asgjë tjetër nuk është e vërtetë, në makinën La La Land.

Këshilla më e mirë që mund t’i jap kujtdo që kalon nëpër një problem të ashpër është të mos kesh kurrë frikë të kërkosh ndihmë.

Nuk ka kuptim të jetosh jetën nëse nuk bën histori dhe mënyra më e mirë për të bërë histori është të ndihmosh të tjerët.

Asgjë nuk është më e bukur se një buzëqeshje që ka lindur mes lotëve.

Vazhdoni dhe besoni se askush nuk shkëlqen më shumë se ju. Bëhuni të mahnitshëm dhe jini të lumtur.

Bëni atë që ju bën të lumtur dhe mos u interesoni se çfarë mendojnë të tjerët.

Qëndroni të fortë, jini të guximshëm, dashuroni fort dhe vërtetë, dhe nuk do të keni asgjë për të humbur.

Çrregullimet e të ngrënit janë sëmundje serioze mendore, jo zgjedhje e stilit të jetës.

Ju bëni një ndryshim në jetën tuaj është një trokitje në kokën e mendjes që vendos jetën tuaj ju shihni yjet që shkëlqejnë përgjatë mënyrës se si ndërtoni një urë ju e bëni atë të shkëlqejë e vetmja mënyrë për të bërë ndryshimin është të ndihmoni komunitetin!

Dhe nëse mendon se je vetëm. Ndize muzikën time. Sepse unë do të jem aty për ty.

Shikoni një film që ju bën të qeshni ose dëgjoni një këngë që ju bën të qani. Përqafoni emocionet tuaja dhe jini krenarë për atë që ndjeni.

Asnjëherë nuk do të kisha thënë përgjithmonë nëse e dija se nuk do të zgjaste.

Qiejt po qajnë, unë jam duke parë, dhe pres pika loti në sytë e mi.

Unë mendoj se plagët janë si plagët e betejës – të bukura, në një farë mënyre. Ato tregojnë se çfarë keni kaluar dhe sa të fortë jeni për të dalë prej saj.

Fakti që ju keni aftësinë për të qëndruar në skenë dhe për të kënduar ndërsa qani është aq i guximshëm.

Duajeni veten dhe trajtojeni veten ashtu siç do të trajtonit mikun tuaj më të mirë. Ju meritoni të njëjtën dashuri që u jepni të tjerëve.

Asnjëherë mos e quani një vajzë të trashë, edhe nëse bëni shaka.

Rimëkëmbja është diçka për të cilën duhet të punoni çdo ditë dhe është diçka që nuk e merr asnjë ditë pushimi.

Jeta është e çmuar dhe ajo që bëni me të ju mban gjallë nga brenda. Nuk mjafton vetëm të jetosh dhe ta marrësh atë dhuratë si të mirëqenë. Secili prej nesh ka frikë, por sa më shumë të punojmë për t’i tejkaluar ato, aq më shumë jemi në gjendje të shijojmë jetën tonë.

Sekretet tona na bëjnë të sëmurë.

Asnjëherë mos u turpëroni për atë që ndjeni. Ju keni të drejtë të ndjeni çdo emocion që dëshironi dhe të bëni atë që ju bën të lumtur. Kjo është motoja ime e jetës.

Ekspozoni veten ndaj frikës tuaj më të thellë; pas kësaj, frika nuk ka fuqi.

Jeta mund të jetë kaq e vështirë ndonjëherë, por të luftosh me dhimbjen ia vlen. Eshtë më mirë të ndjeni çdo lloj emocioni sesa të mos ndjeni fare.

Bëhuni ai që jeni dhe mos lejoni askënd të ndikojë në besimin që keni në individualitetin tuaj.

Vajzat me buzëqeshjet më të bukura duket se tregojnë histori më të trishtuara.

Çdo jetë ka një qëllim. Ndani historinë tuaj dhe mund të ndihmoni dikë të gjejë të tyren.

Ndonjëherë mendimet, frika ose njerëzit e tjerë bëhen shumë të zhurmshëm dhe ne nuk mund ta dëgjojmë veten.

Ndryshoni mendimet negative, të urryera ndaj vetes, në ato pozitive, që pohojnë vetveten. Kur jeni pozitivë për veten dhe gjithçka përreth jush, ju filloni ta shihni botën në një dritë tjetër. Jeta juaj sot është ajo që bëni krijoni prej saj.

Shkoni atje ku dëshironi dhe largoheni nga vendi ku nuk jeni. Rrethojeni veten me njerëz dhe mjedise pozitive.

Ngrihuni për ata që ende nuk munden. Jepu atyre mbështetje dhe forcë.

Mënyra më e zakonshme që njerëzit heqin dorë nga fuqia e tyre është duke menduar se nuk kanë asnjë.

Pavarësisht se çfarë po kaloni, ka një dritë në fund të tunelit, dhe mund të duket e vështirë për të arritur, por ju mund ta bëni këtë dhe thjesht vazhdoni të punoni drejt saj dhe do të gjeni anën pozitive në gjëra.

Sigurohuni që nuk po modeloni veten sipas dikujt, por thjesht të jesh ai që duhet të jesh. Ec përpara, bëhu i çuditshëm sepse “normalja” është e mërzitshme!

Sigurohuni që nuk po i jetoni frikat tuaja, por i lironi ato. Mundohuni të mbani mend se ka një qëllim për çdo vështirësi ose mundësi në jetën tuaj.

Mësoni nga e kaluara dhe ndani përvojat tuaja me të tjerët.

Këshilla ime e vetme është të qëndroni të vetëdijshëm, të dëgjoni me kujdes dhe të bërtisni për ndihmë nëse keni nevojë për të.

Eshtë kaq e lehtë të kapesh në dëshirën e suksesit, pasurisë dhe famës. Nëse ky është lloji i njohjes që kërkoni në jetë, nuk do të zgjasë sepse nuk është autentik. Ne jemi këtu për të qenë në shërbim, për të qenë me vlerë dhe për të ndihmuar të tjerët në mënyrat tona unike. Suksesi nuk përcakton se kush jemi. Është vetëm një kujtesë e asaj që mund të arrijmë.