“Trishtohu. Çmendu. Irritohu. Ulërit. Qaj. Vari Turinjtë, Por Një Moment do Bindesh se…”/Thëniet më të Bukura të Kobe Bryant

©getty images

Kobe Bryant besonte te kapërcimi i frikës për t’u bërë versioni më i mirë i mundshëm i vetes.

Kobe Bryant ishte një basketbollist legjendar, duke përfunduar 20 sezone në NBA dhe duke fituar pesë kampionate botërore në NBA me Los Angeles Lakers para daljes së tij në 2016.

I njohur si një nga basketbollistët më të mëdhenj të të gjitha kohërave, ai shpesh paraqitej me nofkën “Mamba e Zezë” në pistë, nofkë e cila, i kujtonte atij se kush dëshironte të ishte kur futej në lojë.

Në një intervistë të 2015 me Ahmad Rashad, Bryant shpjegoi, “Kur unë shkoj në atë pistë, unë bëhem [Mamba e Zezë]. Unë jam ai gjarpër vrasës. Jam i ftohtë si guri.”

Mjerisht, në mëngjesin e 26 janarit të vitit 2020, Kobe Bryant – së bashku me vajzën e tij 13-vjeçare Gianna (Gigi) dhe shtatë viktima të tjera – humbën jetën në një aksident me helikopter në Calabasas, California.

Kobe Bryant lindi me një dashuri dhe pasion për sportin – veçanërisht basketbollin. Babai i tij, Joe Bryant, pati sukses në NBA deri në vitin 1983, dhe vazhdoi basketbollin profesional që nga ajo kohë, kështu që Kobe Bryant filloi të mësojë sportin kur ishte vetëm tre vjeç.

Pasi luajti futboll për pjesën më të madhe të fëmijërisë së tij në Itali, ai përqafoi plotësisht lojën e basketbollit kur u transferua përsëri në Shtetet e Bashkuara gjatë viteve të shkollës së mesme – ai shpejt fitoi njohjen kombëtare, duke u bërë lojtari i dytë më i ri në NBA në histori ndërsa u bashkua me Los Angeles Lakers.

Shpesh i krahasuar me idhujt e tij Michael Jordan dhe Shaquille O’Neal, Kobe Bryant pati mundësinë për të provuar talentin e tij përmes karrierës së tij 20 sezonale me Lakers, duke fituar titullin e Lojtarit më të Vlefshëm në NBA në 2008.

Jo vetëm që Kobe Bryant ishte një basketbollist i pandalshëm, por ai gjithashtu bëri emër duke shkëlqyer në biznes dhe duke u bërë një kapitalist i suksesshëm. Ai huazoi emrin e tij për markat e industrisë sportive dhe investoi miliona dollarë në industrinë e teknologjisë dhe mediave, duke përfshirë një investim të konsiderueshëm në BodyArmor që pagoi mirë pasi Coca-Cola bleu një investim të pakicave në 2014.

Kobe Bryant rriti katër vajza me gruan e tij Vanessa,  17-vjeçaren Natalia Diamante, 13-vjeçaren Gianna Maria-Onore, 3-vjeçaren Bianka Bella dhe Capri Kobe Bryant, e cila lindi qershorin e kaluar.

 

Visualizza questo post su Instagram

 

Un post condiviso da Kobe Bryant (@kobebryant) in data:

Sipas një postimi në Instagram kushtuar gruas së tij, Kobe Bryant dhe Vanessa Bryant festuan përvjetorin e 18-të të martesës vitin e kaluar.

Gjatë karrierës së tij, Kobe Bryant u dha këshilla tifozëve të tij dhe foli për mënyrat më të mira për të kapërcyer frikën dhe për të arritur sukses.

Në kujtim të një prej basketbollistëve më të mëdhenj të të gjitha kohërave, kemi përgatitur një koleksion me thëniet më të mira të Kobe Bryant për jetën, dashurinë për lojën dhe si të përballeni me frikën sy më sy.

Pikëpamja e Kobe Bryant mbi përballjen me negativitetin.

“Gjithçka negative – presioni, sfidat – janë e gjitha një mundësi për të arritur më lart.”

Duke punuar shumë për ëndrrat e tij.

“Përkushtimi i bën ëndrrat realitet”. – Kobe Bryant

Pse krijoi pseudonimin “Mamba e Zezë” për veten e tij.

“Unë kisha për të organizuar gjëra. Kështu që unë krijova ‘Mamban e Zezë”. Kështu që Kobe duhet të merret me këto çështje, të gjitha sfidat personale. Mamba e Zezë shkon në pistë dhe bën atë që bën. Detyra ime është t’i shkatërroj të gjithë ata që shkelin në pistë ”

Kur mbron stilin e tij të lojës ndaj kritikëve.

“Unë kam fituar shumë qyshkur kam qenë 8 vjeç. Por “sa shumë” është çështje perspektive. Disa njerëz menduan se Mozart kishte shumë shënime në kompozimet e tij. Më lejoni ta them në këtë mënyrë: Unë argëtoj njerëz që thonë se kam qëlluar shumë. Kjo më duket shumë interesante. Duke iu kthyer Mozartit, ai iu përgjigj kritikëve duke thënë se nuk kishte as shënime të tepërtë as të mangëta. Kishte aq sa duheshin”.

Në ngritjen e vetes dhe forcimin.

Trishtohu. Çmendu. Irritohu. Ulërit. Qaj. Vari Turinjtë, POR NJË MOMENT DO BINDESH se gjithçka ishte shumë e vërtetë. Do të zemërohesh dhe do dëshirosh ta kishe edhe njëherë atë mundësi, të riktheheshe, ta luaje lojë prap. Por realiteti nuk të kthen asgjë mbrapsht dhe as ti nuk duhet t’i LËSHOSH ASGJË ATIJ.

Kobe Bryant nuk besonte në justifikime.

“Gjërat e shkëlqyera vijnë nga puna e palodhshme dhe këmbëngulja. Nuk ka justifikime.”

Pikëpamjet e Kobe Bryant për jetën.

“Kaloni një kohë të mirë. Jeta është shumë e shkurtër për tu mashtruar dhe dekurajuar. Duhet të vazhdoni të lëvizni. Duhet të vazhdoni. Vendosni njërën këmbë para tjetrës, buzëqeshni dhe thjesht vazhdoni të rrokulliseni.”

Pas festimit të sezonit inaugural të Mamba League në vitin 2019.

“Më pëlqen që fëmijët po ndërtojnë besim te loja dhe po zhbllokojnë potencialin e tyre përmes sportit.”

Mbi anashkalimin e dështimeve.

“Kur ne po themi se kjo nuk mund të arrihet, kjo nuk mund të bëhet, atëherë ne jemi shkurtimisht duke ndryshuar. Truri im nuk mund ta përpunojë dështimin. Ai nuk do ta përpunojë dështimin. Fjalia “ti je një dështim”, unë mendoj se është pothuajse më keq se sa të vdes”.

Duke qenë të përulur dhe të qenit lojtar i ekipit.

“Është folur shumë për mua se jam një dhe i vetmi, por thjesht nuk është kështu. Ne kemi fituar lojëra kur unë kam shënuar 40 pikë dhe ne kemi fituar kur kam shënuar 10.”

Mbi inkurajimin e shokëve

“Gjëja e rëndësishme është që shokët tuaj të ekipit duhet të dinë se po luftoni për ta dhe me të vërtetë dëshiron që ata të jenë të suksesshëm.”

Të besosh tek vetja dhe të bësh një zgjedhje të jesh i shkëlqyeshëm.

“Kur ju bëni një zgjedhje dhe thoni:” Të ndodhë çfarëdo të ndodhë, unë do të jem ky”, atëherë nuk duhet të çuditeni kur vërtetë të bëheni ashtu. Nuk duhet të jetë diçka që është dehëse ose jashtë karakterit sepse e keni parë këtë moment për aq kohë sa … kur të vijë ai moment, sigurisht që e shihni sepse ka qenë këtu tërë kohën, sepse ka qenë në mendjen tuaj tërë kohën “.

 Në ndjekje të suksesit.

“Sapo ta kuptoni se si ndihesh kur dështon, vendosmëria do të ndjekë suksesin”.

Kobe Bryant nuk donte asgjë më shumë sesa të ishte versioni më i mirë i vetes.

“Unë nuk dua të jem Michael Jordan i ardhshëm, unë thjesht dua të jem Kobe Bryant.”

Duke qenë një shembull.

“Gjëja më e rëndësishme është të provoni dhe frymëzoni njerëzit në mënyrë që ata të mund të jenë të shkëlqyeshëm në çfarëdo që ata duan të bëjnë”.

Ai nuk hiqte dorë kurrë.

“Momenti kur hiqni dorë, është momenti kur lini dikë tjetër të fitojë”.

Kobe Bryant u mbështet në familjen e tij.

“Prindërit e mi janë shtylla kurrizore. Ende janë. Ata janë të vetmit njerëz që do t’ju mbështesin nëse shënoni zero ose shënoni 40.”

Të jesh lojtar i ekipit.

“Do të bëj gjithçka që duhet për të fituar lojën, pavarësisht nëse është të ulem në një stol duke tundur një peshqir, duke i dhënë një gotë ujë një shoku të skuadrës, ose duke realizuar goditjen fituese të lojës”.

Mendja “top” dhe të mos u ndjerit të frikësuar.

“Hera e fundit kur u frikësova ishte kur isha 6 vjeç në klasën e karatesë. Unë isha një rrip portokalli dhe instruktorja më urdhëroi të luftoja një tjetër me rrip të zi i cili ishte nja dy vjet më i madh se unë. Unë u frikësova. Dua të them se unë isha i tmerruar dhe ai më goditi. Por më pas kuptova që ai nuk më goditi aq keq sa mendoja dhe se nuk kishte asgjë me të vërtetë për t’u frikësuar. Kjo ishte koha kur kuptova se frikësimi nuk ekzistonte vërtet nëse keni një mendje të shëndoshë.”

Kobe Bryant dinte t’i kapërcente dyshimet te vetja e tij.

“Unë kam dyshim në vetvete. Kam pasiguri. Kam frikë nga dështimi. Ka netë kur shfaqem në arenë dhe mendoj, ‘shpina më dhemb, këmbët më dhembin, gjunjët më dhembin. thjesht dua të qetësohem.’ Ne të gjithë kemi dyshime në vetvete. Ju nuk mund ta mohoni këtë, por gjithashtu nuk duhet të kapitulloni prej saj. Ne duhet t’i përqafojmë dyshimet tona.”

Në njohjen e lojës.

“Këta djem të rinj zbresin në arenë për të luajtur damë. Unë jam atje duke luajtur shah.”

Në atë që duhet për të zotëruar zanatin e tij.

“Ne të gjithë mund të jemi mjeshtër në zanatin tonë, por ju duhet të bëni një zgjedhje. Ajo që dua të them me këtë është se ka sakrifica të qenësishme që vijnë së bashku me atë zanat. Koha me familjen, me miqtë, të qenit mik i shkëlqyeshëm, duke qenë bir i dashur, nip, çfarëdo që të jetë. Ka sakrifica që vijnë së bashku me marrjen e këtij vendimi “.

Kobe Bryant nuk besonte në “pothuajse”.

“Fitorja merr përparësi mbi të gjitha. Nuk ka zonë gri. Nuk ka pothuajse.”

Për të kërkuar të ardhmen dhe jo për t’u endur në të kaluarën.

“Ky është momenti kur pranoj që kohërat më sfiduese do të jenë gjithmonë pas meje dhe para meje”.

Të besosh dhe të besosh vetveten.

“Unë jam jashtëzakonisht i gatshëm të fitoj, dhe u përgjigjem sfidave. Nuk është sfidë për mua të fitoj titullin e pikëve, sepse e di se mund ta bëj.”

Një mesazh i bukur për ditëlindjen e gruas së tij, Vanessa Bryant, në Instagram në vitin 2019.

“Ti je si vera e mirë shpirt, të dua përgjithmonë”.

 Kur nuk keni frikë.

“Nëse keni frikë të dështoni, atëherë me siguri do të dështoni.”

Në atë që duhet për të qenë udhëheqës.

“Shumë udhëheqës dështojnë sepse nuk kanë guximin të prekin atë nerv ose të godasin atë akord.”

Në atë se çfarë duhet për të qenë një udhëheqës i vërtetë.

“Udhëheqja është vetmuese … Unë nuk do të kem frikë nga konfrontimi që më çon atje ku duhet të shkoj.”

Rreth rrugës drejt arritjes së qëllimeve të tij.

“Unë e krijoj vetë rrugën time. Ishte e drejtë dhe e ngushtë. Unë e shikoj atë në këtë mënyrë: ose po qëndroj në rrugën time, ose jam jashtë saj”.

Për kapërcimin e dhimbjes.

“Dhimbja nuk ju tregon se kur duhet të ndaleni. Dhimbja është zëri i vogël në kokën tuaj që përpiqet t’ju mbajë mbrapa, sepse e di se nëse vazhdoni, ju do të ndryshoni.”

Kobe Bryant e dinte si ta drejtonte jetën e tij larg nga njerëzit që e mbajtën atë mbrapa.

“Gjëja më e rëndësishme është që ju duhet t’u bëni të gjithëve të ditur se ju jeni këtu dhe jeni real.”

Në përdorimin e ndikimit të tij për të bërë mirë dhe për të bërë një ndryshim në botë.

“Përdorni suksesin, pasurinë dhe ndikimin tuaj për t’i vendosur ato në pozicionin më të mirë për të realizuar ëndrrat e tyre dhe për të gjetur qëllimin e tyre të vërtetë.”

Mungesa e dëshirës për të qenë normal.

“Ne gjithmonë mund të jemi njerëz mesatarë dhe të bëjmë atë që është normale. Unë nuk jam këtu për të bërë atë që është normale.”

Mbi bërjen e gjërave në mënyrën e duhur.

“Më besoni, organizimi i gjërave që në fillim do të shmangë një ton lotësh dhe dhembje …”

Në ndjekjen e ëndrrës së tij për të qenë më i miri në NBA.

“Unë dua të mësoj se si të bëhem basketbollisti më i mirë në botë. Dhe nëse do ta mësoj atë, unë duhet të mësoj nga më të mirët. Fëmijët shkojnë në shkollë për t’u bërë doktor ose avokat, e kështu me radhë. Vendi im për të studiuar është nga më të mirët “.

Në shënimin e 81 pikëve në një ndeshje kundër Toronto Raptors në 2006.

“As në ëndrrat e mia kjo nuk ka ndodhur. Kjo ishte diçka që sapo ndodhi. Është e vështirë të shpjegohet.”

Mendimet e Kobe Bryant për rimëkëmbjen.

“Unë dua të shoh nëse mundem. Nuk e di nëse mundem. Dua të zbuloj. Dua të shoh. Do të bëj atë që bëj gjithmonë: Unë do ta zbërthej atë në forma më të vogla, në detajet më të vogla dhe të shkoj pas saj. Ditë për ditë, çast pas çasti”.

Në mirëkuptimin e urrejtësve të tij.

“Urrejtësit janë një problem i mirë për t’u pasur. Askush nuk i urren ata të mirët. Ata urrejnë më madhështorët.”

Kobe Bryant nuk dinte kurrë të frikësohej nga dështimi.

“Nuk ka asgjë me të vërtetë asgjë prej së cilës të frikësohesh, kur e mendon … sepse unë kam dështuar më parë, dhe u zgjova të nesërmen në mëngjes, dhe unë nuk e kam problem këtë gjë. Njerëzit thonë gjëra të këqija për ju të hënën në punë, dhe pastaj të Mërkurën, ju jeni gjëja më e madhe që është krijuar ndonjëherë. Unë e kam parë atë cikël, kështu që pse të nervozohem se ndodh? ”

I lindur për të luajtur basketboll.

“Unë kurrë nuk e shikoja basketbollin si punë. Nuk e kuptova se ishte një punë deri në vitin e parë në NBA. Kur u afrova dhe u rrethova nga profesionistë të tjerë dhe mendova se basketbolli do të ishte gjithçka për ta, nuk ishte ashtu. Dhe unë kuptova: ‘Kjo është ndryshe’. Mendova se të gjithë ishin aq obsesivë për lojën si unë. Por, jo? Oh, kjo është punë e palodhshme. Unë e kuptoj tani. ”

Besimi tij se si ta jetojmë jetën në maksimum.

“’Është e vetmja gjë që mund ta keni në dorë. Ju jeni përgjegjës për mënyrë sesi njerëzit do ju kujtojnë — ose nuk do ju kujtojnë. Pra, mos e merrni me krahë të lehtë”.